Jotenkin tuntuisi uskottavalta kun seurannut ukon köyhän kansan kuritusta.
Oliko Sipilän esisisät lahtareita?
Nii.että.oliko
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No mitäpä kuritusta esim. itse olet saanut?
Ainakaan minä en ole huomannut mitään poikkeuksellista muutosta, paitsi tulot ovat kasvaneet kiitettävästi:)
Näkyy moni eläkeläinenkin kertovan samaa, paitsi yksi "dibespotilas" rääkyy omiaan palstoilla.
Täällä vain yritetään Sipilää syyttää joka asiasta, jopa omasta hölmöydestäkin, vaikka tuskin Sipilä on näitä hölmöjä tehnyt :D
Noissa Sipilän syyttelyissä ei ole päätä eikä häntää.
Sipilä on parasta, mitä vuosikausiin on maallemme "annettu".
Pankkomajurilla tulot kiitettävästi kasvaneet kun eläkekin pomppasi parissa viikossa neljästätonnista kuuteentonniin. Jossain välissä taisi olla 2700€.
En tiedä, mutta kai olisi uutisoitu, jos punikkeja olisivat olleet.
Ei nousu eläke..
Sipilän kotiseutu Oulun korkeudella joten jos suku siellä sata vuotta sittenkin asui niin tuskin vapaus-sotaan esi -isät osallistui. Jolleivat nyt varta vasten etelään lähteneet maanmiehiään tappamaan.
Ouluhan oli yksi vapaussodan keskeisimmistä paikkakunnista, jonka taisteluihin myös paikalliset valkoiset osallistuivat. Luepa linkin artikkeli:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Oulun_valtaus
Oulun vapauttamisen jälkeen pohjoispohjalaiset varmasti rekrytoitiin punaista eteläistä Suomea vapauttamaan. Miksi heidät olisi jätetty operaation ulkopuolelle?