Myrskyvaroitus annettu

Pohjois-pohjanmaalle. Koskee kaikkia sutsukikuskeja. Jättäkää autonne ja jatkakaa matkaa muulla keinoin, vaikka liftaten. Sutsukit eivät ole suunniteltu toimimaan tuulisella säällä.
2151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Muistatte varmaan sen vanhan Aisopoksen tarinan paimenpojasta ja sudesta. Poika pitkästyi paimenessa ja halusi huomiota. Niinpä hän rupesi huutamaan, että täällä on susi.

Kyläläiset kiiruhtivat tietenkin avuksi ja poika sai vakavat nuhteet turhasta hälytyksestä. Kuitenkin hän teki saman tempun uudelleen ja uudelleen samalla lopputuloksella. Kerran sitten susi hyökkäsi oikeasti lauman kimppuun, mutta kyläläiset eivät enää piitanneet hätähuudoista. Ajattelivat vain, että taas se siellä ikävissään ja huomionkipeyttään huutelee valheita

Nykyajan Suomi24-versio:

Jos Aisopos olisi elänyt ajassamme ja sattunut myös olemaan Suzuki-foorumin lukijoita uskon, että hän olisi kirjoittanut tunnetun satunsa seuraavasti:

Trolli-POIKA pitkästyi kotonaan netissä autopalstoilla roikkuessa ja halusi huomiota. Niinpä hän rupesi kirjoittelemaan nettiin Suzuki-palstalle , että on täällä on Suzuki jossa ohjauksessa on pahaa vikaa. Suzuki-foorumilaiset kiiruhtivat tietenkin lukemaan uskomatonta kauhu-uutista ja trolli-POIKA saikin vakavat nuhteet ihan turhasta hälytyksestä. Kuitenkin hän teki saman tempun uudelleen ja uudelleen samalla lopputuloksella.

Kerran sitten Suzukissa luultiinkin (ei siis kuitenkaan ollut) oikeasti olevan vikaa, mutta Suzuki-foorumilaiset eivät enää piitanneet valheista. Ajattelivat vain, että taas se trolli- POIKA siellä ikävissään ja huomionkipeyttään huutelee valheita.

Poika ja susi eli (tässä trolli-poika ja Suzuki) Poika joka huusi sutta, on mukaeltu Aisopoksen satu ja opettavainen tarina siitä, miten valehtelu vie uskottavuuden ja johtaa valehtelijan omaan turmioon.

Tarinan opetus on selvästi ajaton ja vastaavalla tavalla on käynyt myös Suzuki-foorumilla. Katkeamattoman valheenkylvämisen seurauksena asiallisetkin kriittiset kirjoitukset tulkitaan pitkästyneen ja huomionkipeän trolli-POJAN myrkynkylvöksi.

Sen pituinen se

Äänestä

Ei Pohjanmaalla nelikolla mitään tekemään eihän siellä ole edes ylämäkiä !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mbmies1 kirjoitti:

Pohjois-pohjanmaalle. Koskee kaikkia sutsukikuskeja. Jättäkää autonne ja jatkakaa matkaa muulla keinoin, vaikka liftaten. Sutsukit eivät ole suunniteltu toimimaan tuulisella säällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu