Myrskyvaroitus annettu

Mbmies1

Pohjois-pohjanmaalle. Koskee kaikkia sutsukikuskeja. Jättäkää autonne ja jatkakaa matkaa muulla keinoin, vaikka liftaten. Sutsukit eivät ole suunniteltu toimimaan tuulisella säällä.

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Copy.P.aste

      Muistatte varmaan sen vanhan Aisopoksen tarinan paimenpojasta ja sudesta. Poika pitkästyi paimenessa ja halusi huomiota. Niinpä hän rupesi huutamaan, että täällä on susi.

      Kyläläiset kiiruhtivat tietenkin avuksi ja poika sai vakavat nuhteet turhasta hälytyksestä. Kuitenkin hän teki saman tempun uudelleen ja uudelleen samalla lopputuloksella. Kerran sitten susi hyökkäsi oikeasti lauman kimppuun, mutta kyläläiset eivät enää piitanneet hätähuudoista. Ajattelivat vain, että taas se siellä ikävissään ja huomionkipeyttään huutelee valheita

      Nykyajan Suomi24-versio:

      Jos Aisopos olisi elänyt ajassamme ja sattunut myös olemaan Suzuki-foorumin lukijoita uskon, että hän olisi kirjoittanut tunnetun satunsa seuraavasti:

      Trolli-POIKA pitkästyi kotonaan netissä autopalstoilla roikkuessa ja halusi huomiota. Niinpä hän rupesi kirjoittelemaan nettiin Suzuki-palstalle , että on täällä on Suzuki jossa ohjauksessa on pahaa vikaa. Suzuki-foorumilaiset kiiruhtivat tietenkin lukemaan uskomatonta kauhu-uutista ja trolli-POIKA saikin vakavat nuhteet ihan turhasta hälytyksestä. Kuitenkin hän teki saman tempun uudelleen ja uudelleen samalla lopputuloksella.

      Kerran sitten Suzukissa luultiinkin (ei siis kuitenkaan ollut) oikeasti olevan vikaa, mutta Suzuki-foorumilaiset eivät enää piitanneet valheista. Ajattelivat vain, että taas se trolli- POIKA siellä ikävissään ja huomionkipeyttään huutelee valheita.

      Poika ja susi eli (tässä trolli-poika ja Suzuki) Poika joka huusi sutta, on mukaeltu Aisopoksen satu ja opettavainen tarina siitä, miten valehtelu vie uskottavuuden ja johtaa valehtelijan omaan turmioon.

      Tarinan opetus on selvästi ajaton ja vastaavalla tavalla on käynyt myös Suzuki-foorumilla. Katkeamattoman valheenkylvämisen seurauksena asiallisetkin kriittiset kirjoitukset tulkitaan pitkästyneen ja huomionkipeän trolli-POJAN myrkynkylvöksi.

      Sen pituinen se

    • Ylämäkiäkin

      Ei Pohjanmaalla nelikolla mitään tekemään eihän siellä ole edes ylämäkiä !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2023
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1727
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      956
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      937
    Aihe