Oikein hyviä pyhiä kaikille palstalaisille

ja satunnaisille kävijöille.
Tavan mukaan S24 on hiukan heikossa hapessa näin jouluisin ja minullekin tuli mielenkiintoinen näkymä: "Ei yhtään keskustelua".

16

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paipapum

      kyllähän keskustelua olisi , kun olisi keskustelijoita , Tuolla on iltalehdissä mielenkiintoinen palsta esim , jossa esitetään historian kuuluisuuksia , joita ei ole ollutkaan ,

      • No niinpäs näytti olevan. Ihan mielenkiintoista ja ainakin se saatu selville varmasti ettei esim. Shakespeare kirjoittanut teoksiaan yksin. Ja voihan se olla, että babylonialaiset keksivät pytagoraan lauseen jo tuhat vuotta ennen pytagoralaisia. Ihmiset ovat innokkaita ottamaan omiin nimiinsä asioita, joita eivät ole keksineet.
        Eipä siitä Jeesuksestakaan ole selviä historiallisia todisteita, vaikutaa paikoin täysin keksityltä henkilöltä.


      • Paipapum
        Helel kirjoitti:

        No niinpäs näytti olevan. Ihan mielenkiintoista ja ainakin se saatu selville varmasti ettei esim. Shakespeare kirjoittanut teoksiaan yksin. Ja voihan se olla, että babylonialaiset keksivät pytagoraan lauseen jo tuhat vuotta ennen pytagoralaisia. Ihmiset ovat innokkaita ottamaan omiin nimiinsä asioita, joita eivät ole keksineet.
        Eipä siitä Jeesuksestakaan ole selviä historiallisia todisteita, vaikutaa paikoin täysin keksityltä henkilöltä.

        kyllä jeshua on ollut olemassa , hän on vain niin erilainen tapaus, raamattu kertoo oikein miten se meni, mutta nuo kedon paimen- jutut on kopsattu jostain juutalaissaduista , Se Betaniasta taivaalle nousu , ei henkiolento olisi tarvinnut Rakettimoottorin yliääntä , savua ja tulta taivaalle noustakseen , Kun katsoo nykyajan aaruuslentäjiä , heillä on alumiininväriset " vlkeat puvut " päällään , ja U;ut; n kirjoittaja piti heitä yl luonnollisina , , Jeshuahan on jotenkin vaivainen ja sen takia perheessään hyljitty , ja veljiensä potkima , näinhän se on suomenkin perheissä usein mennyt ,


      • Paipapum
        Helel kirjoitti:

        No niinpäs näytti olevan. Ihan mielenkiintoista ja ainakin se saatu selville varmasti ettei esim. Shakespeare kirjoittanut teoksiaan yksin. Ja voihan se olla, että babylonialaiset keksivät pytagoraan lauseen jo tuhat vuotta ennen pytagoralaisia. Ihmiset ovat innokkaita ottamaan omiin nimiinsä asioita, joita eivät ole keksineet.
        Eipä siitä Jeesuksestakaan ole selviä historiallisia todisteita, vaikutaa paikoin täysin keksityltä henkilöltä.

        Myöskin Homeros on siinä olemattomien listalla , ,kun Ilias on kirjoitettu tutkimuksen mukaan yli 1000 vuotta Homerosta myöhemmin ,
        Samoin muuten Aleksanteri ja kirkkoisä Tertullianus , A ; sta kirjoitettiinn Eka historia vasta 440 vuotta kuoleman jälkeen , ja piispa T; stä ei ole mitän henk, kohtaista olemassa , vaikka piti olla oliko se Hippon piispana monta k , vuotta ,


      • Paipapum kirjoitti:

        Myöskin Homeros on siinä olemattomien listalla , ,kun Ilias on kirjoitettu tutkimuksen mukaan yli 1000 vuotta Homerosta myöhemmin ,
        Samoin muuten Aleksanteri ja kirkkoisä Tertullianus , A ; sta kirjoitettiinn Eka historia vasta 440 vuotta kuoleman jälkeen , ja piispa T; stä ei ole mitän henk, kohtaista olemassa , vaikka piti olla oliko se Hippon piispana monta k , vuotta ,

        Näitä on joo, raamattu on siinä samassa joukossa vaikka teokseen vahvasti uskovat ovatkin sitä mieltä, että Mooses kirjoitti Mooseksen kirjat ym.


    • Juu. Minä ehdotan, että voitaisiin keskustella hyvin tärkeästä jouluun liittyvästä riitistä. Nimittäin mikä jouluruoka tuottaa parhaiten suolikaasua sekä äänellisesti, tuoksunnallisesti että määrällisesti. Minun arvostusasteikossani korkeimmalla on yhdistelmä keskikalja/kokkelipiimä, lanttuloora ja ruisleipä. Tuohon vielä lisukkeeksi keitettyjä herneitä. Mitkä ovat raamatun mukaiset opastukset ko.asiassa?

    • itse-asiaan
      • Joulu on kauppiaiden ilon juhlaa, josta valtio ja sitä myöden myös valtionkirkot saavat oman siivunsa.
        Ilman itsekkyyttä ja ahneutta voitaisiin korjata monta asiaa tällä planeetalla.


      • Paipapum
        Helel kirjoitti:

        Joulu on kauppiaiden ilon juhlaa, josta valtio ja sitä myöden myös valtionkirkot saavat oman siivunsa.
        Ilman itsekkyyttä ja ahneutta voitaisiin korjata monta asiaa tällä planeetalla.

        kauppa ja teollisuus antaa työpaikkoja , ja ne ovat ovat hyvien asuntojen ja terveydenhuollon ohella ne pääasiat , Nää uskontokysymykset tulee vasta sitten , eikä näissäkään ole kyse tiedosta , vaan niinkuin kirjoitus sanookin , - Laumo jen muodostamisesta ,
        Ihmiselläki on tarve mennä lauman mukana laitumelle ,


    • No jt, milläs sitä jouluperäilmat irtosivat parhaiten? Minulla oli testissä yhdistelmä lanttuloora, veripalttu ja kiksautus herneet. Kyllä irtosi mukavasti kaasu ja kakkakin. Sanoisin lähes alkukielisin arvosteluin että magna cum laude masturbaattor. Eli "suurten kiitosten kera hyväksytään"

    • hyvempi

      Niin kuitenkin ;
      Hyvejä Pyhejä ,

    • En.juhli.pakanajuhlia
      • hilipatihimpsis

        Niin muotoin myös veriuhreja rituaali-itsemurha alttarilla.


      • Hillevinkynä

        Hei, En.juhli.pakanajuhlia 29.12.2017 16:12, olet vartiotornisi lukenut, mutta et kaikkia vartotorneja. Lahkon emolahkon raamatuntutkijain perustaja Russell kirjoitti joulusta muun muassa suositellen omia kirjoittamiaan kirjoja ostettavaksi joululahjaksi.
        Sittemmin vartiotorni kirjoitti Jeesuksen käyneen v. 1918 kehumassa lahkojohdolle lahkoa, mutta moittineen tämän joulunviettoa.
        "jehovantodistajat - jumalan valtakunnan julistajia" esittää valokuvan lahkojohdon joulunvietosta vuonna 1926. Kerro, kuinka he olivat ottaneet Jeesuksen sanat varteen joulun vietossaan ?

        Laitan tähän kristillistä joulunäkemystä myös:

        Joulun viettoon Raamattu opastaa:

        Jouluevankeliumissa, Luuk. 2:10 "mutta enkeli sanoi heille: "Älkää pelätkö! Minä ilmoitan teille ilosanoman, suuren ilon koko kansalle"

        Ja Luuk. 15: 23 "Tuokaa syöttövasikka ja teurastakaa se. Nyt syödään ja vietetään ilojuhlaa! "

        Näin siis Raamattu kertoo tämän psykologian, meidän tulee ilojuhlalla myönteisesti vahvistaa itsellemme ilmoitus Jeesuksen syntymästä.

        Ja 1 Korintt. 10:25 Syökää kaikkea, mitä lihakaupoissa on tarjolla

        -------------------------

        Joulu sijoitettiin kohdalleen kalenteriin, jotta jokin pakanallinen päivä unohtuisi.
        Tässä onnistuttiin. Kukaan ei tunne eikä tiedä tuota pakanallista asiaa, juhlako se oli ?

        Paitsi jehovantodistajat, mutta tässä on se, että vartiotorniuskontoon kuuluu tuntea pakanallisia jumalia, niiden merkkipäiviä sekä juhlia, ja puhua niistä pitkäänkin.
        Muutoin ei pääse lahkossa kasteelle, elikkä ei ole täysiarvoinen vartiotornikaupustelija.


      • Paipapum

        " Saa palvella saatana ..." -
        Ahah , olet siis tawannut herra S ;n , ttä siis Hemmo on oikeesti olemassa? Kannattaa pyytää haastatteluun vaikka A; STudioon ,


      • Mumminjoululahjako

        Ajatella, jos paipapumin mummi antoi niitä Russellin kirjoja joululahjaksi paipapumille ja s8iksi nyt luemme paipapumia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5509
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4342
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      144
      3696
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3620
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      69
      2841
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2497
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1806
    8. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      222
      1630
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1398
    10. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      35
      1353
    Aihe