Onko Yhdysvallat ja YK unohtanut mitä tapahtui kuin Japanille määrättiin vastaavanlaiset, kuin Pohjois-Korealle nyt.
Käytännössä tuolloin Japanin yhteiskunta oli romahtamassa pakotteiden alla.
Japanilla ei ollut muuta mahdollisuutta, kuin antaa periksi tai aloittaa sota.
Aasilaisen kulttuurin tuntijat tietävät, että aasialaiset mieluummin kuolevat, kuin menettävät kasvonsa.
Nyt Pohjois-Koreaa ollaan ajamassa vastaavaan tilanteeseen.
Erittäin todennäköistä on, että Kim Jon Un aloittaa mieluummin sodan, jonka häviää, kuin antautuisi uhon ja pelottelun edessä.
Pohjois-Korealle pitäisi tarjota pelottelun ja vaateiden sijaan "kunniallinen" perääntymistie.
Rex Tillersonin ilmoitti, että Yhdysvallat on valmis keskustelemaan Pohjois-Korean kanssa ilman ennakkoehtoja. Mutta ilmeisesti Trump ja Nikki Haleyn ovat vahvasti erimieltä ja hakevat sotilaallista ratkaisua, jossa tulee kuolemaan suuria määriä ihmisiä ja jossa on riski laajentua kolmanneksi maailmansodassa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005501694.html
Käytännössä tuolloin Japanin yhteiskunta oli romahtamassa pakotteiden alla.
Japanilla ei ollut muuta mahdollisuutta, kuin antaa periksi tai aloittaa sota.
Aasilaisen kulttuurin tuntijat tietävät, että aasialaiset mieluummin kuolevat, kuin menettävät kasvonsa.
Nyt Pohjois-Koreaa ollaan ajamassa vastaavaan tilanteeseen.
Erittäin todennäköistä on, että Kim Jon Un aloittaa mieluummin sodan, jonka häviää, kuin antautuisi uhon ja pelottelun edessä.
Pohjois-Korealle pitäisi tarjota pelottelun ja vaateiden sijaan "kunniallinen" perääntymistie.
Rex Tillersonin ilmoitti, että Yhdysvallat on valmis keskustelemaan Pohjois-Korean kanssa ilman ennakkoehtoja. Mutta ilmeisesti Trump ja Nikki Haleyn ovat vahvasti erimieltä ja hakevat sotilaallista ratkaisua, jossa tulee kuolemaan suuria määriä ihmisiä ja jossa on riski laajentua kolmanneksi maailmansodassa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005501694.html
Vastaukset 32
Vanhimmat
Usa hävisi edellisen sodan P-Koreaa vastaan, ja häviää nytkin, jos sota tulee.
Viimeksi Pohjois-Korealla oli Kiinan ja Neuvostoliiton tuki.
Tällä kertaa tuskin Kiina tai Venäjä tukisi Pohjois-Koreaa
Kyllä taistelut käytiin P- Koren maaperällä, jenkit hävisivät kaikki taistelut pelkurimaisesti.
Viimeksi Pohjois-Korean joukoissa taisteli Neuvostoliiton 64. hävittäjälentoarmeijakunta, Kaksi venäläistä ilmatorjuntadivisioonaa oli suojaamassa Andun-Singisjun lentokenttää ja Jalatszjan-joen yli menevää siltaa, Korean sodassa kommunistiosapuolella oli käytettävänään silloin moderneja venäläisiä MiG-15-suihkuhävittäjiä noin 4 000 kpl. Lisäksi Kiinalaiset osallistuivat noin miljoonalla miehellä sotaan.
Ainakin ilmasodassa tilastojen mukaan Pohjois-Korean tappiot oli pienemmät.
Amerikkalaisten pilottien ilmoitusten mukaan tuhottiin 2 800 konetta. MiG-15 koneita tuhoutui noin 2 000 kpl. Länsimaisten arvioiden mukaan Etelä-Korea / USA menetti yli 4 000 konetta.
Mutta jos nytr alkaisi Pohjois-Korean ja USA:n välinen sota. Tuskin Pohjois-Korea saisi nytten tukea Venäjältä ja Kiinalta
Ei Usa uskalla lähettää jalkaväkeä P-koreaan, 10 miljoonainen hyvinvarusteltu armeja olisi vastassa, Nuclea ei taas uskalleta käyttää, koska Japani ja E-Korea olisi jo pelkästään säteilylaskeumien vaara-alueella, saatikka, että p-korea ennättäisi laukista ydinohjuksia jopa Usan maaperälle, ja lukuisat sukellusveneet tekisivät tuhoa missä päin maailmaa.
Yhdysvaltain ulkoministeriön julkaiseman raportin mukaan Korean kansanarmeija on maailman neljänneksi suurin sotilasorganisaatio.
Pohjois-Korealla on 1970-luvulla alkaneen kaluston modernisoinnin seurauksena kaksi kertaa enemmän panssariajoneuvoja kuin Etelä-Korealla.
Laivaston käytössä on myös tuntematon määrä sukellusveneitä.
Pelkästään Pohjois-Korean maavoimilla on käytössään muun muassa 4 000 panssarivaunua, 2 800 miehistönkuljetusvaunua, 2 300 raketinheitintä sekä 8 300 haupitsia ja telatykkiä.
Military Balancen helmikuinen raportti antaa käsityksen siitä, että Pohjois-Korean kalusto on pääosin vanhaa ja nojautuu Neuvostoliiton perinnölle.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005176576.html
Koikkelehtimalla tehty paraatimarssi ei tee edes suuresta armeijasta oikeasti tekniselle armeijalle juuri minkäänlaista vastusta. Tositilanteessa USA:n jalkaväki lyttäisi läskikimin nälkiintyneen kerjäläisarmeijan kuin raatokärpäsen.
Tositilanteen koittaessa ei tarvitse lähettää ainuttakaan jenkkisotilasta kuolemaan. 3-4 neutroniydinpommia laittaa tuon paskavaltion polvilleen.
Eteläkorea voittaisi sen sodan yksin. Teknologia on ylivertaista pkorean ruosteisten koslien rinnalla.
ja hävisivät vietnamilaisillekkin, vaikka usalla oli ylivoimainen sotakoneisto.
ei p-korea mitään tukea tarviikkaan, niillähän on jo ydinohjuksia ja muita aseita, vaikka kuinka paljo.
Tuossa olisi yksi "asiantuntiojoiden" visio, kuinka sota etenisi
https://www.verkkouutiset.fi/jos-korean-niemimaalla-syttyisi-sota-nain-se-etenisi-ja-nain-siina-kavisi-68503/
Jos nyt syttyisi sota USA:n ja paskakorean välillä Venäjä ja Kiina mobilisoisivat helvetillisen määrän sotilaita, mutta vain pitämään kaikki pakolaiset pois omalta puoleltaan.
Dinosaurukset tulivat ja menivät. Seuraavana vuorossa vähäkarvaiset nahka-apinat.
Ja dinosaurukset tuhonneen meteoriitin voima on jo osattu tehdä itse. Hyvästi, ei täällä ole enää mitään nähtävää.
Ei ihan vielä. Jos ihmisapinakunta ei ehdi tuhoamaan itseään ennen sitä, niin joku neropatti kyllä keksii vielä tuhovoimaisemman aseen tyyliin musta aukko maan päällä joka imee sisäänsä kokonaisen valtion jättäen jälkeensä 100 kertaa isomman kraatterin kuin asteroidi.
Mistäpä tiedät että dinosaurukset menivät, mihin? Ehkäpä niistä kehittyi yli-kehittynyt rotu joka lentelee nyt avaruudessa liskoihmisinä =D
Täytyy vaan toivoa sotamenestystä P-Korealle lännen rikollisia vastaan!Kyllä siellä Japanissa ja E-Koreassa aina se 300000 kuollutta tulee.
Aika+hassu+aloitus.+Ei+oikein+tullut+asian+pihvi+näkyviin.+Japanihan+antautui+ehdoitta+eikä+menettänyt+kasvojaan.+Ja+sitten+Japani+(Usa:n+ja+länsivaltioiden+tukemina)+loi+Japanin+talousihmeen.+Siis+maa,+joka+joutui+ostamaan+95%++tarvitsemistaan++raaka-aineista+nousi+hyvinvointivaltioiden+kärkeen!+
Tähän+tuskin+kykenee+orjavaltio+Pohois-Korea+edessä++olevan+väistämättömän+luhistumisen+jälkeen.+Kasvonsa+menettävät+vain+ja+ainoastaan+kusipäinen+läskipoika+ja+hänen+kusipäinen+esikuntansa.+Ja+se+on+näille+kusipäille+ihan+oikein.+Heidän+teloitukisensa+jälkeen+voi+alkaa+kansan+kasvojen+kohotus.
Miksi Pohjois-Korea ei voisi olla samanmoinen talousihme kuin Japani oli? Työvoimakulut ovat hyvin alhaiset ja työtä tehdään ahkerasti, siihen on totuttu.
Jos sota alkaisi, niin todennäköisesti johto vaihtuisi tappion myötä. Siitä voisi alkaa talouden vahva nousu.
Vaan kun aika on toinen. Maalta puuttuu täysin kyky vastata nykyteknologian haasteisiin. Väki kurjasti koulutettua, juche-ideologian mukaan henkilöpalvontaan. Ei mitään realistisia kykyjä nopeaan talouden nousuun. Joka tapauksessa kansan elintaso alkaa vähitellen nousta , kun hullu tissiposki esikuntineen saadaan pois päiviltä.
suunnitelma+on+kaataa+Pohjois-Korean+hallinto+ja+sen+jälkeen+miehittää+maa+ilman+vastarintaa+ja+yhdistää+Koreat.+Trump+havittelee+Pohjois-Korean+mineraalivaroja,+jotka+ovat+arviolta+10+biljoonan+dollarin+arvoisia.+Trump+haluaa+haastaa+Kiinan+taloudessa+ja+vetää+amerikkalaiset+yritykset+pois+Kiinasta,+mutta+ei+tehdä+sitä+nyt.+Tällä+hetkellä+USA+on+täysin+riippuvainen+Kiinan+harvinaisista+metalleista+ja+USA+ostaa+näistä+harvinaisista+metalleista+90%+Kiinalta.+Kiina+tulee+toimimaan+sotilaallisesti+jos+nuo+Pohjois-Korean+harvinaiset+metalliesiintymät+ovat+vaarassa+joutua+USAn+haltuun.
Pohjois-Korean sisäinen dynamiikka ajaa sen sotaan joka tapauksessa. Sotateollinen kompleksi ja yläluokka ei luovu asemistaan. Kimmo ei voi sitä suuntaa muuttaa, ei vaikka teoriassa haluaisikin; kompleksi pitää pistintä pojun kylkiluiden välissä.
Tragikoomista sinällään, että oikein kukaan ei halua tuon teurastamon romahtamista; Etelä-Korea pelkää, että se joutuisi maksamaan yhdistymisen kustannukset, vrt. Saksojen yhdistyminen joka maksoi 2000 mrd DM, ja DDR oli sentään kehittyneempi alue kuin PRK, ja Länsi-Saksa paljon rikkaampi kuin Etelä-Korea.
Tässä on lukemista niille, jotka liputtavat USA:n helppoa voittoa P-Koreasta ja myös niille, jotka hehkuttavat, että muutama ydinpommi sinne vaan, niin homma on selvä. Lukekaa juttu kunnolla.
https://southfront.org/saker-debunking-flagwaving-myths-attack-north-korea/
Pohjoisen pullistelua ja propagandaa, vai kuulostiko viimeisen kappaleen otsikko puolueettomalta analyysiltä:
"Twelve to fifteen percent of the entire population was murdered by US forces in Korea during the last war"
Ai jaa sveitsiläinenkö pullistelee P-Korean puolesta? Hänetkö on maksettu valehtelemaan? Mistä tiedät? Mistä tiedämme, ettei sinua ole maksettu valehtelemaan USA:n puolesta?
Pohjois-Korea ei meidän rakkaalle Donald Trump on todellisuudessa paras mikään tehtävä.
Kaikki maailman talous onkin vahvana ylöspäin. USA ja Saksa ovat voittaneet työttömyyden.
Euroopan Pohjois-Amerikan puolustus vahvistetaan. Äänislinna on raiskattu (sen ne osaa).
Koko hyvää maailmaa vahvistetaan. Putin on julma miehitys hirveä keskitysleiri ilkivalta lenin.
Ympäristöteknologia on vahvista meillä Donald Trump Yhdysvallat, Natoa vahvistetaan upeeta.
Kansojen sarjamurhaaja Lenin Putin Stalin on rikos ihmiskuntaa kohtaan. Se loppuu jaetaan pois.
Donald Trump on paras.
Maailma on siis yhdistynyt hävittämään rikoksen ihmiskuntaa kohtaan putinin.
terroristi ilkivalta putin on vain julma keskitysleiri
putin on tappanut miljoonia lapsia putin tapetaan
Venäjä on Venäjä ja sellaisena pysyy. Kuitenkin selvinnyt Napoleonista ja Hitleristä ja selviytyy myös lännen pakotteista. Suomelle tehdään hallaa kun ei käy kauppa Venäjälle lännen painostuksen ja rajoitusten takia. Merkelkin pitäisi laittaa turkin hihaan ja ------ uudestaan.
Pohjois-Koreassa syövät jo ihmispaskaa koska ruokaa ei ole muille kuin Kimille ja parhaille pokkuroijilleen. Kansa siellä pitäisi saada nousemaan kapinaan, mutta ei onnistu koska ovat täysin Kimin aivopesun uhreja. Rakennuksissakin on vain julkisivut ja muu aivan romua. Tämän kertoi eräs tuttu, joka on käynyt P-Koreassa hiljattain. Koko ajan puolenkymmentä vahtia kyttäämässä mitä saa kuvata. Ruuat ym oli ollut viimeisen päälle, että annettaisiin kuva hyvinvointivaltiosta.
Kansa siellä kärsii, kuten kärsi Hitlerin Saksassakin. Vain ns. älymystölle ja ahterin lipaisijoille annettiin etuja, rahaa ja valtaa. Vaan pieleen meni sekin ja pahasti.