turvallista matkaa

Teema1000

Käykää allekirjoittamassa kansalaisaloite aurauksista. Olen henkilöautoa ajava nainen ja huolissani tiestön kunnossa pidosta talvisin. Ihan sama minkäkokoista autoa ajat, on auraamattomuus kaikkien autoilijoiden vaaraksi. Ymmärrän, että kesäkeliä ei suomeen saada, eikä ole tarkoituskaan, mutta joku järki pitää saada talvikunnossapitoon. En aja aloitteen tekijän etua, vaan meidän kaikkien tiellä liikkuvien.

9

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isoillejapienille

      Malttia uudenvuoden liikenteeseen ja turvallista alkavaa uutta vuotta kaikille!

    • Et sitten linkkiä viitsinyt laittaa...

      Auraaminen on hyvä ja suositeltava toimenpide. Vielä kun keksittäisiin, miten turhaa suolausta saataisiin vähennettyä ja tarvetta suolaukselle samoin. Tänä talvena on ollut pk-seudulla yksi (ehkä kaksi) suolausta vaativaa keliä, mutta suola-autoja on tullut vastaan varmaan joka toinen päivä lokakuun lopusta lähtien (se yksi päivä oli tämän viikon keskiviikko - oli kieltämättä liukasta kun vettä tihuutti ja jäätyi suoraan tien pintaan. Ei onneksi ongelmia, kun alla hyvät kitkat).

      • tiimi1000

      • suolaa.tarvitaan

        Kyllä "allasi olevat hyvät kitkat" vaatii sitä suolausta näillä vaihtelevilla keleillä jopa päivittäin, että "kitkoinesi" ojien välissä pysyt.


    • Juumassimaajussi

      Tulikos sulle mieleen? Auraamattomat tiet on iso turvallisuusriski, kun poliisi, palokunta ja ambulanssi ovat hälytysajossa. Moni yksityistie kärsii myös hoidon puutteesta ja mekin ollaan uutta vuotta vastaanottamassa mökillä huonosti aurattujen teiden päässä. Koskaan ei enää päästä siihen kunnossapidon tasoon, kun TVL vastasi tiestöstä. Ja muistakaa soittaa aina tienkäyttäjän linjalle 02002100, kun on aihetta. Oletuksena on, että vähän puheluita, tiet hyvässä kunnossa. Kyllä sitä rahaa pitää riittää muuhunkin kuin länsimetroon... Terveisin maalainen omasta tahdostaan.

    • iceroadrescue

      Lapset eivät päässeet loppuvuodesta kouluun. Ehkä tänä vuonna sitten.

    • sivullinensivussa

      Lähes 20000 on nyt kannattanut, ei vielä riitä.

    • syvähuokausjaosanottoni

      Taas lähti 2 pientä enkeliä liian aikaisin. Voimia omaisille.

    • minäkannatin

      Kannattaa kannattaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      118
      3862
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3185
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3157
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3105
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      6
      3041
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2805
    7. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2537
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2277
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      63
      2260
    10. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      62
      2119
    Aihe