Käykää allekirjoittamassa kansalaisaloite aurauksista. Olen henkilöautoa ajava nainen ja huolissani tiestön kunnossa pidosta talvisin. Ihan sama minkäkokoista autoa ajat, on auraamattomuus kaikkien autoilijoiden vaaraksi. Ymmärrän, että kesäkeliä ei suomeen saada, eikä ole tarkoituskaan, mutta joku järki pitää saada talvikunnossapitoon. En aja aloitteen tekijän etua, vaan meidän kaikkien tiellä liikkuvien.
turvallista matkaa
9
265
Vastaukset
- isoillejapienille
Malttia uudenvuoden liikenteeseen ja turvallista alkavaa uutta vuotta kaikille!
Et sitten linkkiä viitsinyt laittaa...
Auraaminen on hyvä ja suositeltava toimenpide. Vielä kun keksittäisiin, miten turhaa suolausta saataisiin vähennettyä ja tarvetta suolaukselle samoin. Tänä talvena on ollut pk-seudulla yksi (ehkä kaksi) suolausta vaativaa keliä, mutta suola-autoja on tullut vastaan varmaan joka toinen päivä lokakuun lopusta lähtien (se yksi päivä oli tämän viikon keskiviikko - oli kieltämättä liukasta kun vettä tihuutti ja jäätyi suoraan tien pintaan. Ei onneksi ongelmia, kun alla hyvät kitkat).- tiimi1000
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2710
Tässä linkki, toivottavasti toimii. En alunperin halunnut laittaa, ettei mene mainostamiseksi. Vaatii tunnistautumisen esim pankkitunnuksilla. - suolaa.tarvitaan
Kyllä "allasi olevat hyvät kitkat" vaatii sitä suolausta näillä vaihtelevilla keleillä jopa päivittäin, että "kitkoinesi" ojien välissä pysyt.
- Juumassimaajussi
Tulikos sulle mieleen? Auraamattomat tiet on iso turvallisuusriski, kun poliisi, palokunta ja ambulanssi ovat hälytysajossa. Moni yksityistie kärsii myös hoidon puutteesta ja mekin ollaan uutta vuotta vastaanottamassa mökillä huonosti aurattujen teiden päässä. Koskaan ei enää päästä siihen kunnossapidon tasoon, kun TVL vastasi tiestöstä. Ja muistakaa soittaa aina tienkäyttäjän linjalle 02002100, kun on aihetta. Oletuksena on, että vähän puheluita, tiet hyvässä kunnossa. Kyllä sitä rahaa pitää riittää muuhunkin kuin länsimetroon... Terveisin maalainen omasta tahdostaan.
- iceroadrescue
Lapset eivät päässeet loppuvuodesta kouluun. Ehkä tänä vuonna sitten.
- sivullinensivussa
Lähes 20000 on nyt kannattanut, ei vielä riitä.
- syvähuokausjaosanottoni
Taas lähti 2 pientä enkeliä liian aikaisin. Voimia omaisille.
- minäkannatin
Kannattaa kannattaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2463342Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3642992Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,202008Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.821861Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651788Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591662MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251512
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4851429Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414