Ihmisoikeuksia rikotaan Pohjoissuomessa jatkuvsti

poroton123

Onko normaalia että joku saa pitää porokarjaansa vastoin lakia vanhuksen terassilla tai lapsiperheen pihassa? Ja hakatuttaa lapsiperheen koiran porokarjansa sarviin? Paskotuttaa porokarjallansa lasten hiekkalaatiot. Ei ole. Näin ihmisoikeuksia sorretaan joka päivä Oulun maakunnssa.
Lue ja toimi asian puolesta painostamalla päättäjiä takaamaan kaikille suomalaisille omaisuuden suoja ja kotirauha pihallaan ja terassillaan:

http://pekkasakkinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/237290-poronhoitoalueella-eletaan-pysyvasti-poikkeusoloissa

https://www.koillissanomat.fi/mielipidelukijalta/lukijalta-keskustapuolue-paavastuullinen-poronhoidon-lainsaadantoon-6.226.323242.11871aa9b1

http://pekkasakkinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/248081-laajamittaista-elainraakkaysta-valtiovallan-suojeluksessa

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okkigaam

      Seinältä:Maksa lisää veroa (jotta voit ostaa nelosolutta kaupasta tai kirjoittaa tuhmia someen niin, että poliisisetä voi tulla heristämään sinulle sormeasi samalla, kun kaduilla turvallisuudentunne on järkkynyt ja 10-vuotiaiden on osattava vastustella riittävästi pedofiileja).
      Maksa lisää veroa (jotta kansanedustajat voivat ottaa torkkuja mukavasti lämpimän peiton alla työaikana ja nauttia sopeuttamiseläkkeitä poliittisen uran jälkeen, vaikka tienaisivat samaan aikaan maltaita).
      Maksa lisää veroa (jotta kansanedustajat voivat viettää kunnon lomat, saunoa remontoidussa eduskuntatalon saunassa, syödä ja juoda hyvin pikkujouluissa ja osallistua harrastekerhoihin).
      Maksa lisää veroa (jotta presidentti voi uudenvuoden puheessa unohtaa Suomen ja suomalaiset ja keskittyä puhumaan ulkomaalaisista ja kaikista viime vuosien pöyristymisen aiheista valita Valtterin).
      Maksa lisää veroa (jotta Suomi voi toimia EU:n nettomaksajana ilman sen kummempaa päätösvaltaa).
      Noudata EU:n latelemia sääntöjä (samalla kun siellä, missä säännöt luodaan, ei noudateta niitä itse).
      Hanki hintavat henkilöpaperit ja matkustusasiakirjat (jotta voit esittää ne aina matkustaessasi Euroopassa, missä on vapaa liikkuvuus kaikilla muilla paitsi eurooppalaisilla).
      Maksa lisää veroa (että valtionjohto kutsuu NATO-sotilaat maaperällemme elätettäviksi verorahoillamme).
      Maksa veroa polttoaineesta ja ajoneuvosta (samalla kun tiemme rapautuvat eikä joukkoliikenteemme suinkaan tarjoa parempaa palvelua samalla kun yksityisautoilusta halutaan kirosana ja työn perässä pitää olla valmis kulkumaan pitkiäkin matkoja).
      Kärsi valkoisen hyväosaisen miehen ja naisen taakkaa (samalla kun muuta maailmaa ei kiinnosta tippaakaan, mitä Suomessa tapahtuu).....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      124
      1741
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      679
      1656
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1343
    5. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      323
      1305
    6. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1298
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1268
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1215
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1165
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1142
    Aihe