Maksoin optikon näöntarkastuksesta 29 euroa. Mutta en ostanut liikkeestä laseja, niinpä myyjä repi optikon paperin, heitti roskiin ja sanoi, että tämä on heidän paperinsa.
Siis näöntarkastukseen, josta maksaa, ei kuulukaan saada reseptia mukaan?
Myyjä repi optikon näöntarkastuspaperin
15
344
Vastaukset
- lasitko
Mee uuteen näön tarkastukseen...
- maksettu.tuote
Maksettu palvelu on asiaan omistuksessa. Eli on palautettava rahat.
- ipjjhegpjhpjoeth
Kysypäs Valvirasta neuvoa. Optikko on valvonnan alla oleva terveydenhuoltohenkilö, jota sitovat lait ja asetukset. Muistaakseni optikon tekemä näöntutkimus on saatava pyydettäessä kirjallisena, mutta saatan muistaa väärinkin. Kertoisitko vielä täällä, mitä Valvirassa sanottiin.
http://www.valvira.fi/valvira/yhteystiedot
Valvira = Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto - Myyjän.ryssi
Maksuttoman näöntarkastuksen osalta optikko voi(nee) pitää tulokset itsellään tai heittää roskiin. Tosin jos vänkäämään asiasta aletaan, sekään ei ole mitenkään selviö.
Maksullisen tarkastuksen osalta asia on täysin selviö, olet ostanut palvelun joka on siis sinun omaisuuttasi sen maksamisen jälkeen.
Myyjä on siis toiminut virheellisesti repiessään omistuksessasi olevan asiapaperin.
Ottamalla yhteyttä liikkeen omistajaan saat täysin varmasti näöntarkastuksen tulokset itsellesi. Tietokoneellahan ne siellä ovat, pyydä postittamaan ne kotiin, koska sinun velvollisuutesi ei ole käyttää aikaasi myyjän virheiden korjaamiseen. - Pikku_mökin_akka
Niin, maksoin myyjälle 29 euroa näöntarkastuksesta. Sitten ihmettelin, että missä on reseptini. Myjä sanoi: ( Tätä et saa)? Tämä on meidän paperi ja repi sen optikon paperin ja heitti roskakoriin. Olin hämilläni ja ihmettelin, kun myyjä ei mitenkään kommentoinut minulle näöntarkusta ja sanoin, että repepti kuuluu näöntarkastukseen. Oma vanha reseptini oli siinä tistillä ja myyjä otti lomakkeen ja kopio arvot siitä vanhasta reseptistä.
- Pikku_mökin_akka
Vielä, anteeksi kirjoitusvirheet. Mutta en taida nähdä parhaalla mahdollisella tavalla näillä vanhoilla laseilla, vanhan reseptin laseilla. Lähes joka kerta, kun olen käynyt optikolla arvot ovat hiukan muuttuneet. Minulla on moniteholasit ja hajataitteisuutta ja likinäkö.
- Reseptipespti
Pitää antaa resepti, itsekkin kävin tarkastuksessa ja toki sain sen reseptin.
Sen avulla tilasin uudet silmälasit netistä, hinta n.75% halvempi mitä optikolla....
Ei ihmekkään etteivät he halua antaa sitä reseptiä.... - Pikku_mökin_akka
Minäkin ajattelin tehdä niin, ja ehdin jo tilata silmälasit netistä, sillä vanhalla reseptillä. Vaan askareita tehdessäni ajattelin asiaa tarkemmin, niin tulin siihen päätelmään, että pitää käydä uudelleen optikolla ja eri paikassa. Peruin äsken tilauksen. Jospa nyt sitten onnistuisi peruminen.
Tuo optikolla käyntini oli ylen hämmentävä ja tuntui kuin myyjä sekä optikko salaisivat minulta jotain. Puhuivat kuiskimalla.
Käsittääkseni myyjä toimi esimiesasemassa ja optikko oli poikanen. Kysyin useampaan kertaan ja jo heti alussa, että onko ostopakkoa. Tyhmänä en ymmärtänyt kysyä, saako reseptin.
Myyjä/esimies taisi jo käyntini alussa päättää, ettei reseptiä kirjoiteta.- jaahas.että.sellaista
Ylen hämmentävää on lähinnä tämä selittämisen tarve.
Ehkäpä kaikki onkin ollut vain unta?
- NimetJulkiAina
Voit ihan vapaasti kertoa täällä sen liikkeen nimen ja optikon ja myyjänkin (omistaja)) nimet. Voi olla ihan yleinen vuosikymmeniä jatkunut epärehellinen tapa heillä. Sitten vaan yhteyttä kuluttaja-asiamieheen tai suoraan poliisiin, jos et lappustasi tai rahojasi takaisin. Älä luovuta. Julkisuus on aina paras lääke.
- julmaatoimintaa
Mulle kävi vähän samaan tapaan kuin ap:lle. Kävin ilmaisessa näöntarkastuksessa ja kun en ostanutkaan uusia laseja myyjä väänsi vanhat lasit rikki. Sain korjattua ne aika hyvin, mutta välillä oikealla linssillä ei meinaa nähdä kunnolla.
- AinaPoliisitPaikalle
Jos oikeasti joku myyjä huijaa tai varastaa tai pahoinpitelee tai särkee asiakkaan omaisuutta, voi ja kannattaa soittaa poliisille. Ei se liiketila anna mitään ylimääräsitä suojaa henkilökunnan rikoksille asiakasta kohtaan. On raskauttava tekijä.
- Pikku_mökin_akka
Tein kantelun Valviraan. Sitten kantelu meni aluehallintovirastoon. Näin kirjoittivat: "Asiassa saatujen selvitysten perusteella aluehallintovirasto katsoo, ettei asiassa ole ilmennyt lainvastaista menettelyä. Saatujen selvitysten mukaan xxxx on saanut haluamansa reseptin, eikä kyseessä ole ollut edellisen reseptin jäljennös."
Aika hutera lainsuoja, kun ei silmänpaineita tarvitse antaa selkeästi ja kirjallisesti.
Se palvelu oli kusta silmään ja sitä sain. Lähettivät tuon optikkoketjun pääkonttorista kyselyitä pari kappaletta, kyselivät mm. silmänpohjan kuvauksen selittämistä, miten hyvin onnistui, PYH!!! - julmaatoimintaa
No nyt ei oikealla linssillä näe enää mitään!
- Varoittava
Missä tuollainen optikkoliike sijaitsee. Vähän tuntomerkkejä tai mieluummin reilusti liikkeen nimi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1411765- 401668
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631420- 681305
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2101167Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2791113- 701093
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää19968- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106898