Milloin alkaa uusi taantuma?

jofiasdjfoasdjasodgsa

Veikkauksia (tai tietoa), milloin alkaa uusi taantuma?

Uusi taantuma tulee vääjäämättä. Kiinan ja usan velat ovat tapissa ja pari viimeistä vuotta on velkaelvytetty. Osakeet ovat jo viimeisen kuukauden ollut laskussa niin Suomessa kuin USAssa. Osakkeissa on kuplaa. Bitcoin jo poksahti. Nesteen johto myy Nesteen osakkeitaan. Lisäksi kalenteristakin katsoen taantuman tulisi pian alkaa.

Oma veikkaukseni on, että kevään 2018 aikana näemme jo taantumaa ja osakkeiden arvon merkittävää heikkenemistä.

5

902

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaistonkin_varassa

      Miksi tämä avaus on 'yleistä taloudesta' osiolla, vaikka siinä keskitytään osakesijoittamisen riskeihin?

      * Kupla tai ei, tämä on ainakin osakemarkkinoiden maailmanennätys

      - https://www.is.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000005435434.html

      Sitten se oleellisin kysymys. Onko avaajalla osakesijoituksia ja jos vastaus on kyllä, niin onko avaaja toiminut näkemyksensä mukaan muuttaen osakkeensa käteiseksi ennenkuin on liian myöhäistä?

      Pienet sijoitukset eivät ole merkittävä ongelma (eli se suomalaisten yksityishenkilöiden mediaanisalkku), mutta kaikilla niillä joiden osakesalkku on euroissakin merkittävä, niin tilanne on sitäkin haasteelisempi.

      Itse olen vahvasti linkitämäni artikkelin linjoilla, mutta samaan aikaan on mahdoton ajoittaa väistämätöntä uutta ja mittavaa talousrysäystä, eli osakkeidensa likvidoinnin ajoitus on kovin haasteellista. Nykymenohan saataa vielä jatkua vuoden, kaksi tai pidempäänkin ellei jotakin suursotaa puhkea Korea-riskien ymv. realisoituessa.

      Globaalissa taloudessa on mielestäni tyypillisen kuplan puhkeamista edeltävän aikajakson huolettomuus ja yli-optimismi jossa edes vakavien geopiliittisten selkkauksien uhkat eivät enää vaikuta sijoittajia huolestuttavan, markkina ei niihin reagoi. Luonnollisestikin talousdata on ristiriitaista, riskitekijöistä kantaviin tekijöihin, eli kartan luku ei ole yksioikoista.

      Nyttemmin seuraavalla kerralla pankkisektori on edellistäkin rysäystä huonommassa kuosissa siihen vatatakseen kun nyt jo valmiiksi melekien kaikki suojamekanismit ovat olleet tapisaan jo pitkään ja siltikään pankit eivät vielä ole kunnolla toipuneet edellisestä kaaoksesta, eli epäilen seuraavan talouskriisin voivan olla edellistäkin huomattavasti vaikeampi.

      Mutta kukaan ei omaa sitä kuulua kristallipalloa, eli jälkikäteen on helppoa olla viisas, mutta siltikin kannattaa toimia sen oman vakuuttuneisuuden ja intuition mukaan, osui se sitten oikeaan tai ei, mutta tulee ainakin ottaneeksi itse vastuun omista sijoituksistaan.

      • suomi.vituttaa

        Aina väheksytään näitä tavallisten ihmisten pieniä sijoituksia, ikäänkuin niillä ei olisi mitään merkitystä tai väliä. Summa ei varmasti ole ammattisijoittajan rinnalla suuri mutta sekin pieni summa on varmasti merkittävä sen pienituloisen taviksen rahoissa!
        Kuvaako tuo vähättelevä asenne talouselämän- ja ehkä poliittistenkin päättäjien välinpitämätöntä asennetta tavallisia ihmisiä kohtaan? Että kun on tavisten rahoista kyse niin ei tarvitse olla huolellinen ja vastuuntuntoinen, nehän on vaan tavisten vähäisiä ropoja, mitä väliä?

        Suomi on kyllä alkanut ottamaan niin paljon päähän jo 90-luvun lamasta lähtien että en äänestä jatkoon tällaista tylyttävää paskayhteiskuntaa. Ei tule jälkikasvuja meikäläiseltä tällaiseen paskamaahan vero-orjaksi raatamaan tyhjän takia ja herrojen narrina perkele!!


    • varautunut

      Sehän riippuu ihan enemmistön fiiliksistä ja tällä hetkellä kaikki ovat hyvin luottavaisia. Mikäli taantuma pelottaa ja haluaa tukea pankkeja, niin kannattaa myydä osakkeet pois ja maksaa niillä rahoilla asuntovelat yms. pois. Tällöin pankki saa kaivattua rahoitusta eikä asiakkaiden tileihin tarvitse koskea.

      Itse otin varmuuden vuoksi tilit melko tyhjiksi ja sijoitin rahat metsään ja metalleihin. Omat tekoni eivät yleisesti talouteen juuri vaikuta, mutta sitten kun muutkin pyrkivät suojautumaan taantuman vaikutuksilta, niin voi olla myöhäistä.

      Monta vuotta pienillä sijoitustuotoilla säästäneenä pelottaa tämä nykymeno, kun ihmiset odottavat ihan käsittämättömiä tuottoja ilman varsinaista tuottavaa toimintaa. Parhaiten näkyy näissä kryptovaluuttojen kursseissa. En ihmettele vaikka nousisivat vielä 1000% alkaneen vuoden aikana. En vain halua olla mukana tukemassa systeemiä, jossa tuotto kuullostaa liian hyvältä ollakseen totta ja käytännössä monet voivat menettää rahansa.

    • pahan.ilman.mies

      Taantuma alkaa heti jos minä sijoitan yhtään mihinkään. Varmasti minun takia silloin 2007 alkoi sekin pahin maailmanlaajuinen talouskriisi sitten 30-luvun kun kokeilin rahastosäästämistä... sori... 😬

    • Joskuspitäävähänodottaa

      Alkaa siinä vaiheessa kun pikavippien jumittamien henkilöiden määrä alkaa romahduttaa kotimaista kysyntää. Suuri osa asiakkaistahan on taloudellisesti ja henkisesti jääneet täysin jyrän alle.
      Eikö kärsimättömien tai talousasioissa vähempiälyisten suojaamiseksi voi todellakaan säätää mitään lakia. Tuollaiset pankkien irvikuvat ovat pahempia kuin raainkaan mafioso.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe