Maataloustukia pitäisi tarkastella kriittisesti kuin mitä tahansa valtion menoerää, kokoomuksen kansanedustaja, taloustieteilijä Juhana Vartiainen vaatii Maaseutumedian julkaisemassa kolumnissa.
Valtion menojen karsiminen on Vartiaisen mukaan tärkeää, koska Suomen velka kasvaa 5 miljardia euroa vuodessa ja hoivakustannusten huippu on vielä edessä.
Vartiainen laskee, että jokaista maatalouden työpaikkaa tuetaan vuodessa 32 000–40 000 eurolla. Tukimenot ovat laskutavasta riippuen 2,1–2,6 miljardia euroa. Luvut perustuvat Luonnonvarakeskuksen julkaisuun "Suomen maa- ja elintarviketalous 2016–2017".
"Julkiselle vallalle koituva maatalouden kustannus per työllinen ei jää kauas matalapalkkaisen julkisen sektorin työntekijän kustannuksesta. Maataloustuottajat ovat siis oikeastaan virkamiehiä."
Tuesta huolimatta maatilat ovat tappiollisia, Vartiainen huomauttaa.
"Tuottajat siis elävät julkisella tuella ja harjoittavat tappiollista maataloutta. Vaikka luonnehdinta voi kuulostaa ilkeältä, olemme luoneet eräänlaisen arvoa tuhoavan — siis Suomea köyhdyttävän — sovhoosin. En tiedä toista maata, jossa maataloutta tuettaisiin yhtä avokätisesti."
Paine rakennemuutokseen on ollut liian vähäinen, Vartiainen päättelee. Tukia pitäisi vähentää. Näin kannattamattomimmat tilat häviäisivät. Viisasta olisi hänen mielestään myös siirtää tuotantoa Etelä-Suomeen ja tinkiä omavaraisuusasteesta.
Vartiainen, tekoja eikä puhetta!
6
90
Vastaukset
- LössöNössö
Mitä Punaviinihuru-Vartiainen aikoo tehdä havaisemalleen epäkohdalle?
- Tälläisiäneovat
Vartiainen nostaa esille ihan aidon epäkohdan.
Mutta hän voisi herätellä niitä muita eduskunnan torkkupeitto-edustajia - vanha_kepulainen
Mitä?.Joudutaanko me tekemään töitä?
- Henkselikeijot
Onko tuki suuri jos annetaan 2 euroa ja nämä tukiaisten laiskistuttamat pummit saa sillä 1euron tuloksen?? Siinä sitä on kuluttajille ruokalaskua ihan tarpeeksi kun kaupan hinnatkin on lähes maailman kalleimmat. Maat joissa tuetaan maataloutta eniten on myös kalleimmat elintarvikkeet.
Maatalous on ainoa ala, jolla tuottavuus on polkenut paikallaan vuosikymmeniä. Avokätiset tukiaiset estävät elinkeinon kehittymisen. Suomeen riittäisi mainiosti 100 maatilaa. Muut kuolkoot pois.
- Hjgffhhv
Sairaat Maataloustuet on heti lopetettava.
Okytuet heti takaisin perintään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain827671Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1293059- 1561923
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha741731Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1311579Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1731511- 1321212
- 80904
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko50834- 53784