Ilmausohjeita: Oilon Junior -poltin ja Plus -suod

IsoPoltin

Ajattelin jakaa kokemuksia Oilon Junior -polttimen ja Plus -suodatusjärjestelmän ilmauksesta, infoksi ja opastukseksi.

Taustaa:
Vaihdoin Plus -järjestelmän suodattimen ja polttimen öljypumpun sihdin. "Virallisen" ohjeen mukaan pitäisi käynnistyä "muutaman" (=4-10) käynnistysyrityksen jälkeen itsestään. Käytäntö osoitti useamman tunnin tahkoamisen ja kymmenien käynnistysyritysten jälkeen että öljypumppu ei jaksa imeä ilmoja pois vaan vaaditaan perinteisimpiä otteita.

Ohjeet; mitä tein ja sain toimimaan:
- suodatin täyteen polttoöljyä ennen kiinnitystä
- polttimen imuletku irti suodattimelta
- polttoöljyä erilliseen astiaan
- imuletku suoraan em. astiaan
- öljypumpulta ilmaruuvia auki (Suntecin pumpussa painemittausyhteen ruuvi "P")
- astia suodatusyksikön alle jäte/paluuöljyä keräämään (muuten menee lattialle)
- käynnistetään poltin
- ilmaruuvi kiinni kun kuplat loppuu (minulla loppui jo ekalla käynnistyssyklillä)
- käynnistellään, kun käy, ajetaan öljyä laitteiston läpi niin kauan että suodatusyksikön lasissa kuplatonta öljyä
- poltin seis ja letku kiinni suodatusyksikköön

Minulla lähti toimimaan em tavalla jo toisella käynnistyksellä. Letkun kiinnityksen jälkeenkään letkussa oleva pieni ilmakupla ei pysäyttänyt poltinta, aiheutti vaan pienen "yskähdyksen" mutta poltto jatkui normaalisti.

Voin suositella em menettelyä. Toivottavasti näistä kokemuksista on apua jollekin... :)

7

1637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhan_vaikeaa

      Asennuksen jälkeen käynnistät polttimen normaalisti ja kuuntelet, missä vaiheessa magneettiventtiili rapsahtaa auki ja liekin pitäisi syttyä. Eihän se syty mikäli imuputkisto on vielä tyhjä. Rapsahduksen jälkeen vetäiset liekinvartijan pois paikaltaan ja annat sille valoa vaikka taskulampulla jolloin poltin luulee että liekki palaa eikä mene häiriötilaan. Varmuuden vuoksi kannattaa kuitenkin välillä peittää liekinvartijan valovastus pariksi sekunniksi jolloin kipinä syttyy ja poltin käynnistyy mikäli suuttimelle tulee jo öljyä. Yleensä poltinta ei tarvitse narrata puolta minuuttia kauempaa, riippuen tietysti imukorkeudesta ja imumatkasta. Näin meillä on tehty jo vuosikymmenten ajan, ja ilman mitään ongelmia.

      • valtuutettu_huolto

        Jos sinulla ei ole öljypoltinlupia niin et saa koskea liekinvartijaan vaan soitettava valtuutettu huoltoliike paikalle jos ei kahden-kolmen yrityksen jälkeen syty!

        On erittäin vaarallista ja vastuutonta mennä itse räpeltämään öljypolttimen kanssa, pahimmassa tapauksessa räjähtää koko kattila ja palaa koko talo. Joten näpit irti ja ammattilainen paikalle.


      • Turhan_vaikeaa
        valtuutettu_huolto kirjoitti:

        Jos sinulla ei ole öljypoltinlupia niin et saa koskea liekinvartijaan vaan soitettava valtuutettu huoltoliike paikalle jos ei kahden-kolmen yrityksen jälkeen syty!

        On erittäin vaarallista ja vastuutonta mennä itse räpeltämään öljypolttimen kanssa, pahimmassa tapauksessa räjähtää koko kattila ja palaa koko talo. Joten näpit irti ja ammattilainen paikalle.

        Olen käynyt korjaamassa joitakin polttimia ns. ammattilaisen jäljiltä ja eräs firma soittaa suoraan minulle kun eivät itse "ehdi" eli eivät ymmärrä mistä vika johtuu. Joskus on kyllä hankalia juttuja kun kaikki näyttää ja tuntuu ehjältä muttei poltin vaan toimi kauaa häiriöittä. Ei se, että firmalla on poltinluvat, takaa että asentaja ymmärtäisi kovinkaan paljoa koko asiasta. Tää on niin moneen kertaan nähty juttu. Paikallinen palolaitoskaan ei enää ahdistele kun kävin korjaamassa erään paloesimiehen poltinongelman ammattilaisen jäljiltä ja hän itse seurasi kun etsin vikaa, selvitin mitä tein ja miksi. Vika löytyi ja ilmeisesti koko juttu levisi palolaitoksella muidenkin tietoon. Ei polttimen huolto ja korjaus vaikeaa ole mutta se vaatii joskus logiikkaa ja täytyy koko ajan tietää mitä tekee. Ihmisten tekemä laite sekin on.


      • vakuutustarkastaja

        Mitäpä se palololaitos ahdistelisi.Paremminkin vakuutusyhtiö mikäli sattuu jokin haaveri jäkeenpäin ja tulee kyse kuka on viimeksi tehnyt huoltotöitä ja kenen valtuutuksella.


    • IsoPoltin

      Koetin tuotakin mutta ei toiminut. Ei jaksanut lähteä imemään.

      Onko teillä tuo Oilonin suodatuslaitteisto vai perinteinen kaksiputkinen järjestelmä?

    • IsoPoltin

      Koetin tuotakin mutta ei toiminut. Ei jaksanut lähteä imemään.

      Onko teillä tuo Oilonin suodatuslaitteisto vai perinteinen kaksiputkinen järjestelmä?

    • Nipotinkin

      No eikö sieltä säiliöstä voisi koskaan tulla pohjalle kondensoitunutta vettä, eikä vain ilmaa!?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe