Niinistön rahoittajissa veroparatiisirikkaita

TyöttömienIhmisoikeudet

Jakakaa! Kannattaa lukea a.o toimittajan kirjoitus Niinistön tukijoista: https://m.iltalehti.fi/politiikka/201712282200631131_pi.shtml
Iltalehti 28.12.2017

"”Koko kansan Niinistön” tukijat: rikkaita vuorineuvoksia, monimiljonäärejä, sote-firmoja, Panama-veroparatiisisijoittaja ja talousrikoksista syytetty.

Sauli Niinistön vaalirahailmoitus paljastaa, millainen pienen piirin talouseliitti tukee Niinistöä ”koko kansan presidentiksi”, kirjoittaa politiikan toimittaja Tommi Parkkonen.

---

Niinistö ei ole enää vuosikausiin käyttänyt kampanjoinnissaan teemaa "työväen presidentti", mutta sellaisen kuvan hän haluaa yhä itsestään antaa. Niinistö on peräänkuuluttanut tolkkua monissa asioissa - muun muassa yritysjohdon korkeissa ansiotuloissa.

Pitkän linjan kokoomuspoliitikko -puheenjohtaja, kansanedustaja ja ministeri -Niinistö ei myöskään halunnut lähteä vaaleihin oikeistolaisen kokoomuksen ehdokkaana, vaan "koko kansan valitsijayhdistyksen" kautta.

--- suurimmat lahjoitukset paljastavat hyvin, millaiset henkilöt ja millaiset maailmankuvat tukevat hänen uudelleenvalintaansa.

Esimerkiksi 15 000 euroa on antanut Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n ex-pomo, rakennusliike SRV:n suuromistaja ja monimiljonääri Ilpo Kokkila, joka on puolustanut suomalaisjohtajien korkeita ansiota ja halunnut päinvastoin alentaa työntekijöiden palkkoja.

Samat 15 000 euroa on lahjoittanut myös TS-Yhtymän omistajiin kuuluva Mikko Ketonen. Hänen sanomalehtensä Turun Sanomat on puolestaan tullut tunnetuksi lukuisista yt-neuvotteluista ja irtisanomisista samaan aikaan kun itse lehti on ollut huippukannattava.

10 000 euron tukipottiin on tyytynyt EK:n nykyinen puheenjohtaja Veli-Matti Mattila, joka taannoin valitteli, että suomalaisten palkat ovat 10-15 prosenttia liian korkeat.Mattilan omat vuosiansiot teleoperaattori Elisan toimitusjohtajana olivat tuolloin 1,5 miljoonaa euroa.

10 000 euroa henkilökohtaista rahaa ja toiset 10 000 euroa sijoitusyhtiönsä kautta lahjoittanut Hesburger-yrittäjä Heikki Salmela on moittinut suomalaisen sosiaaliturvan heikentävän työmotivaatiota ja pitemmän opiskeluajan olevan hukkaan heitettyä aikaa.

Vain 2 000 euroa kassaan antaneen vuorineuvos Juha Rantasen kokonaisansiot Outokummun toimitusjohtajana olivat esimerkiksi vuonna 2011 - jolloin yhtiö irtisanoi 200 työntekijää - yli 2,5 miljoonaa euroa, eli 115 kertaa enemmän kuin suomalaisten tuolloinen keskipalkka.

Lahjoittajien joukossa on myös monia entisiä ja nykyisiä Nokia-monimiljonäärejä.

***

Vaikka kaikkiaan noin 400 lahjoittajan joukossa on ns. tavallisiakin kansalaisia - sitä koko kansaa - merkittävää vaalirahoitusta Niinistölle antaneiden lista näyttää edustavalta kokoelmalta vuorineuvoksia, lehtien jokasyksyisiltä verojuorupalstoilta tuttuja monimiljonäärejä, hyvin tienaavia yritysjohtajia ja varakkaita pankkiireja.

Myös sote-uudistuksen kokoomuslaisesta valinnanvapaudesta lisäeuroja kärkkyvät yksityiset sosiaali- ja terveysalan yritykset ovat edustettuina rahoituslistalla niin yksityisiltä kuin yhtiöiltä tulleina suurina rahasummina.

Yrityspuolen lahjoituksissa on silmiinpistävää, miten moni sijoitusalan yhtiö - joiden perustehtävä on tehdä rikkaista vielä rikkaampia - on päättänyt lähteä tukemaan Niinistöä.

Ja sitten listalta löytyy sellaisiakin, jotka saattavat varmasti tuntua Niinistön kampanjatiimistäkin hieman kiusallisilta.Esimerkiksi 10 000 euroa antanut puutarvikeyhtiö Versowoodin teollisuusneuvos Keijo Kopra, joka on parhaillaan syytettynä törkeästä veropetoksesta. Saman summan on lahjoittanut kiinteistösijoitusyhtiö Auratum, jonka turkulainen pääomistaja Rauno Puolimatka jäi suuressa tietovuodossa kiinni veronkiertokeidas Panamaan perustetusta yhtiöstä.

MTV:n joulukuisessa vaalitentissä Niinistö oli muiden ehdokkaiden kanssa samaa mieltä, että Suomen tulisi suhtautua kriittisemmin asevientiin esimerkiksi sotaa käyvään Saudi-Arabiaan. Niinistön kampanjaan on 10 000 euron lahjoituksen antanut sotatoimissa käytettävää sääteknologiaa Saudi-Arabialle myyneen Vaisalan hallituksen puheenjohtaja Raimo Voipio.

***

Tietystikään kukaan presidenttiehdokas ei itse voi ennalta päättää ja valikoida, ketkä saavat antaa taloudellista tukea hänen kampanjaansa, mutta kovin kokoomuslaiselta ja oikeistolaiselta tuo koko kansan valitsijayhdistyksen ehdokkaan Sauli Niinistön tärkein rahoittajajoukko vaikuttaa.

Sitä kannattaa oikeistolaisen hallituksen päätöksellä lomarahansa menettäneen köyhän yksinhuoltajan miettiä astuessaan 28. tammikuuta äänestyskoppiin suomussalmelaisen peruskoulun liikuntasalissa."

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuloerot

      Onhan Niinistö kokoomuslainen eli rikkaiden puolueesta. Siksi tukia satelee heidän odotellessa vasta palvelusta tietysti. Hallitus toimii myös kokoomuksen komennoksessa. Tuloerot kasvavat mihin syyttävä sormi osoittaa???. Jokainen kansalainen valitsee itse minkä suunnan haluaa. Nykyisen vai muutoksen.

    • jliyte

      Jokainen saa antaa rahojaan mihin haluaa. Mitä väliä sillä on.

    • Hyvin.mennyt

      Paljonko pressa vaikuttaa eduskunnan päätökissi, kerroppas. Jaksatko kertoa.

      Pressan on "pakko" hyöksyä jokainen päätös kuin eduskunta tekee.

      Pressan tärkein ominaisuus on hillitty ja rauallinnen asenne ja puhetyyli. ei koskaan provosoiva, eikä provosoitua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe