Työttömälle 1 100 euroa tukia kuussa . Älytön summa eihän työtön tarvitse muuta kuin ruokaa ja lämpimän asunnon. Nuo voitaisiin järjestää edullisesti pääkaupungissa yhteisruokailuin ja yhteismajoituksin koska työttömät on muutenkin suppealla alueella.
Työttömyystukia maksettiin marraskuussa 350 000 henkilölle ja asumistukea 380 000 ruokakunnalle.
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005508577.html
Työttömyystukia maksettiin marraskuussa 350 000 henkilölle ja asumistukea 380 000 ruokakunnalle.
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005508577.html
Vastaukset 209
Vanhimmat
Oikeasti se saa lisäksi vielä lääkärin ja lääkkeet kaupan päälle, subutexeillä saa kivan lisän.
Kokoomismedia aloitti kovan propagandapelin ja hybridivaikuttamisen kun Aktiivimallin lopettamiseta vaativa kansalaisaloite sai hyvin paljon kannattajia.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730
Ensin Kokoomusmedia IS esitti kansalaisaloitteen tekijän kaljalasi kädessä monin kuvin. Tarkoitus tietenkin esittää työttömät sosiaalirasistisesti laiskoina kaljankittaajina.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005505607.html
Myös Kokoomusmedia Verkkouutiset osaa propagandapelin:
https://www.verkkouutiset.fi/il-aktiivimallialoitteen-tekija-asuu-helsingin-okyalueella-puuhaa-uutta-aloitetta-asumistuesta/
Tämän jälkeen Kokoomusmedia IS Taloussanomat teki jutun työttömien tukisummista, taas tarkoitus vihapuhuttaa kansalaisia toisiaan vastaan.
https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005508577.html
"Kuinka paljon työttömät suomalaiset todellisuudessa voivat saada kuukaudessa rahaa?
Tilastokeskuksen tuorein tilasto kertoo, että vuonna 2015 lähes 300 000 työttömän keskimmäinen eli mediaanitulo oli verojen jälkeen 1 100 euroa kuukaudessa.
Ansiosidonnaisen suuruus on yleensä noin 50–60 prosenttia palkasta. Esimerkkihenkilömme tapauksessa tuki asettuu 1 400 euroon kuukaudessa, joka vastaa myös koko maan keskiarvoa.
Koska työttömyystuet ovat veronalaisia tuloja, keskimääräisestä 1 400 euron ansiosidonnaisesta menee veroihin runsas viidennes. Näin hänelle jää käteen noin 1 100 euroa kuukaudessa".
Siis ansiosidonnaista työttömyysturvaa saavien.
Tässä on siis kaikkien työttömien eli ansiosidonnaista saavien ja työmarkkinatuen saajien tulot sekoitettu hämäävästi yhteen, joka tietenkin antaa suurempia lukuja, onhan ansiosidonnainen päiväraha ansioperustainen ja keskiansiot ovat Suomessa runsaasti yli 3.000e/kk.
Ansiosidonnaista päivärahaa voi kuitenkin nostaa enintään 400 arkipäivän eli puolentoista vuoden ajan.
Työmarkkinatuki taas on Ansiosidonnaisen umpeuduttua (siis mikäli edes saa ansiosidonnaista tukea pätkätyöläisenä tai työttömyyskassaan kuulumattomana) työtön voi saada työmarkkinatukea, jonka suuruus on vajaat 700 euroa kuukaudessa.
Myös työmarkkinatuesta maksetaan veroja, ja 20 prosentin ennakonpidätyksen jälkeen käteen tulee noin 560 euroa.
Koska työmarkkinatuesta käteen jäävä noin 560 euroa/kk asumistuki eivät ylensä riitä miniperusturvan tasoon suuri osa työttömistä joutuu hakemaan toimeentulotukea että käteen jää minimiturva eli toimeentulotuen perusosa 487 euroa/kk eli 16 euroa/päivässä elämiseen joidenkin satojen eurojen asumistukikulujen jälkeen.
Tietenkin Kokoomuksen propagandamedia ottaa esimerkkihenkilössä laskelmissaan kalliin Helsingissä asujan, joka saa asumistukea huomattavasti enemmän kuin keskiverto suomalainen työtön muissa kaupungeissa. Näin tuet saadaan näyttämään suurilta ja ihmiset asetettua toisiaan vastaan.
"Toimeentulotuen laskennallisen perusosan suuruus on 487 euroa. Helsingissä asuvan esimerkkihenkilön tapauksessa asumismenot ovat 700 euroa. Kun nämä summat ynnätään yhteen, hänen lasketaan tarvitsevan elämiseen vajaat 1 200 euroa kuukaudessa".
Todellisuudessa summa on muualla Suomessa, muissa kaupungeissa asuville huomattavasti alle 1 000 euroa kuukaudessa, josta elämiseen käteen jäävän toimeentulotuen osuus siis 487 euroa kuukaudessa eli 16 euroa päivässä.
Kokoomus ja Kokoomusmedia koittavat siis Aktiivimallin lopettamista vaativan aloitteen suosion takia saada työläiset, eläkeläiset ym. työttömiä vastaan. IS:n työttömyysturvajutun kommentoijien ideologinen jakautuminen kertoo myös miten kokoomustrollit on aktivoitu esiintymään eläkeläisinä ja työntekijöinä haukkumassa työttömien suuria tukia, siis IS:n jutun poliittisesti väritettyjä työttömyystukilukuja. Näin tämä ideologinen propagandasota ja hybridivaikuttaminen toimii oikeisto-omisteisessa mediassa.
Opetelkaa medialukutaito niin teitä ei kusta silmään ja ohjailla kuin lampaita.
Taisi Urpoille tulla aloite Aktiivimallin kumoamiseksi suosio yllätyksenä ja heti piti kokoomuksen käydä propagandavastaiskuun IS:n avulla ensin näyttämällä monilla kuvilla aloitteen tekijän kaljalasillisen äärellä ja sitten tällä työttömyystukijutulla. Voiko lukijakunta todella olla näin medialukutaidotonta että kaikki propaganda menee läpi?
Tuskin sille väkisin on sitä kaljalasia käteen tungettu ja kuvaan pakotettu. Varmaankin on ihan itse voinut päättää tuonkin asian.
Ansiosidonnaisesta+menee+25%+++1449e+veroa.+
Itse+sain+ansiosidonnaista.+20%+ei+riitä.+22+%+on+lähenpänä.+
Hyvin+harva++saa+1400+e++korvausta.+Paskapuhetta.
Jos+er+400+päivän+kälkeen+pääse+töihin+,+putoat+kelan+rahoille.
Suuriosa++kitkuttelee+alle+500+e++.
Sillä+pitää+saada+ruoka,+puhelin++muut+menot+kuitatuksi.
Auta+armias+,+jos+on+velkaa,+syömiseen+ei+jää+rahaa.
Monillahan+on+sitä+velkaa.
Työpaikasta+irtisanottu+jää+tyhjän+päälle.+Turha+luulla,+että+sosku+maksaa+laskusi.+Ei+maksa.
Myö+t+kaiken+minkä+pystyt,+alihintaan+vielä.
Eli+kyllä+se+kunnon+työåpaikka+ja+palkka+auttaa+aina.,+jos+niitä+on.
Aktiivimallin sijasta normaali palkka auttaisi varmasti sekä jo töissä olevia että aktivoisi työttömiä työntekoon.
Ne on jokaisella ne omat murheet ja toimeentulo päällimmäisinä ja ymmärrän kyllä miltä tuntuu kun ei itse tule palkalla toimeen ja toiset saa saman tai enemmän kotona olemisesta.
Kyllä se olisi liittojen tai päättäjien tehtävä hoitaa palkanmaksu kuntoon, ei nykyajan työpaikalla ole edes aikaa hoitaa palkka-asioita kun palkan saa esim. tekemänsä työmäärän mukaan!
Nykyhallituksen aikana on sallittu nollasopimukset ja halpatyöt eli hallitus ja eduskunta vaihtoon.
Eikä todellakaan Kokoomus-Keskusta-Sinisiä seuraavaan hallitukseen!
Suomen työttömyyden ongelmakohta eivät ole liian isot tuet vaan työnantajien palkanmaksuhaluttomuus.
oli+tuo+25%
Tuossakin+kusetetaan+koska+työtön+ja+
eläkeläinen+eivät+saa+vähennyksiä.
Kyllä+valtaapitävät+ovat+vajonneet+alas+ja
yrittävät+huijata+suurta+yleisöä.
Tuonkin+päivärahan+saamiseksi++on+pitänyt
tienata+oikea+palkka+ja+siitä+maksaa
työttömyysvaakuutusmaksua.
Helsingistä pitää pakkosiirtää ideologisesti työttömät Kainuun korpiin ja tilalle maakunnista työhaluisia raittiita ihmisiä, toki ensin pitää olla asuntoja maakuntien vuokrataksoilla.
Ei+tarvitse+kun+Suomeen+saadaan+perustulomalli+jonka+summassa+mukana+myös+asumiskuluosuus.+Jokainen+voi+silloin+päättää+asuulo+kalliissa+Hesassa+ma+rahaa+jää+perustulosta+vähemmän+asumiskulujen+jälkeen,+vai+muuttaako+muualle+Suomeen+edullisempiin+asuntoihin:
1.000e/kk+perustulo+++50%+tasahenkilöverotus
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15117710/1000ekk-perustulo-+-50-tasahenkiloverotus
1.000e/kk+veroton+perustulo+kaikille+täysi-ikäisille+Suomessa+asuville+Suomen+kansalaisille.+Lapsilisä,+yksinhuoltajalisä+ja+vammaislisä+päälle.
Perustulo+toimii+perusturvana,+työttömyysturvana,+sairausajan+palkkana,+peruseläkkeenä,+yrittäjän+starttirahana,+aikuisopintorahana+jne.
Kaikille+henkilökohtaisille+tuloille+50%+tasavero.+Koskee+työn+ansiotuloja,+pääomatuloja,+optioita,+bonuksia+ym.
10e/tunti+kaikkien+alojen+minimipalkka.+
Jokainen+työtunti+tuo+aina+lisätuloja+käteen+kun+tuo+1.000e/kk+perustulo+sisältää+myös+asumistuen.+Saadaan+tyhjennettyä+hesa+++ympäristö+ympäri+maakuntia.
Nimenomaan+tämä+1.000e/kk+veroton+perustulo+joka+sisältäisi+myös+asumistuen+kannustaisi+ihmisiä+muuttamaan+kalliin+pääkaupunkialueen+ulkopuolelle+ja+olisi+piristysruiske+haja-asutusalueille+ja+maaseudulle.
Miljonääri+ja+köyhä+kirkonrotta+saa+saman+1.000e/kk+verotonta+perustuloa+ja+maksaa+saman+50%+jokaisesta+tienatusta+eurosta+veroa.+Ei+tarvitse+itkupotkuraivota+tai+napista+että+toinen+saa+enemmän+sosiaalitukia+tai+maksaa+enemmän+veroja+tienattua+euroa+kohden.+Absoluuttisesti+oikeudenmukainen+ja+tasa-arvoinen+tuki-+ja+tuloveromalli.
Jokainen+verottoman+perustulon+päälle+tehty+työtunti+tai+tienattu+voitto+tuo+AINA+50%+lisätuloina+käteen.+Kaikki+tuki-+ja+tuloloukut+katoavat+ja+kannattaa+aina+tehdä+töitä+ja+lisätuloja+sekä+yrittää.+
Yritysten+yhteisöveroprosentti+voidaan+pitää+20%:ssa+nykyiseen+tapaan.
Kaikkihan saattaisivat olla tyytyväisiä ja osa jopa onnellisia, sehän ei sovi kaikille päättäville sadistisille psykopaateille.
Koskahan tappaminen alkaa?
No miten kehitysmaalaiset jotka vievät valtavan osan Helsingin asunnoista ?
Löytysköhän niille jotaki muuta paikkaa,että Helsinkiin muuttavat suomalaiset työttämät
sopisivat Helsinkiin asumaan. Pitääkä kehitysmaalaisen ihan pakosta asua juuri Helsingissä,kun asuntoja on tyhjillään pitkin maata ?
Luultavasti vastausti,että pitää kehitysmaalaisten saada asua just siellä missä haluavat.
Se on väärin että asumistuet menevät sijoitusasuntojen omistajille ja he taas ostavat uusia kämppiä ja taas vuokralaiset maksavat vuokrat asumistuella jne. Tällainen kierre olisi saatava loppumaan. Sijoitusasunnot pitäisi saada ylimääräisen verotuksen piirin ja asuntojen hintakehitys pitäisi saada pysähtymään. Asumistuelle pitäisi saada kattoraja tai vuokrasäännöstely takaisin jonka Kokoomus lakkautti, joka nosti sekä vuokria että asumistukimenoja hurjasti. Ja kohtuuhintaista valtion/kuntien vuokra-asuntotuotantoa lisää.
Bisneksen takia ollaan tässä.
Just näin asumistukien kanssa, tässä jutussa haluttu syyllistää työtöntä selkeästi. Totuus on kaukana, hyöty loppupeleissä menee toisaalle. Ehkä ns. suurperheillä voi tukien kanssa tämä ilmoitettu summa ylittyä, mut yksin asuvilla jää lähes puoleen tuosta summasta. Itse en hyväksy 9€/pv palkkaa tehdystä työstä, kyllä palkka pitää olla motivoiva. Polkemisen aika pitäisi lopettaa ja kannustavaa toimintaa tilalle.
Itse olisin valmis työllitymään jos toiminta olisi reilua ja oikeudenmukaista ilman kulissi pelejä. Nyt elän säästöilläni ilman tukia ja korvauksia, kun rupesi tällainen toiminta harmittamaan. Olen kouluja käynyt 15-v. nykytoiminta vienyt motivaation niin alas, et aika näyttää mistä itsensä vielä löytää?
Lisää vain valtion rahaa eliitille myös asunnoista.
Ruokan saa ilmaiseksi leipäjonoista. Rappukäytävissä on lämmintä asua. Vessassa voi käydä Alepassa. Nolla euroa riittää, jos ei ole työhaluja tai kykyjä.
Katsoppas tuota edullisempaa vaihtoehtoa en tullutkaan ajatelleeksi!
Varnaan moni toivoo sinun muuttuvan pikaisesti tyäkyvyttömäksi tuon sepustuksesi jälkeen.
Jos on nopeat jalat niin kaljaakin saa sieltä Alepasta ja muistakin kaupoista ihan ilmaiseksi, syödäkin voi hienoissa ravintoloissa ilmaiseksi ja laskun tullessa nopeat jalat käyttöön. Ei rahaa tarvitse juuri mihinkään kun on tarpeeksi röyhkeä.
Sun naaliakin saa vavhimman oikeudella jos aletaan yhteiskuntasopimusta purkamaan. Kuka on valmis maksamaan verorajoilla hyväosaisten turvallisuudesta ja omaisuuden sekä varallisuuden suojasta, jos ei vastapalveluksena saa mitään yhteiskunnalta? On kuulkaas kermaperseillekin erittäin v-mäistä asua maassa josta turvallisuus ja vakaus lähtee kun verovaroilla ei kateta mitään, ei turvallisuutta, omaisuuden suojaa, peruspalveluita, koulutusta, terveydenhoitoa, sosiaalipalveluita, kaikkia samoilla tulonsiirroilla. Täysi anarkia, viidakon lait ja vahvimman oikeus ei ole meidän kenenkään etu. Maksa siis kiitollisena veroina kymmenyksesi, sitä enemmän saat ja olet saanut mitä parempiosainen olet. Tulonsiirrot köyhille ovat pieni hinta siitä että auto, asunto, kesämökki, vene, tytär, vaimo, ja rahat tilillä on ja pysyy, eikä joku vahvempi, ovelampi, raaempi niitä hae.
RIKKAAT KAUHOVAT SOSIAALIETUUDET
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3616485-rikkaat-kauhovat-sosiaalietuudet
"Varakkaat vastaanottavat yhteiskunnan tukia enemmän kuin köyhät.
Tämä johtuu siitä, että useat sosiaalietuudet – työttömyysturva, eläkkeet, vanhemmuuden tuet – ovat ansiosidonnaisia. Ne kasvavat palkkatason mukana.
”Veronalaisten sosiaalietuuksien jytky menee hyvätuloisille”, kansanedustaja, tutkija Anna Kontula kirjoittaa tuoreessa kirjassaan Luokkajako.
”Siinä, missä alle kymppitonnin tuloilla veronalaiset sosiaalietuudet jäävät muutamaan tonniin, suurituloisimpien porukassa keskiarvo on lähes seitsemänkymmentätuhatta.”
RIKKAIDEN TULONSIIRROT
Taas on se aika vuodesta, kun perusturvasta leikataan. Listalla ovat tällä kertaa esimerkiksi työmarkkinatuki, kansaneläke sekä eräät vammaisetuudet. Säästöjen kohdistumista köyhimpiin perustellaan jälleen sillä, että rikkailla ei ole tulonsiirtoja leikattavaksi.
Tämähän ei ole totta. Tilastokeskuksen tulonjakotilaston mukaan köyhin kymmenes suomalaisista saa tulonsiirroista vain 9,4 prosenttia. Rikkain desiili saa tasan kymmenen, siis pikkuisen köyhiä enemmän. Loput 80,6 prosenttia jakautuvat väliryhmille.
Osittain lukuja selittävät ansiosidonnaiset vanhuuseläkkeet, mutta ilman niitäkin on köyhimpien osuus tulonsiirroista vain 13,6 prosenttia ja rikkaimpien 5,6 prosenttia. Ei siis pidä paikkaansa, että tulonsiirrot menisivät ainoastaan pienituloisille.
Alemmissa tuloluokissa on enemmän tulonsiirtoja saavia ihmisiä, mutta rikkailla könttäsummat ovat suurempia: siinä missä keskimääräisen köyhän nostamat veronalaiset sosiaalietuudet jäävät alle 2 000 euroon vuodessa, mätkähtää rikkaan pankkitilille lähes 70 000 euroa.
Tulonsiirtojen allokointia hyvätuloisille perustellaan sillä, että ansiosidonnaiset etuudet ovat enemmän omaa rahaa kuin suoraan verorahoitteiset perusturvaetuudet. Eläkkeitä kutsutaan myöhennetyksi palkaksi ja työttömyysturvan ajatellaan määräytyvän työttömyysvakuutusmaksujen mukaan.
Näin se ei tarkalleen ottaen mene. Ainoastaan vanhuuseläke on suoraan sidottu siihen, minkä verran järjestelmään on maksanut, ja sekin vain eläkkeen suuruuden, ei sen keston suhteen. Muissa ansiosidonnaisissa etuuksissa tärkein määräytymisperuste on etuutta edeltänyt tulotaso. Niinpä lyhyt korkeapalkkainen työjakso oikeuttaa parempaan sosiaaliturvaan kuin pitkä matalapalkkaura, vaikka jälkimmäisestä olisi maksanut vakuutusmaksuja kokonaisuudessaan enemmän.
Alkujaan köyhyyttä vastaan luodut järjestelmät ovat vuosikymmenten kuluessa muuttuneet yhä enemmän elintason turvaajiksi. Vaikka osa ansiosidonnaisista etuuksista kustannetaan nimenomaisilla maksuilla ja juoksutetaan erityisten rahastojen kautta, iso kuva on, että julkinen sektori kanavoi jo valmiiksi hyvätuloisille anteliaamman sosiaaliturvan kuin köyhälle.
Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että pelkästään perusturvaan nojaava tulonsiirtojärjestelmä ei ole realismia pirstaleisten työmarkkinoiden ja nopeiden tulovaihteluiden maailmassa. Ansiosidonnaista sosiaaliturvaa tarvitaan muutosturvaksi näissä myrskyissä luovimiseen ainakin, kunnes saamme riittävän perustulon.
On kuitenkin epärehellistä väittää, että köyhimmiltä leikataan, kun ei muualla ole mistä ottaa. Leikata voisi myös kaikkein suurimmista tulonsiirroista.
- Näitä suurituloisten tulonsiirtoja perustellaan sillä että he maksavat myös enemmän veroja, joten ovat oikeutettuja saamaan enemmän takaisinkin. Toisaalta taas suurituloisten euromääräisesti suuremmalla veronmaksulla perustetaan sitä että he elättävät köyhemmät sosiaalitukien saajat ja tukien eteen pitää tehdä töitä törkeällä alipalkkauksella. Todellisuudessa töissä käyviä ja pääomatuloja saavia paapotaan sosiaaliturvalla aivan samalla tapaa kuin köyhimpiä, mutta he saavat tämän sosiaaliturvan muiden tulojensa päälle ilman vastikkeellisuutta tai pakkotyötä suuremman sosiaaliturvansa eteen.
Verottomia+tuloja+ei+pitäisi+olla+olemassakaan,+nyt+tämä+10%+sääntö+tuo+rikkaille+huomattavia+osinkotuloja+verovapaasti,+kun+omistavat+vähintään+10%+yrityksestä.+Minusta+ei+ole+oikeudenmukaista+tällainen+toiminta.
Ups
Missä kaupoissa on vessoja asiakkaille? Ei missään, varsinkaan pienissä. Myyjille pitää löytyä vessat, koska lain mukaan työpaikoilta pitää sellaiset löytyä.
Kappakeskusten käytäviltä voi löytyä sisäänkäynti myös vessaan.
noissa alle parin tonnin pikkusummissa on se kiva puoli, että ne tulevat 100 prosenttisesti kiertoon seuraavan kuukauden sisään.
ongelmallisempia on 3000 eur ja suuremmat palkat. niitä ihmiset alkaa pihtaamaan säästöihin ja se kaikki on kulutuksesta pois.
Minä olin samassa firmassa töissä 20 vuotta, sitä ennen tein lyhyempiaikaisia hommia muissa firmoissa. Kannatti vissiin, nyt saan työeläkettä nettona 1160 €/kk.
Mitäs ongelmia tässä, elää kitkuttelen.
Pääsethän monen muunniin ryöeläkeläisenkin kanssa rankinglistalle. EU-köyhyysraja 1200€, eikä varmalla ees laskettu suomalaisten elinkustannusten mukkaa. Miljoonan raja meni rikki viime vuonna. ELÄKÖÖN SUOMI.
Olisit laittanut säästöön niin kuin muutkin tai mennyt paremmin palkattuihin hommiin kun se kaikki on teistä kokkeleista vain itsestä kiinni. Tyhmästä päästä saa kärsiä ihan teidän kokkelikanssaihmisten mielestäkin. Sulla oli mahdollisuus.
Jokaisella on mahdollisuus valita työttömyys ja suuret korvaukset.
Sadat tuhannet virkamiehet saavat viisi kertaa enemmän veroeuroja.
Hienosti on hallitus onnistunut saamaan jotkut kadehtimaan työttömiä.
Tämän päivän työläinen on huomisen työtön.
Myös perseeseen raitilla puukotettavan Lestakyrvän maissilapsilta voitaisiin ottaa tukiaset pois, nehän pärjää kuulemma hyvinkin omavaraistaloudessaan...
Antoivat sinulle lusikalla,siis eihän sinulta kapustalla voi vaatiakkaan.
Elin vuosikausia 600 euron kk-netolla, työmarkkinatuki ja asumistuki yht.. Asumiskulujen jälkeen jäi hurvitteluun noin kymppi päivässä. Selviydyin koettelemuksesta nääntymättä nälkään, koska kämppä on oma tai oikeammin vähävelkainen.
Sossu tarjosi potkun persauksille, kun pankkitilillä sattui olemaan ensi ja ainoaksi jääneellä käynnillä sen verran, että anomus oli oikeus hylätä. Sen jälkeen en ole paremman väen akkojen ripityksiä käynyt kuuntelemassa, vaan erosin kirkosta säästösyistä kuin myös työttömyyskassasta. Vakuutuksetkin jätin varakkaampien murheiksi.
Tarkoitettaneen tukiasunnon saanutta asunnotonta, no sen kulut ovat rinnastettavissa linnakundiin, koska saa tukia ainakin kolmelta luukulta eli pari tonnia, mikä taas vastaa 50 ha kepulitilan tukiatasoa. Rälläkän porukalle ei kustanneta raktoreita.
Lapsella on oikeus syntyä toivottuna ja ihmisellä on oikeus elää toivottuna.
Työtön perheetön hesalainen ei elä muiden toivomaa elämää, joten aktiivisella eutanasialla on oikeutuksensa. Onneksi presidenttikin kannattaa eutanasiaa, joten eutanasian astuttua voimaan sen rajoja voidaan miettiä jatkossa myös kansantaloudellisista näkökohdista.
Jep samalla hesalaisten energiantarve on ratkaistu vuosiksi ei tartte roudata saastuttavaa hiiltä ulkomailta kun noissa liikkumattomissa syöttöporsaissa on hitosti rasvaa
Ja lisää työttömiä vaan tuodaan. Ei järjen hiventäkään.
Hyvä puoli asiassa: Ns. media on jutuiltaan jo ihan samalla tasolla kuin s24. Saa siis valtavia synergiaetuja, kun jatkossa keskittyy pelkästää tänne.
"Hyvä puoli asiassa: Ns. media on jutuiltaan jo ihan samalla tasolla kuin s24. Saa siis valtavia synergiaetuja, kun jatkossa keskittyy pelkästään tänne".
Ainut ongelma on tehdäänkö tätä propagandaa kokoomuksen ja elinkeinoelämän omilla rahoilla vai veronmaksajien piikkiin jollain hybridikseskuksen projektilla.
Itse kun olin työtön sain kyllä työttömyyskorvaus melkein 3000e,
mikä tuo 1100 oikein on?
työttömänä ollessa korvaus verojen jälkeen 730e, joten tonni on vain unelmissa.
Ansiosidonnainen+työttömyyskorvaus+olikin+alkuvaiheessa+70%+palkasta+Nykyisin+50+%
Muutaman tonnin lisäksi hesalaisen pitäisi saada EU:lta neliöperusteista tukea ja lomittajat.
Mitä on lehdistä lukenut niin hesalaiset ramppaa jatkuvasti Taimaassa tuhlaamassa maaseudulta riistämiään veroeuroja.
Ja tummimmat hesalaiset lähettää rahaa kotiseudulleen Afrikkaan
Aivan, kyllä ahkeran marjan-/sienenpoimijan kelpaa.
Hesalainen marjanpoimija olisi kyllä erikoinen tapaus.
Verot maksaa, maatalouden saamat tuet ja korvaukset ovat arvonlisäverottomia tuloja.
Muita arvonlisäverottomia tuloja ovat esimerkiksi pellon vuokratulot,
maatalouteen kuuluvat osingot ja osuuspääoman korot.
https://kauppakamari.fi/wp-content/uploads/2017/10/yritysten-maksamat-ja-tilittamat-verot-yhteensa.png
Tedätkö edes mikä on arvolisävero?
Joo, vero jonka yrittäjät lisäävät tuotteiden ja palveluiden hintaan kuluttajien maksettavaksi.
Nin kuin näkyy, alvareista ja palkan veroista se verokertymä koostuu tukijusseillekin.
Yhteismajoitus ja yhteisruokailu olisi toteuttamisen arvoinen idea. Ajatelkaapa mikä säästö samalla osa porukasta voisi aktivoitua kuka siivoojaksi kuka sopankeittäjäksi jne
Kateellinen työttömälle?
Siittä vaan kortistoon ja maistamaan miltä se maistuu... mene jo saatana!
Sairainta Suomessa on kadehtia työttömien ruokarahoja ja uskoa kaikkia paskapuheita tukirahoista kun suurin osa niistäkin on tarveharkintaisia ja omaisuuteen sidottuja tukia kuten toimeentulotuki mitä ei saa jos esim. omistat auton.
Toivottavasti moni vittuilija saa itse kenkää ja saavat maistaa omaa lääkettään, tämä on hartain uudenvuodentoiveeni.
Oletko kateellinen?
Jos jossain esim. hesassa asut niin eihän tuosta vuokran jälkeen jää käteen paljoa paskaakaan.
Eipä tuolla rahalla paljoa muutenkaan uusia kenkäpareja tai vaatteita ostella.
Eipä tuosta nyt yhteiskuntarauhan takiakaan voi paljoa nipistää(vaikka niin kohta taas tehdäänkin) ja sitä paitsi on paljon ihmisiä, jotka eivät yksinkertaisesti pääse töihin vaikka haluaisivat.
Eikä ihmisiä voi rankaista siitä, että pätevyys- tai naamaraja menee korkealla työnantajien keskuudessa tai siitä ettei duunia yksinkertaisesti ole.
https://www.helsinginuutiset.fi/blogi/425430-miksi-tyo-ei-kiinnosta
Viime vuonna (2016) syksyllä tilanne oli tälläinen josta muutama pointti!
1.Avoimet työpaikat lisääntyvät samoilla alueilla, joilla työttömyys kasvaa.
2.Helsingin rakennuksilla puhutaan kymmenkuntaa muuta kieltä kuin suomea.
3.Suomessa on 350 000 työtöntä kantasuomalaista ja noin 100 000 ulkomaista työntekijää. Missä vika?
4.Yli 100 000 nuorta (20–29-vuotiasta) ei opiskele eikä käy töissä. Heidät elätetään toimeentulo- ja asumistuilla.
5.Tukisysteemiä ei luotu vuosikymmenen mittaista työttömyyttä varten vaan hetkelliseksi hätäavuksi.
6.Työttömyysmenot ylittävät kuusi miljardia euroa vuodessa, minkä summan Suomi lainaa joka vuosi.
7.Syyllistetään työvoimahallinto, joka ei vaadi työttömiä aktivoitumaan tuen saamiseksi.
8.Olisi tärkeää tietää, kuinka kauan työssäkäyvät jaksavat kustantaa velkavetoisen tukisirkuksen?
Työttömiä 10 kertainen määrä vapaisiin työpaikkoihin verrattuna ja kaikki TES-palkatut työt löytävät tekijänsä äkkiä. Provisiopalkattu puhelinmyyntityö ei rehellistä työläistä elätä, kun ei ole lööperinpuhelahjoja kuin Jethrolla eikä normiduunari halua huijata kanssaihmisiään.
.
Käykää muuten allekirjoittamassa Kansalaisaloite työttömien aktiivimallin kumoamiseksi ja sosiaalirasistisen kiusaamisen ja vihapuheen lopettamiseksi:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730
Työttömiä 10 kertainen määrä vapaisiin työpaikkoihin verrattuna ja kaikki TES-palkatut työt löytävät tekijänsä äkkiä. Provisiopalkattu puhelinmyyntityö ei rehellistä työläistä elätä, kun ei ole lööperinpuhelahjoja kuin Jethrolla eikä normiduunari halua huijata kanssaihmisiään.
.
Käykää muuten allekirjoittamassa Kansalaisaloite työttömien aktiivimallin kumoamiseksi ja sosiaalirasistisen kiusaamisen ja vihapuheen lopettamiseksi:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730
Hesassa noin 7 000 vapaata työpaikkaa kyllä jossain on aktivoitumisen aika
Toivottavasti joku hesassa paukuttaa nyrkillä nenuun illalla.
Työttömiä 10 kertainen määrä. Tes-palkatut hommat menee nopeassa tahdissa kun niitä tulee, ei tosin ennen ilmoituksen jättöä;) Provisiopalkkaiset puhelinmyyntityöt on tarkoitettu supliikkihuijareille jollaisiksi työttömistä työläisistä rehellisinä imisinä ei ole.
Porvareita turpaan heti kun näette niitä vittuilemassa.
Koittakaahan laittaa 10L ämpärillinen maitoa litran purkkiin vitun matemaatikot.
T: Mirja ala-asteelta
Huoh.Toki asiat otsikoidaan niin että työttömät näyttävät laiskoilta ja sitten keksitään lisää keinoja jotta tukia saadaan leikattua.Asumistuki ja toimeentulotuki ovat harkinnanvaraisia tukia.Ne eivät tule automaattisesti ja työssäkäyvä ihminenkin on oikeutettu niihin.Rikkaatkin saavat tukia, velallinen asunto ja omakotitalon kustannukset, niihin saa tukia.Köyhällä ei ole varaa omakotitaloon vaan on täysin vuokrayhtiöiden armoilla.Meidänkin kämpässä vuokra on jo yli 800 euroa,vain sen takia että vuosien varrella vuokra kohonnut yht. yli 100 euroa.Työttömyystuesta lähtee ennakonpidätyskin,Kela huomioi tuen täysimääräisenä, eli summa ei todellakaan ole noin paljoa loppupeleissä mikä käteen jää.Toimeentulotuessa on myös rajat kohtuullisille asumismenoille,mikäli ne ylittyvät, ei tukea saa täysmääräisenä.Faktat pöytään, kaikessa on rajoitukset.Tienaa edes vähän niin ne loputkin menevät.Asumistuen menetykseen riittää yli 300 e toistuvana tulona.Jos jotkut tässä tienaa, niin kansanedustajat.
Aktiivimalli+on+askel+perustulon+suuntaan+pois+nykyisestä+karensseilla+uhkailemisesta.+Tähän+asti+työtön+on+saanut+odottaa+kauhusta+kankeana,+milloin+ja+millainen+sanktio+iskee,+jos+ei+ole+toiminut+täsmälleen+te-suositusten+mukaan.+On+ollut+jatkuvaa+turhaa+yhteydenpitoa+työkkäriin+ja+Kelaan+ja+ties+mihin.+Hermot+siinä+menee+ja+rahaakin+palaa.
Jatkossa+tietää,+että+ei+joudu+heti+täysin+tulottomaksi,+vaan+leikkaus+on+korkeintaan+4,65+%.
Aktiivimalli+on+jostakin+syystä+uutisoitu+päin+persettä.+Takana+on+varmaan+SDP+ja+vasemmisto,+mille+liitot+ovat+elinehto.
Oletko+kaheli?+Aktivointimallin+lisäksi+on+taustalle+se+vanha+järjestelmä+eli+jos+kieltäydyt+TE-keskuksen+työllistämistoimista+niin+tulee+karenssia.+Hallitus+ajaa+myös+2018+mallia+jossa+pitää+hakea+12+työpaikkaa+kolmen+kuukauden+välein.+Jos+ei+hae+saa+karenssia+ja+työttömyysturvan+maksattaminen+lopetetaan+ja+samalla+mahdollinen+toimeentulotuen+peruosa+tippuu+20%.+Toisella+kerralla+40%.
Lisäksi+työttömän+tulee+ilmoittautua+TE-keskukseen+3+viikon+välein+uusien+työnhakusuunnitelman,+jos+ei+ilmoittaudu+tulee+myös+karenssia.
Tämä+porvarien+Aktivointimalli+on+vain+lisäkiusa+muiden+kiusakeinojen+päälle.
Jätä+äänestämättä+vaaleissa+niin+meno+jatkuu+tulevaisuudessakin,+koska+kokoomuksen+ja+kepun+suhteellinen+äänimäärä+kasvaa.+
Aktivoidu+ja+allekirjoita+aloite++Aktiivimallin+poistamiseksi+ja+äänestä+SDP:tä+vaaleissa+niin+Antti+Rinne+poistaa+Aktiivimallin+jos+SDP+pääsee+hallitukseen+kuten+lupasi,+ja+kokoomus+saadaan+oppositioon(toivottavasti+pysyvästi).
Tämän kadehtimisen sijasta kannattaisi yhteisrintamassa alkaa vaatia että Suomessa alettaisiin taas maksaa työn tekemisestä normaalia palkkaa!
Normaali palkka työnteosta auttaisi sekä työssä olevia että aktivoisi työttömiä.
Nykyhallitus on siirtänyt palkanmaksua veronmaksajille (halpatyöntekijät joutuvat hakemaan asumistukea kun ei palkalla elä).
Tämä hallitus joka ei ole yrittäjiltä leikannut yhtään mitään, tuskin palkansaajia auttaa - mutta vähän yli vuoden päästä on eduskuntavaalit ja hallitus vaihtuu viimeistään silloin!
Lyhennetään työpäivän pituus 7,5 tunnista 6:een, niin alkaa töitä löytymään useammallekin.
Töiden määrä on kuitenkin suht vakio, ja tarjolla olevien tekijöiden määräkin tiedetään.
Yksinkertaista matematiikkaa, hyvin yksinkertaista.
Mutta, suostuisivatko nyt työssä olevat 6 tunnin palkkaan, jos heidän työaikansa lyhenisi, epäilen.
Työajan lyhentäminen johtaa siihen ettei kukaan tee enää töitä. Kenen kannattaa tehdä 6 tuntia 8 sijaan
Aika erikoinen ajattelutapa. Kenen kannattaisi tehdä vain 18 tuntia / 3 kk? Silloin varsinkaan kukaan ei tee töitä.
Jos ei töitä jaeta tasaisemmin, niin sitten osa vetää lonkkaa ja osa puurtaa heidänkin puolesta. No ihan sama jos tilannetta ei edes haluta korjata. Työaikalain muutoksella tuo 6 tunnin työpäivä saadaan runnottua läpi vaikka väkisin. Aivan kuten nämä kyykytyslaitkin rukkaamalla hieman lakia.
Pitää saada laki jolla siirretään Stadilaisia työttömiä imppaajia korpiin imppamaan vaikka oravien perseitä, mutta asunnot raittiiden työtätekevien käyttöön.
Hesa saa pitää itse kaiken haalimansa porukan,kun kerta haalittekin täällä syrjässä niitä ei tarvita täällä meitä köyhiä muutenkin jo tarpeeksi.
Oho 1100 euroa kuukaudessa. Sehän on suunilleen sama mitä maksoin veroa silloin kun olin töissä. Tässähän saa luimuilla vielä yli 10 vuotta työttömänä, että saa imettyä valtiolta takaisin sen mitä sinne maksoin. Saa Vartiainen elättää itsensä eikä elellä minun työllä. Minun verorahoja ei myöskään paperittomien terveydenhoitoon ja kreikkalaisille jaella. Imen kaiken takaisin välillisiä veroja myöten eikä sille voi Vartiaiset yhtään mitään.
kulkevat aseistettujen henkivartijoiden kanssa.
Aloittajalla taas ihme aloitus yhteisruokaailua juu mikä päähänpisto työttömisssä on niitäkin liitoissa olevia perheellisiä joita nyt ei yhteismajoitukset tai ruokailu käy.Yhteismajoitus voi käydä vain niille kadulla asuville kodittomille jotka saanut lähdöt asunnoistaan etteivät palellu ulos ja ruokailu myös.
Entäs ne uussuomalaiset, niille varmaan sopisi Ovat sellaiseen tottuneetkin ja niitä Hesassa on
Eniten aktivoituvat palstalla ne jotka oikeasti haluavat töitä. Ne elämäntapalusmut ja työvieroksujat joiden syy työttömien panettelu on ovat hiljaa
Ei meijän immeisten tarvihe aatella, ohan meillä hallitus, vai miten se nyt....
Työtön tsadilainen saa tukia 1200 kuussa. Kohtuullisiksi asumismenoiksi katsotaan 700 euroa kuussa, käteen pitää jäädä elämiseen 500 euroa. Lisäksi lääkkeet, sairaala ja terveyskeskusmaksut maksetaan. Ruokaa ei tarvitse ostaa eurollakaan sillä pk-seudulla on lukuisia ruuanjakopaikkoja. Ei niissä pelkkää leipää jaeta vaan aivan kaikkea. Hanhenmaksaa ja kaviaaria ei löydy mutta kokolihaa, juustoa, A-luokan makkaraa, leikkeleitä, eineksiä. Ei ihme ettei "paskatyöt" kiinnosta etelän veteliä.
Kulkuyhteydet on hyvät joka suuntaan, harraste\vapaaaika mahdollisuudet hyvät. Itsensä kouluttautuminen ja opiskelu edullista runsailla eri kursseilla. Yhteiskunnan ilmaiset palvelut erinomaiset. Kaikki on maahanmuuttajien pääkaupungissa helppoa ja halpaa itsestä on kaikki kiinni.
Kyllä vähintään 2000 egeä pitäisi erilaisia korvauksia ja tukia kuukaudessa nettona saada, ainakin etelässä.
Ideologisesti työtön= ideologisesti hesalainen
Se työtä vieroksuva roskaväki on nimenomaan valunut stadiin kepulandiasta. Siksi täällä on niin suuri kannatus vihreillä, kun kaikki homot ja itseään taiteilijoiksi kutsuvat ovat tulleet maalta tänne loisimaan.
"Maksajalla" on nyt tyypillinen harhakuvitelma, nimen omaan vihreissä käydään eniten töissä, työttömien määrä (pros) on persuissa.
https://yle.fi/uutiset/3-9528779
Mistähän sitten johtuu, että nämä ideologiset työttömät saavat kaikkein eniten puolustajia vihreistä ja kommunisteista.
Kannattaa+avata++tutkimus+(pdf)+tiedosto,+sieltä+löytyy+tarkempaa+tietoa,+esim+persujen+kannattajista+15%+on+työttömiä,+vihreitten+5%.
Perintöö maatalouvest. Kaikki aika joutoaikaa, siis osuuspankiii tai lähibaariin munia hierotuttaamaan.
Jos persuista on työttömiä vain 15 prossaa ja vihreistä vain 5 ja kun tiedetään, että kokoomuslaisista kaikki ovat duunissa, niin onko se työttömien armeija enimmäkseen vihreiden aateveljiä, kommunisteja
EI, vaan työttömien suurin armeija löytyy persuista, persuthan on suunnilleen samankokoinen puolue kuin vasemmistoliitto. He eivät kuitenkaan kuulu kommunisteihin, varsinaisia kommunisteja tässä maassa on jokunen promille.
Käy katsomassa tutkimusta (pdf tiedosto, klikkaa sitä)
Niin ja jäi sanomatta ettei kokkareista kaikki ole duunissa.
Sillä, että kommunistit vaihtoivat nimensä Vasemmistoliittoon, ei ole mitään merkitystä ideologian kannalta. Onhan teillä vihreilläkin tukku stalinisteja riveissänne ja he ovat niitä edelleen. Jos pedofiili sanoo olevansa ammattitaitoinen lastentarhanopettaja, on hän edelleen pedofiili. Ei se nimi muuta häntä miksikään. Sama teillä vihreillä/kommunisteilla.
En ole vihreä, kerroin vain miten faktat ovat ja fakta on että persuissa on suhteellisesti ylivoimaisesti eniten työttömiä, siis mainitsemaasi "työtä vieroksuvaa roskaväkeä".
Saavat vai, kerro tarkemmin? Ei tässä ole kyse työtävieroksuvien persujen puolustamisesta, vaan kritiikistä epäoikeudenmukaisesta kohtelusta. Työtä ei ole samalla tavalla tarjolla joka puolella maata, eikä myöskään kursseja ynnä muuta mitä vaadittaisiiin korvaustason säilyttämiseen. Lisäksi on myös vahvaa ikärasismia, miten joku 58v työttömäksi jäänyt saa enää edes niitä 18 tunnin töitä ja uudelleen kouluttautuminenkin alkaa olla siinä iässä jo melkein järjetöntä (useimmilla sen ikäisillä).
Entisestä+karenssimallista+tuli+työttömälle+arvaamattomia+kuluja,+mutta+aktiivimalli+leikkaa+työmarkkinatukea+korkeintaan+4,65+%.+Karenssin+tullen+toimeentulotukea+leikattiin+määräajaksi+20-40+%.+Enää+ei+jää+yhtäkkiä+täysin+ilman+tukea+kuten+ennen,+kun+työmarkkinatuen+maksatus+katkaistiin+työvoimapoliittisella+lausunnolla.
Toimeentulotuen+perusosaa+korotettiin+vähän+nyt+vuoden+alussa.+Toimeentulotukea+saavan+työttömän+perusturva+ei+täten+heikennyt.
Työmarkkinatuen+mahdollinen+pysyvä+leikkaus+kompensoituu+asumistuen+korotuksena,+mitä+valtaosa+työmarkkinatuen+saajista+saa.
Aktiivimalli+on+ennakoitavuudessaan+ja+perusturvan+turhia+katkoja+poistavana+vanhaa+karenssimallia+inhimillisempi.+Tämä+näkemys+on+sivuutettu+uutisoinnissa+täysin.+Kansalaisaloite+aktiivimallin+kumoamisesta+tehtiin+liian+hätäisesti+tuntematta+muutosta+tarpeeksi.
Kokoomuksessa kaikki duunissa, anna mun nauraa=)) Kokoomuksessa on eniten lusmuja jotka elävät perityllä tai iskän tai miehen varallisuudella tai pääomatuloilla. Osa varastaa taas työntekijöiden työstä ja selkänahasta tulonsa. Verottajan sivu jo kertoo oleelisen. Pääomatulo: "Tulo jonka eteen ei tarvitse tehdä työtä". Tämä porukka todella lusmuilee muiden tekemällä rahalla vuodesta toiseen, eikä juuri tai ollenkaan maksa edes kunnallisveroa, vaikka kunnallisia palveluita kyllä käyttävät työn tekijöiden tapaan. Muiden siivellä elävä kokoomusloinen on lusmujen lusmu, joka harvoin on oikeaa työtä tehnyt.
Karenssi poistettu? laitapa linkki tuollaiseen päätökseen? Ainoastaan työttömyyden alkaessa 7 päivän karenssi on muutettu 5 päivään, mutta muu karenssi, mikä voi tulla, ei tietääkseni ole poistettu. Jos et työkkärin mielestä toteuta työllistämissuunniitelmaa, voi edelleen tulla 3kk karenssi, etkä pääse takaisin korvaukselle ennen kuin olet täyttänyt työssäoloehdon uudelleen. Jos tämä käytäntö on muuttunut, laita linkki.
Tästä ketjusta löydät linkkejä lakeihin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15126904/soinivaara-20-perusosan-alennus-tyottomalle!
Toisin+kuin+väität+vanha+karenssijärjestelmä+on+edelleen+porvarihallituksen+luoman+Aktiivimalinkin+aikana+taustalla.+Tuo+Aktiivimallin+4,65+%+leikkaus+tulee+mikäli+et+täytä+työssäoloehtoa+18+tuntia,+työvoimatoimenpiteitä+5+päivää+tai+tienaa+yrittäjätuloa+240+euroa+65+päivän+tarkastelujaksolla.+
Sen+lisäksi+sinun+pitää+hakea+porvarihallituksen+2018+voimaan+tulevan+mallin+mukaan+tietty+määrä+työpaikkoja+esim.+12+tuöpaikkaa+3+kuukauden+välein+ja+osallistua+TE-keskuksen+määräämiin+työllistämistoimiin+sekä+olla+yhteydessä+määräajoin+TE-toimistoon+tai+saat+karenssia,+eli+työttömyysturvan+maksatus+katkeaa.+Tämä+vaiikuttaa+myös+toimeentulotuen+perusosaan+niin+että+sitä+leikataan+TE-keskuksen+työllistämistoimista+kieltäytymisestä+ensimmäisellä+kerralla+määräajaksi+20%+(487€/kk=16€/pvä+-+20%)+ja+toisella+kerralla+40%+(487€/kk=16€/pvä+-+40%)+
Nämä+alemmat+aktiivisen/vastikkeellisen+työttömyys-+ja+sosiaaliturvan+elementit+ovat+olleet+järjestelmässä+jo+aiemminkin,+nyt+vain+porvarien+Aktiivimallissa+työtön+pakotetaan+lisäksi+työttömyysturvan+leikkauksen+estämiseksi+hankkimaan+itse+työtä,+työvoimakoulutusta,+yrittäjätuloja+tietty+määrä+65+päivän+välein.+
Kun+työttömiä+on+10+kertaa+enemmän+kuin+vapaita+työpaikkoja+kukaan+tuskin+ottaa+edes+18+tunniksi+työtöntä+töihin,+kun+niitä+työpaikkoja+ei+ole+muutenkaan.+Tämä+tarkoittaa+että+työttömille+keksitään+yhteiskunnan+varoista+maksettavia+"päivähoitokursseja"+joilla+kokoomuksen+temppukoulutusyrittäjät+tekevät+bisnestä+veronmaksajien+laskuun+ja+työllisyysmäärärahat+nousevat+hurjasti+porvarihallituksen+Aktiivimallin+takia.
Kun+työttömän+on+pakko+työttömyysturvan+leikauksen+uhalla+mennä+mille+tahansa+kurssille,+temppukouluttajille+riittää+jatkuva+virta+kurssitettavia,+eli+tulolähde+on+taattu.+Ja+koska+kurssitettavien+määrä+ja+saatavuus+on+taattu,+kurssin+hinta+on+temppukoulutettavien+määrättävissä+eli+kalliiksi+tulee+yhteiskunnalle.+Mutta+sehän+on+tarkoituskin+kun+kokoomus+auttaa+eturyhmiensä+yhteiskunnan+kuppaamista.
Pistäpä itse lakilinkit väitteisiisi. Tämän linkin laki pätee tästä päivästä lähtien minun käsitykseni mukaan.
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/HallituksenEsitys/Sivut/HE_124 2017.aspx
KalliiksiTulee kirjoitti aivan oikein, tämä Aktiivimalli ei poista aikaisempia karenssijärjestelmiä työllistämistoimista kieltäytymisestä ja porvarihallitus on tuomassa niitä vielä lisää mm. 3 kuukauden välein joutuu hakemaan 12 työpaikkaa, rangaistus hakematta jättämisestä KARENSSI. TE-keskukseen joutuu ilmoittautumaan 3 viikon välein työnhaun edistymisestä, rangaistus ilmoittamatta jättämisestä KARENSSI.
Vain työttömyyden alun 7 päivän omavastuuaika lyhenee 5 päivään.
Edelleen+puuttuvat+linkit+lakeihin.+Leikkaus+on+tästä+päivästä+lähtien+korkeintaan+4.65+%+tämän+lain+mukaan.
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/HallituksenEsitys/Sivut/HE_124+2017.aspx
On+oma+lukunsa,+millä+lakisääteisillä+perusteilla+4,65+%+leikkaus+määritellään+ja+pannaan+käytäntöön.+Nekin+on+lueteltu+yllä+olevassa+linkissä.+Menneet+pykälät+ovat+menneitä.+Lakeja+on+muutettu+moneen+kertaan+EU-aikana+ja+sitä+ennenkin.+Kinaaminen+ei+johda+mihinkään,+joten+jääkäämme+seuraamaan+virkamiesten+tulevia+päätöksiä.+Huhtikuussa+2018+asia+alkaa+selvetä.
Laskelmissa näkee myös miten ansiosidonnaisen jatkuva pienentäminen lapsettomilta on vaikuttanut. Sekin porkkana työllistyä edes pätkätyöhön, että pysyisi liiton rahoilla on pilattu kun on poistettu kannustinloukkuja jotka oikeasti johtuivat päivähoitomaksuista. Nyt on ainoastaan kympeistä kiini oletko peruspäivärahalla vai ansiosidonnaisella.
Aktiivimalli+ja+leikkaus+on+huonosti+suunniteltu.+Työmarkkinatukea+olisi+pitänyt+leikata+kaikilta+ensin+5%++ja+mikäli+hakija+osoittautuu+aktiiviseksi+työmarkkinoilla+summa+olisi+palautettu.+Nyt++tarjotaan+vain+keppiä+tässä+toisessa+mallissa+olisi+ollut+porkkana
Onhan tässä ollut jo pitkään porkkanana mahdollisuus tienata tukien päälle jopa 300 euroa kuukaudessa ilman, että tuet pienenee. Varmasti monet olisi varmaan mielellään tehneet kolme tai neljä päivää vaikka joka kuukausi tai edes silloin tällöin rahapulan helpotukseen, mutta sellaisia kolmen päivän hommia, joita kuka vaan voisi tehdä, ei ole, eikä tule, vaikka kuinka määräisi aktivoitumaan. Käykö sinun työpaikallasi joku kolmena päivänä kuukaudesta ja saa siitä kolmen päivän palkan?
Nythän+on+kyse+6tunnista+kuukaudessa+ja+saa+siitä+vajaat+4,65%+työmarkkina+tukea+lisää+ja+paljonkos+tuo+vajaa+5%+on+kuukauden+22+työpäivästä?++Oikein+yksi+työpäivä+ja+sen+palkka
No mistä sä sen 6 tunnin päivän kuukaudessa sitten luulet pieraisevasi? Kuka palkkaa? Korkeintaan isäsi omassa firmassaan.
Kyllä se 6 h kuussakin on mahtunut tuohon alle 300 euron kuukausi tuloon, ei sitä pakko olisi välttämättä 3 päivää tehdä. Kyllä monelle kelpaisi varmaan edes 6 h lisäansiot kuukaudessa.
Itse ovat maksaneet työtä tehdessään työttömyysvakuutusta.
1400 päivärahaa ei voi saada kuin kahden ja puolen tonnin ansiotuloilla.
"pakolaisille" maksettava tuki on huomattavasti suurempi ja he eivät
ole sitä rahoittaneet.
Lisäksi asunnot ja kaikki yhteiskunnan palvelut ja tuet täysimääräisinä.
Kääntäkää huomio oikeaan paikkaan.
Lisäisin tuohon ryhmään nämä ideologisesti työttömät, henkilöt jotka ovat koko ikänsä työmarkkinatuella. Tuossa on ne työväen katkeruuden syylliset
En oikein usko, ennemminkin se on vielä suurempi meno kun maatalouden tuottamaa yhtä euroa on tuettu miltei kahdella eurolla. Työtön hesalainen ei ole läheskään niin suuri lasku kuin juuri tullut ja kotoutunut matu.
Useista kursseista huolimatta eivät osaa edes kieltä
20 vuoden jälkeen.
Kielitaidottoman työllistäminen toivoton.
Hillotolppansa ovat poliitikoille tärkeimmät, poliitikot hakevat nykyään eduskuntaan kuin määräaikaiseen työpaikkaan (hulppea palkka, hulppeat edut, nopeasti kertyvä hulppea eläke), eivät enää edusta saatikka palvele kansaa.
V. 2011 jälkeen eduskuntaan päässeet saavat "vain" 2000 sopeutumisrahaa/kk parin vuoden ajan kun "työ loppuu" eduskunnassa, ennen vuotta 2011 eduskuntaan päässeet saavat vaikka vuosikymmenien ajan monien tuhansien eurojen sopeutumiseläkettä ja voivat samalla nostaa optioita omista yrityksistään.
Siinä meillä on esimerkit mistä ottaa mallia! :)
Kyllä se kaikista köyhimmän 500 euroa on aika vähän kun vertaa mitä kaikista rikkaimmat saavat.
Ainoa lohtu tässä on se, ettei rikasta kannata kadehtia: rikkaalle ei mikään riitä, pitäisi saada itselleen vielä se köyhän viimeinenkin lantti. Eikä raha tuo onnea.
Kaikista onnellisin on vähään tyytyväinen: riittää kun perusjutut on kunnossa. :)
Onneksi mulkerot joutuvat myös monttuun aikanaan eikä siinä rahat auta kun kääriliinoissa ei ole edelleenkään taskuja.
Järkyttäviä mielipiteitä. Köyhät kadehtii huonompiosaisia. Hoitakaa nyt ihmeessä palkkanne kuntoon ja lakatkaa uikuttamasta työttömän tuista. Olen tehnyt matalapalkkatyötä koko ikäni. Nyt olen 60 ja olen työtön, teen keikkaa. Varmasti jokainen työtä kokopäiväisesti tekevä ansaitsee min 2000€/brutto kk:ssa ja kokainen työtön sekä eläkeläinen sen verran että tulee toimeen. Niin vaan on että maa on myyty ja iso raha liikkuu paremmissa piireissä - ken kuoppaa toiselle kaivaa hän itse siihen lankeaa, vai miten se meni
Miksi sitten emme järjestä oikeaa palkkatyötä myös lapsillemme ja lapsenlapsillemme. Harvoin meillä on 350 000 työtöntä ollut. Paljon vähemmästä on kansallinen omatunto herännyt. Nyt herää vain kansainvälinen kapitalisti keräämään orjatyöllä voittoja itselleen, edustajiemme vahvalla tuella
Nykypäivänä summa ei ole paljon, sillä se on määrä, jolla eläminen pitää kustantaa, ja Suomi on kallis maa.
Mutta MIKSI työmarkkinatukea maksetaan 13krt vuodessa, 4vkon välein, eikä kerran kuukaudessa,kuten kaikkia muita tuloja? Se aiheuttaa hankaluuksia ja lisää byrokratiaa. Tähän olen kaivannut vastausta jo pitemmän aikaa.
Huomioimatta jää kokonaan se, että edelliset ja nykyiset päättäjät ovat tehneet kaikkensa, jotta Suomessa esimerkiksi asuminen on saatu mahdollisimman kalliiksi, olipa kyseessä sitten vuokra- tai omistusasuminen. Mitään konkreettisia toimia ei ole tehty sen eteen, että tälle asunto- ja asumiskulurahastukselle saataisiin stoppi.
Toisekseen, samat tyhmät KOK, KEPU, SDP, VIH/VAS ja RKP päättäjät ovat tehneet kaikkensa, jotta kuntien ja valtion omistamia laitoksia ja yhtiöitä on "yksityistetty" pienen piirin rahantekokoneiksi. Nämä ennen valtion ja kuntien omistuksessa olleet firmat kun pitivät osaltaan huolen siitä, että esimerkiksi sähkön tai veden hinnalla ei rahasteta liikaa. Samalla nämä yhtiöt tuottivat yhteiskunnalle tuloja, joilla osaltaan pystyttiin rahoittamaan yhteiskunnan toimintaa. Nyt, kun kohta kaikki tuottavat laitokset on myyty, valtiolta ja kunnilta on hävinnyt melkoinen osa tulorahoitusta, joka on kerättävä ensisijaisesti ansiotuloverkoina ja kulutusveroina.
Mua harmittaa kun ikäni kituutin kaupan alalla pienellä palkalla ja nyt olen vuoden nauttinut vanhuuseläkettä 980 euroo bruttona. Nyt työttömille meinataan lahjoa suurempia summia ja kotona vaan vetelehtivät .......Kyllä ois kirveellä töitä !
Oma vika, kun valitsit tyhmästi(?) Ei se ole muiden vika.
Kannattaa kuitenkin ahkeroida Työelämässä se 35-40 vuotta että saa sen 1300 euron nettoEläkkeen käteen.
Kuinka tämä kaikki on saanut alkunsa ja kansakunnan sisällä paisuu..
Keksitään hieno sana :Ideologisesti työtön, sama suomeksi, laiska ihminen siis yksi perussynneistämme laiskuus on syynä velttouteen. Tämä laiska ihminen kehuu elämänsä helppoutta. Kaksi perussynneistämme kateus ja viha astuu voimaan työtä tekevän ihmisen rahoittaessa laiskan ihmisen elämän, siinä samalla saa vihan niskaansa jokainen omaa syyttä työtön viriili työnhakija.
MISSÄS VIPYY MAATALOUDEN AKTIIVIMALLI??
Hesalainen tyypilliseen tapaansa alkaa vaatimaan lisää rahoitusta elämäntyylilleen, nykyisen elämänsä rahoittajalta
Vitut tekisin mitään jonkun mitättömän eläkkeen takia velaksi.
Työtön vapaasta tahdosta
Jokainen on oman onnensa seppä. Ja meidän valtio kyllä maksaa sen onnen.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/08/20/tyoton-vapaasta-tahdosta
Eikös siellä hesassa ole 35 000 itämailt tullutta työtöntä.
Perheessäkin ainakin 10 lastA ja kolme vaimoo. Tulee siinä Hesalle elätettäviä.
Meinaatko että Hesa elättää kunniavieraansa? Ja valtio pääsee pälkähästä
Landelta se porsaanlihakin Hesaan tulee. Hesan Kauppiaiden tehtaatkin taitaa olla nykyään Virossa. Hesan makkaratehtaan käyttämässä lihassa oli taannoin joku kohu. Käyttäisivätkö puluja ja citykaneja? Eihän Hesassa oikein muuta lihaa ole omasta takaa.
Eipä taida omasta takaa olla mitään. Afrikkalaiset ja tsekit on töissä sillä toisella lihapuolella eli sekin on muiden tehtävä
Heh tarkoitat kai tapatyöttömiä suvakkeja ja matuja? Mitäs suvakki tähän?
on+osoittanut+kansalaisaloitteen+allekirjoittaneista+yli+80%+olevan+sisäministeriön+rekisteriin+kirjattuja+todettuja+natsirasisteja+tai+silmälläpidon+alaisia.+Loput+20%+selittyy+luonnollisilla+syillä+kuten+alkoholismilla,+huumeidenkäytöllä,+mielitaudeilla+sekä+geneettisesti+periytyvällä+degeneratiivisella+vajaamielisyydellä.
Rasistien,+natsien+ja+muiden+mielipuolten+allekirjoittamalla+listalla+on+vain+se+arvo,+mikä+tuollaisella+listalla+voi+olla.+Eli+eipä+ole+suuren+suuri.
No nytpäs onkin paljon natseja. Yleensä suvakit pyrkii todistelemaan, ettei natseja ole kuin pari jossain peräkammarissa ja nekään ei osaa kirjoittaa.
Niin, eihän 1100 eurolla saa kuin kaksion vuokratuksi noin 3 km päässä keskustasta.
Asumistuki valuu suoraan vuokranantajalle.
Ehkä Helsingissä on kuitenkin enemmän työpaikkoja, mutta 50-65 vuotiaita ei mikään työnantaja ha,ua palkata, jos vaihtoehtona on yksikin nuorempi.
Elättää itse itsensä ja myös perheensä. Loiset ovat erikseen.
>>Ensin Kokoomusmedia IS esitti kansalaisaloitteen tekijän kaljalasi kädessä monin kuvin.
No ainakaan Kokoomusta ei voi siitä syyttää, että se olisi laittanut koppavasti hymyilevän Racinen käteen tummaa stouttia lasillisen.
Itte tuo dokaa, ja hyvin tuntuu työttömyyskorvaus piisaavan Racinella kaljan juontiin, oikein kapakan puolellakin. Hyvät, uudet siistit vaatteet Racinella päällä.
Ei huolen häivää tällä 44-vuotiaalla sosiaalielätillä, joka ei ole muka 9 vuoteen onnistunut saamaan minkäänmoista työpaikkaa itsellensä.
Ei siltikään, vaikka asuu Helsingin keskustassa, jossa palvelualan paikkoja on vaikka kuinka paljon tarjolla.
Onhan tästä elämäntapatyöttömästä juttuja jo aikaisemminkin tehty.
"Martin-Éric Racine, 47, on samassa tilanteessa kuin yli 65 000 muuta helsinkiläistä: hän elää toimeentulotuen varassa. Rahaa ruokaan, vaatteisiin, matkalippuihin, harrastuksiin ja muihin välttämättömiin menoihin on 487,89 euroa kuussa.
Lisäksi Racine saa työmarkkinatukea ja asumistukea. Ne kuluvat hänen pienen yksiönsä vuokraan. Kuten yli 70 prosenttia toimeentulotuen saajista, hänkin asuu yksin.
– Tilanteeni johtuu ylikalliista asumisesta Helsingissä. Asumistuki kattaa siitä noin puolet. Niinpä tarvitsen toimeentulotukea pysyvässä tilanteessa, vaikka sen pitäisi olla viimesijainen tuki tilapäiseen hätään, Racine sanoo. Hän kokee olevansa loukussa. Toimeentulotuen saajana hän ei voi ottaa vastaan pieniä työkeikkoja, sillä kaikki tulo vähennettäisiin tuesta. Työssäkäyntiin liittyviä lisäkuluja ei huomioitaisi, joten riski joutua elämään vielä vähemmällä olisi liian suuri.
– Jos asumistuki kattaisi koko vuokran, en tarvitsisi toimeentulotukea. Silloin voisin tienata 300 euroon asti kuussa menettämättä työmarkkinatukea, jos keikkoja olisi, muun muassa viennin ja kansainvälistymisen edistämisen tehtävissä toiminut Racine toteaa."
https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tyottomyys-ajoi-martin-eric-racinen-koyhyysloukkuun
Mulla ei ole varaa asua siellä ja teen kahta duunii. Rahat menee tollasten elättämiseen.
Mahtaa vi___taa yhtä paljon kuin mua, koko iän kulkea töissä maksaa pienellä palkalla pientä huussia
Kokoomusta lähellä olevat tahot alkavat rahastaa te-toiminnalla, sen takia työttömiä kiusataan, kysykää vaikka vartiaiselta
Saan tuon 1400 e /kuuausi.
Mutta veroprosentti on 25.
muita tuloja ei ole.
koskaan ei ole saanut 1100 nettona.
työtön maksaa suuremman veron kuin palkansaaja!!!!
kuten eläkeläinen
Ei vie maata konkurssiin. Helsingissä on paljon asukkaita ja siten myös paljon veronmaksajia. Älköön siirrettäkö näitä valtavia veromääriä niin paljon maakuntiin, vaan pidettäköön niillä hyvinvointia Helsingissä yllä. Helsinkiläiset elävät ahtaasti pienissä asunnoissa, joten verorahoja pitäisi ohjata jotenkin kunnolliseen asumistasoon.
Yhteismajoituksia ei voi aina soveltaa, kun on kyse perheiden yhteisasumisesta.
Mitä mieltä olet siitä, kun työttömällä on oma asunto? Näin meillä, vaimolla ja minulla. Minä jäin työttömäksi. Molemmat täysi-ikäiset poikamme ovat hiljattain muuttaneet pois kotoa, mutta heilläkin on vain tilapäiset asunnot. Onko meillä vanhemmilla nyt mielestäsi liikaa tilaa, kun on 81 m2 , 3h k wc kh(vessalla).
Haluatko sen köyhien, kateellisten työssäkäyvien käyttöön? Tämä asunto on velaton! Onkk meillä vanhemmilla n. 60-vuotiailla liikaa tilaa? Onneksi vaimo on saanut pitää työpaikkansa.
Mistä työtön saa noin paljon? Itse en saa kuin 520,- käteen. Eihän se riitä elämiseen!
Et asu Hesassa etkä vuokralla?
Asun Espoossa omalla työllä aikoinaan hankitussa asunnossa pientä eläkettä nauttivan vaimoni siivellä. Siinä sitä on kerrakseen ylpeyden aihetta entiselle työnsankarille.
Siinähän se pointti on elämäntapatyötön pärjää sua paremmin kun ei omista mitää ei menetä mitään. Valtio maksaa sille vuokran, elämän mittaisen työttömyys korvauksen, terveysmenot ja muut yleiset edut on vapaasti käytettävissä ja vapaa-aikaa on. Työtön/eläkeläinen omassa asunnossa maksaa ja kustantaa itse kaiken. Jopa kuoltuaan perintöverokin menee valtiolle jaettavaksi mm.ideologisesti työttömille.
Pallo jalkaan ja rakentamaan maanteitä
Kun aina paasataan miten Helsinki maksaa maakuntiin niin tehdäänpä niin että siirretään niitä valtion työpaikkaja maakuntiin. Helsinki saa valtavasti valtiolta rahaa epäsuorasti.
Suomi pärjäisi ilman Helsinkiä paljon paremmin
No, sehän sopis, ei stadi heinäkenkiä tarvi
Koko aktiivimalli perustuu Juhana Vartiaisen käsittämättömään uusliberaaliin ajatusmalliin. Ajatukseen siitä, että työn tarjonta (= työttömien "tarjoaman", siis vapaana olevan työpanoksen määrä) luo itsestään työpaikat.
Keppiä ja ruoskaa köyhille. He luovat lopulta omat työpaikkansa, kun heidät laitetaan tarpeeksi koville.
Mitään työpaikkoja ei edes ole tarkoitus luoda valtion tai yritysten puolelta.
Vierivä kivi ei sammaloidu eikä liikkeelle saatu työtön passivoidu on homman nimi. Suurin osa kansalaisista on saanut tarpeeksi miten elämäntapatyöttömät kehuu omaa tyyliään ketkutella elämä läpi yhteiskunnan varoin.
Minä halveksun vielä enemmän laillisesti veroja kiertäviä ahneuteen taipuvaisia ihmisiä, esim. Fiskarsin omistajia sun muita, jotka siirtävät iloisesti työpaikkoja Suomesta ulkomaille, mutta nostavat samalla verottomasti osinkoja.
Omistavassa luokassa on Suomen ongelma, ei tavallisessa kansassa. No äänestäjissäkin on jonkun verran toki vikaa, kun tavallinen pienyrittäjäkin äänestää kokoomusta, koska luulee sen ajavan heikäläisten asiaa.
Maksaa fiskars kumminkin veroja yhtiönä joten moni NymanniRacine siitä saa mahdollisuuden elää kepeästi
Vuonna 2015 osalta Fiskars yhtiö maksoi yhteisöveroa runsaat 7,9 miljoonaa euroa. Vuoden 2016 tietojen perusteella Fiskars Oyj:n maksama yhteisövero oli 1,7 miljoonaa euroa. Verotettavaa tuloa oli 10,4 miljoonaa euroa.
2015 7,9milj 2016 1,7milj Hyvin verosuuniteltu kun on vuodessa saatu noin paljon pienenemään.
Miten suomella on varaa tällaiseen? Pitää äkkiä myydä loputkin sähköverkoista ulkomaille että saadaan rahaa tähän. Vieläkö meillä on tv ja radio verkkoa vai joko nekin myytiin? Mitä muuta voidaan myydä vielä?
Täälä+saa+todellakin+lukea+älykkäitä+ehdotuksia+ja+malleja+kuinka+maamme+talous+saadaan+kuntoon.
Nimimerkki+"PerustaTyönteolle"+kirjoittaa+tuolla+ylempänä+ja+antaa+hyvän+neuvon.++
31.12.2017+19:37
10e/tunti+kaikkien+alojen+minimipalkka.+
Jokainen+työtunti+tuo+aina+lisätuloja+käteen+kun+tuo+1.000e/kk+perustulo+sisältää+myös+asumistuen.+Saadaan+tyhjennettyä+hesa+++ympäristö+ympäri+maakuntia.
Nimenomaan+tämä+1.000e/kk+veroton+perustulo+joka+sisältäisi+myös+asumistuen+kannustaisi+ihmisiä+muuttamaan+kalliin+pääkaupunkialueen+ulkopuolelle+ja+olisi+piristysruiske+haja-asutusalueille+ja+maaseudulle.+(Tuo+sana+kannustaisi+on+hieno+keksintö.+Mihin+minä+muuttaisin+jos+saisin+1000€/kk+enkä+muuta+etuutta.+Jos+muutan+niin+muutanko+työn+perässä+vai+minkä+perässä.+Jos+minulle+tarjotaan+kannustimeksi+10€/tunti+ja+siitä+50%+veroa+niin+se+olisi+5€/h+joka+tekisi+8+tunnin+työssäolosta+40€/päivä.+Se+kertaa+30+olisi+1200+yhteensä+2200€/kuukausi+millä+tulisi+toimeen++kohtalaisesti+jos+vuokra+syrjäseudulla+olisi+vaikka+500€/kk+ja+jopa+pienempikin).+
Mutta+sitten+kun+työ+loppuisi+niin+käteen+jäisi+enää+500€/kk+ja+se+jaettuna+30+olisi+n.+17€/päivä.+Sillä+sitten+pitäisi+maksaa+vaatetus+puhelin+ja+ruoka.+Juomaksi+vain+maitoa+kun+kaljaan+ei+noilla+tuloilla+ole+varaa.+Sinun+onni+jos+et+ole+alkoholisti.+
Mahtaa+olla+mainio+elämä+edessä+jossain+Kainuun+korvessa+jos+olet+vaikka+juuri+armeijasta+päässyt+ja+loppu+elämä+elettävä+eläkeikään+saakka+almuilla.+Eläkekin+jää+pieneksi+jos+et+ole+tehnyt+työtä+siihen+saakka+vaan+elellyt+pakosta+tuon+summan+varassa+kun+töitä+ei+vain+ole.+Teitkö+virheen+kun+tartuit+tuohon+kannustimeen+ja+menit+tuollaiseen+lankaan.
Sitten+kannustetaan+että+muuta+työn+perässä+takaisin+ihmisten+ilmoille+ja+maksa+vähän+suurempaa+vuokraa.+Niin+minä+tekisin+jos+olisin+nuori,+mutta+kun+en+sitä+enää+ole+ja+eläke+ei+ole+noussut+pariin+vuoteen+ja+vuokra+sen+sijaan+on+noussut++ja+asumistuki+on+pienentynyt+jo+kahtena+vuotena
+Sipilän+ja+Soinin+ja+Orvon+hallituksen+aikana.+Vielä+en+ole+saanut+tämän+vuoden+eläketiedotetta+siitä+paljonko+se+nousee.+Ehkä+5+euroa.+Suomeen+tehdään+koko+ajan+samanlaisia+köyhiä+lisää+kuin+minä+ja+me+emme+asialle+voi+mitään+enää+kun+kukaan+ei+puolusta+kaikkein+köyhimpiä+eläkeläisiä.+
Miljonääri+ja+köyhä+kirkonrotta+saa+saman+1.000e/kk+verotonta+perustuloa+ja+maksaa+saman+50%+jokaisesta+tienatusta+eurosta+veroa.+Ei+tarvitse+itkupotkuraivota+tai+napista+että+toinen+saa+enemmän+sosiaalitukia+tai+maksaa+enemmän+veroja+tienattua+euroa+kohden.+Absoluuttisesti+oikeudenmukainen+ja+tasa-arvoinen+tuki-+ja+tuloveromalli.+(Sinustako+kateus+on+se+pahin+asia+kun+ihmisille+maksetaan+liian+isoa+joko+palkkaa+tai+eläkettä+tai+työttömyyskorvausta+tai+asumistukea.+Teetkö+itse+mitään+töitä.+Eipä+silti!+Oikeassa+olet!+Kateus+vie+kaltkin+vedestä)
Tuttu puhelimessa kertoi jäävän vuokran jälkeen 210€/kk.
Keväällä osti uuden polkupyörän ja kesällä kakkosläppäriinsä ison monitorin.
(Tukholmassa ei kyllä puolivuosittaiseen tapaansa ole käynyt ostoksilla 2016 jälkeen.)
SÄÄSTÄVÄISYYDESTÄ puhuminen valtaosalle on vihapuhetta
Siihen ei päästä koskaan että kaikilla menisi yhtä kehnosti, Kertokaa nyt paljonko se minimi turva on jos laskuja tulee että kun ne on maksanut niin paljonko elämiseen pitää jäädä. Montako euroa päivässä ai kuussa. Katotaan sitten mitä sillä saa muutakin kun a-olutta ja limuviinaa lähikaupasta. Tupakka ja viina vie suuren osan köyhän budjetista. Täytyis antää köyhille jotkut ilmais annokset annokset molempia niin ku sodassa. Onhan sitä olemassa leipäjonojakin niin perustetaan tupakka ja viina jonot johon sitten ilmaisten huumeneulojen lisäksi vois antaa ilmaisen pistoksen. Köyhä kansa olis mielissään ja tyytyväinen. Taistelemmehan me yhdessa köyhyyttä vastaaan - Kirkonrotat ja me.
Suurin meno työttömällä näyttää olevan vuokranmaksu vaikka asuntotuki on eri kuin työttömyyskorvaus. Työtön ei välitä asuuko kalliissa vai halvassa kämpässä kun valtio maksaa aina loput vuokrasta
joko työttömille on ehdotettu itsemurhapilleriä?
Haista nyt jo vittu.
Jatkossa Helsingin työttömille ehdotaan työpaikkaa Utsjoelta. Jos ei lähde nniin karenssi napsahtaa.
No sehän olisi loistava idea. Kaljakuppilat,discot ja taiteiden yöt olisi kaukana eikä haittaisi työntekoa
Mitä työpaikkoja se työkkäri ehdottais...hullu säkin oot muutenkin vai voidaanko täällä tehdä asioita ja jättää maksamatta vai kusettiko joku sinua ja pani perseeseen ?
Lahdessa on kuulemma jo vaihdettu ruokakassit yhteisruokailuun, kohta se tulee kulttuuripääkaupunkiimme. Hesalainen pääsee helpommalla kun saa mennä valmiiseen
Kansalaispalkka olis ratkaisu sillä sitä ei tarttis maksaa mamuille. Ne sais kyllä sossusta enempi mutta kai se pää sielläkin tulee vetjän käteen jossain vaiheessa. Paljonko se kansalaispalkka sais olla että kaikki olis tyytyväisiä. Laskekaa te nerot kun tiedätte noista luvuista jotain.
Käteen 400euroa/kk sairaus ja terveydenhoito menot. Asumistuki silloin pois tietty
aika realistinen. Montako kaljaa sillä sais kapakassa.
Aloittaja taitaa olla hieman yksinkertainen, eihän tuosta silti käyttöön jää kuin pari sataa. Sen lisäksi että tuo on keskiarvo johon on laskettu myös ansiosidonnaisella olevat jne.
Ja itse olen sitä mieltä että työttömällä ei pitäisi olla oikeutta asua Helsingissä, helsinkiläinen työtön maksaa valtiolle lähes tuplasti enemmän kuin pienempien paikkakuntien työttömät. Maalaiskylät on täynnä tyhjiä asuntoja parin sadan euron kk vuokralla, joten on todella härskiä että työtön asuu 700e/kk hintaisessa helsinkiläisessä koirankopissa. Samoin matut on potkittava stadista vaikka rovaniemelle, saattaisi alkaa khatin mussuttajalla koti-ikävä painaa.
Taloussanomat on kyseisen laskelman tehnyt ei aloittaja, Laskelmasta selviää juuri tuo sama mistä kirjoitat ja vain harvat sen huomaavat, MITEN JÄRJETÖNTÄ on työttömien sijoittuminen Helsinkiin, paikkaan jossa on maamme korkeimmat vuokrat ja korkein elintaso (on yhtä kuin suurimmat asumistuet/sosiaalimenot). Helsinki on paikka jossa ei saisi olla jouten yhtään työtöntä eikä liioin yhtään maahanmuuttajaa maleksimassa ilman syytä.
Eikö noita vtun työttömiä loispskoja voi asuttaa jonnekin lLappiin missä voisivat mokomat laiskotella sydämensä kyllyydestä. Vapautuisi asuntoja työtä tekeville kansalaisille ja vuokrat alentuisivat.
Samat paskat täällä on kun joka helkkarin muillakin palstoilla kun oma elämä on päin vittua.
Ja te porvarit koitatte tehdä muidenkin elämästä paskaa.
Nyt on matut saanu olla rauhassa kun työttömät ovat joutuneet hampaisiin. Muista että sinäkin olet potentiaalinen työtön, jos et ole miljonääri. Et kehtais silloin nauttia yhteiskunnan varoja.
Tältä porvarien aktiivimallilta ei säästy kuin matut, romanit ja kansanedustajat.
Pitkäaikaistyöttömillä olis pitänyt ensin aloittaa leikkurointi ja katsoa miten käy. Nyt rangaistaan kaikkia just työttömäksi joutuneitakin
Työttömiltä leikataan ja työllisiltä kikyllä
eivät ne riitä matuille, vaan lisää ja paljon,
STTK:n malli puree.
Helsingissä on 37 000 (vähintään) työtöntä jos jokainen saa yhteiskunnalta 1100 euroa tekee se 40 700 000euroa kuukaudessa. Kertokaapa tuo summa 12kk ja kertokaapa myös mistä luulette tuon rahan aina vain löytyvän.
Vuonna 2016 Helsingin kaupungin kaikkien tulojen arvioidaan olevan yhteensä 5,0 miljardia euroa. Kaupungin vuosittaiset toimintamenot ovat noin 4,7 miljardia euroa.
AjatustenPloretaarille: totta haastat. Samaa kertomaa olen seurannut yli 10 vuotta Helsingin kaupungin tilinpäätöksistä ja talousarvioista. Ihan avointa ja julkista tietoa laskutaitoisille. Tilastot kertovat avoimesti työvoiman, opiskelijat, eläkeläiset ja työttömät. Lisäksi näistä erikseen ilmoitetaan työttömät työnhakijat TE-toimiston mukaan. "Huvikseen" kannattaa käydä laskemassa lukumäärä kuinka monta tiedossa olevaa työtöntä ei ole jaksanut, viitsinyt tai muulla tavoin millään hennonut ilmoittautua TE-toimiston työttömäksi työnHAKIJAKSI ettei tulisi joitain kyö...ryö... mitä olikaan tarjouksia. TÄMÄ ON VIIMEISTÄÄN SE JENGI JOKA TÄTÄ MAATA KUPPAA. Siis puhumatta nyt vielä edes TE-toimiston sinällään paskasta toiminnasta ja koko työttömyyden hoidosta.
Budjetista voidaan laskea sen erotuksen vaikutus verokertymään, ja myös kutakin työtä tekevää kohden jakolaskulla jos nyt joku yhä odottaa palveluja veronmaksuaan vastaan.
Systeemi kiittää jokaista joka ei pärjää matematiikassa vaan paikkaa sen taikauskolla. Systeemi voi olla ylipäänsä olemassa sellaisten ihmisten turvin.
Kaikki jotka valittaa tekevänsä pienellä palkalla töitä: miksi ette pyydä pomolta lisää liksaa?? Ei se ole työttömän vika jos ette osaa neuvotella palkka-asioita kuntoon.
Nimenomaan Suomessa ovat palkat ihan surkealla tasolla, vertailkaapa palkkoja vaikka muihin Pohjoismaihin, sosiaaliturvakin on täällä jotain Romanian tasoa kun suhteutetaan kaikki kulut asumisen ja yleisesti elämisen tasoon nähden.
Suomessa ovat poliitikot saaneet tyhmät ihmiset toistensa kurkkuihin kiinni ja jopa työttömyyskorvauksetkin ovat jo kadehtimisen arvoisia, menkää itse sinne kortistoon niin näette kuinka ihanaa se työttömän arki on.
Kyllä on totta tuo maininta palkkatasosta, jos koskaan on tehnyt keikkatyötä ulkomailla. Vähemmän mainittu tosiasia on myös tuo palkan ostovoima: tätähän ei työtön pääse määritelmän pohjalta edes kohtaamaan. Karkeasti ottaen Suomessa vallitsee virolaisten palkat mutta tanskalainen hintataso.
POHJOIS-SAVOSSA sijaitsee Suomen Kelalle kallein kunta, Rautavaara.
Jos kuntalaisten saamat eläkkeet, tuet ja muut etuudet suhteutetaan kunnan asukaslukuun, saa jokainen rautavaaralainen kuukaudessa Kelalta 304 euroa. Keskimäärin suomalainen saisi samalla tavalla laskettuna 209 euroa kuussa.
Eläkkeiden ja tukien käytössä on suuria alueellisia eroja. Kelan etuuksia maksetaan eniten asukaslukuun suhteutettuna Itä- ja Pohjois-Suomeen ja vähiten Etelä- ja Lounais-Suomeen, ilmenee Kelan tilastoista.
”Pitäisin alueellisia eroja merkittävinä”, sanoo Kelan Tilasto- ja tietovarastoryhmän tilastopäällikkö Vesa Ylönen. HS tänään
On alle keskiaarvon, vaikka tänne on pelastusarmeijat ja kaikki tungettu yhteiskunnan tuilla.
POHJOIS-SAVOSSA sijaitsee Suomen Kelalle kallein kunta, Rautavaara.
Jos kuntalaisten saamat eläkkeet, tuet ja muut etuudet suhteutetaan kunnan asukaslukuun, saa jokainen rautavaaralainen kuukaudessa Kelalta 304 euroa. Keskimäärin suomalainen saisi samalla tavalla laskettuna 209 euroa kuussa.
Kepulihöppänät vanhainkodeissansa ne vain olivatkin, lepikon torpan multakaan ei nyt maata pelasta.
Yleisesti tuissa Helsinki on keskiverto tasolla:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005515360.html
kuka tai mikä on hesalainen?
Helsingissä kirjoilla ja siellä aikaa tappava henkilö
Työtön on aiemminkin saanut tukea vain työnhakua vastaan, työtön työnhakija on työläinen siinä missä työssä olevakin. Moni ala on kausiluontoisia. Kannattaako Hesaan muuttaa, jos joutuu vainon kohteeksi heti, kun esim. kuuluisa rakennusalan suhdannetyöttömyys ilmaantuu. Jos myyt kotitalon ja ostat komeron Hesasta, joudut heti vainotuksi kun kausi- tai suhdannevaihtelu tulee. Vuokra komerosta on 800, ja saat neljäsataa päälle, perustoimeentulotuen perusosan siis pakollisten menojen jälkeen. Jos tässä kohussa jotakin hyvää on ollut, niin se on paljastanut poliittisen syrjinnän ja diskriminaation rekrytoinneissa, mihin kuuluu myös mm. raskaussyrjintä negatiivisena diskriminaationa, nepotismi ym. positiivisena diskriminaationa, joten raippalakikin heijastaa rekrytointidiskriminaatiota sen negatiivisen ja positiivisen laadun suhteen, ja valitukset syrjinnästä rekrytointipäätöksissä toivottavasti rutinoituvat, vaikka aiemmin niille on kohoteltu olkia ja jatkettu matkaa. Nyt diskriminoiduksi joutumisesta rangaistaan, se muuttaa asiaa. Vieraantuneet asenteet ja harhaluulot elitisteissä, viranomaisten korruptio ja rikollisuus sekä vallanpitäjien typeryys ovat lain myötä tulleet enemmän päivänvaloon, ja se on lain ainoa myönteinen seuraus ennenkuin se kumotaan. Hallitustorakat ryntäilevät, kun viimein valot on pantu päälle, ja paljastavat olemuksensa ja piilopaikkansa nurkissa, tapetin koloissa ja jääkaapin alla.
Aktiivimalli siis käytännössä palkitsee ja vahvistaa olemassaolevia korruptiojärjestelmiä rekrytoinneissa, kuten poliittiset virkanimitykset, nepotismi ja moninainen syrjintä. Aktiivimalli pahentaa jo ennestään katastrofalisen tuhoisia hyvävelijärjestelmiä, ja syrjii paitsi alueellisesti, niin myös poliittisesti, sukupuolisesti, etnisesti ja nepotistisesti, koska yksilösuoritusta ei mitata, vaan yksilön vastaanottoa läpeensä korruptoituneessa viranomaiskoneistossa ja jatkuvast laittomissa rekrytointiprosesseissa, joihin aiemmin ei ole viitsitty niin tarttua, vaan on jatkettu elämää ilman oikeusriitelyä, ja katsottu tulevaan. Rankaisuautomaatin takia eripura ja oikeusriidat tulevat rutiiniksi jokaisessa rekrytoinnissa, sillä vääryyden takia ei menetetä vain työtilaisuutta, vaan kärsitään loukkaava epäoikeudenmukaisuus ja taloudellinen menetys myös.
Jos vuosia kestävien oikeusriitojen takia sitten todetaan, että jossain rekrytoinnissa on ollut laitonta syrjintää tai suosintaa, kuten tavallisesti asia on, niin valtio on teoriassa velvollinen maksamaan takaisin kaikki aiheettomat työttömyystukileikkaukset, mitkä ko. työpaikkaa hakeneille mutta laittomasti torpatuille on aiheutunut. Tämä koskee kaikkia ko. työpaikkaa hakeneita, koska jälkikäteen ei voida valita esim. epänepotistisesti valittua ehdokasta enää uudelleen, ja kaikki 30-3000 muuta ko. työn hakijaaovat rikoksen ja vääryyden uhreja sen jälkeen, jos heiltä on aktiivimallilla riistetty.
Minun status quoni on vähintäänkin dysforia kun joutuu verifioidamaan sivistyneen työttömän elävän pahassa deluusiossa
Laiton syrjintä tai suosinta ei enää ole vain onnekkaan menestys asiassa, vaan myös kaikkien muiden hakijoiden epäoikeudenmukainen rangaistus, se muuttaa koko rekrytointiprosessin oikeudellisesti riitaisaksi , kalliiksi ja riskialttiiksi sekä prosessit valitusherkiksi ja aikaavieviksi. Viranomaisten ja hakijoiden on pidettävä tarkkaa kirjanpitoa hauista vuosikausia, koska aiheetta rangaistujen hakojoiden leikkaukset laittoman rekrytoinnin tapahtuessa on valtio velvollinen maksamaan takaisin takautuvasti.
Mulla ei ole jalkoja ja ei muuta kuin yksi käsi ja siinäkin vain yksi sormi, Menetin raajat syövän takia. Ne leikattiin syövän leviämisen estämiseksi.
Olen erittäin aktiivinen ihminen, mutta en voi mennä mihin tahansa työhön, En ole eläkkeellä vaan haen aktiivisesti työtä. Tuo aktiivimalli sopii minulle erittäin hyvin.
Minulle ehdotettiin eläkeelle siirtymistä, mutta ajattelin tienata jonkin verran lisää, sillä työnteko lisää eläkekertymää ja sitten täytettyäni 67 saisin parempaa eläkettä, kun nyt ollessani vain vasta 21 vee, niin pärjäisin eläkevuosinani ruhtinaallisemmin. Voisin jopa matkustaa Floridaan, jonne olen jo lapsesta asti halunnut mennä.
Jäätölön myyjäksi en oikein sopisi, sillä kun ei ole kuin tuo yksi käsi, niin töttörön pitelemiisessä tulisi ongelmia sitä täytettäessä. Mitä tällainen invalidi voisi sitten tehdä. Tietokonetta pystyy yhdellä sormella kyllä kiroittaa. Sitähän poliisitkin tekee. Kymmensormijärjestelmällä. Yksi kirjoittaa ja yhdeksän lepää.
Aivot pelaa täydellisesti, vaikka nytkin olen jo juonut toista pulloa Koskenjuormaa.
Yksisorminen mies on aktiivimallin pullonkaula. Antakaa vaan kaikki työt ensin mamuille ja jättäkää kantasuomalainen omaan kurjuuteensa. Kohta työnnän tämän ainoan sormeni päättäjien arvatkaa minne. Eikö kantasuomalainen ole työllistämisessä ensisijainen ja sitten vasta muut. Elämmmekö fasismissa vai mitä tämä kantasuomalaisten syrjiminen on.
Onko ees keskisormi mikä jäljellä?
Kaikkien, jotka eivät tule valituksi työvoimapoliittiseen juttuun, on aina syytä viedä valintaprosessin laillisuus ja tasa-arvoisuus hallinto-oikeuteen, sillä he eivät vain menetä kurssipaikkaa, vaan kärsivät rangaistuksen myös. Jos hallintomenettelyssä todetaan mitään epäasiallisuutta, on täysin aiheellista periä oikeudessa laittoman viranomaispäätöksen johdosta kärsittyjen sanktioiden takaisinmaksuvaatimus korkoineen valtiolta.
Siis tarkoitatko että pitäisi kyseenalaistaa jonkun työttömän valinta työhön sillä miksi jotain toista ei valittu?
Valtakunnansyyttäjä Nissisen törkeä virkarikos liittyy asiaan myös, hän antoi julkisurakan veljellleen, aktiiviilaki koskee myös yritystoimintaa, ja siksi julkisia hankintoja, ja niissä tapahtuvaa nepotismia, syrjintää ja törkeää virkarikollisuutta. Nyt hän anoo armoa Työ- ja Oikeusministeriöstä, ja varmasti sen myös hyväveljiltä saa. Aktiivimalli koskee yritystoimintaa myös, ja siis julkisten hankintojen laillisuutta ja tasapuolisuutta. Kuinka montaa pienyrittäjää oltaisiin rangaistu Nissisen takia aktiivimallin puitteissa suoraan tai epäsuorasti? Kenen olisi vastuu, ja miten vääryys korjattaisiin?
Periaatteessa erinomainen ajatus ajaa työvoimapolitiikka hallinto-oikeuteen, siinä missä systeemi perseraiskaa työtöntä. Mitä menetettävää työttömällä voisi olla? Hitto kun en itse tullut tuota aikanaan ajatelleeksi vaan hain töitä lakkaamatta. Nyt on ajatus vanhentunut kun menin työllistymään.
Työttömien hesalaisten lisäksi maamme konkurssiin saattamisessa auttavat Helsingin paperittomat, usealla miljoonalla eurolla
Hallituksen esityksessä sosiaalihuoltolain muuttamisesta arvioidaan, että jopa 8000—10000 voi jäädä oleskelemaan maahan laittomasti.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005518433.html
Toihan on ihan pientä, kun ottaa huomioon miten tuetaan firmoja.
Kannattaa huomioida, että asumistukea saava EI OLE VÄLTTÄMÄTTÄ työtön. Opiskelija ja (riittävän) pienituloinen lukeutuu tähän joukkoon. Näitä kahta ei saa niputtaa työttömien kanssa!
Toinen pointti: työttömyystukia saa myös sellainen, joka käy TOISINAAN töissä. Tarkoitan kausityöttömyyttä, suhdanteet ja erilaiset määräaikais-, silppu- ja pätkätyöt jotka eivät ole välttämättä sen viimeisen työhaluisen päätettävissä. YRITÄN OLLA OIKEUDENMUKAINEN.
Sen sijaan oikeudenmukaisuuttani koettelee se, että työtä vieroksuva tuppaa ylipäänsä luunsa Helsinkiin, siinä missä työhaluinen ajaa omalla kustannuksellaan kehyskunnista tai kauempaa hänen viereensä töihin. Helsinki, tuo Suomen kallein kaupunki sallii kaiken aikaa sen, että joku asuu kerrassaan ilmaiseksi tai alle markkinahintojen paikassa, johon työtä tekevällä olisi varaa ja kenties halujakin maksaa markkinahintaista vuokraa. Ei se bensa ja menetetty oma aikakaan aivan ilmaista ole, ja jos verotulot ajautuvat sinne kehyskuntiin niin kuinka Helsinki tästä voi hyötyä? Ilmeisesti joku antaa palttua paitsi toisten työnteolle ja vieläpä vapaa-ajallekin.
Tähän joku sanoo että Suomessa saa vapaasti valita asuinpaikkansa. Tavallisesti joka iikka maksukykyinen saa. Itse asiassa joka iikka helsinkiläinen pitkäaikaistyötön, tiettyjen kriteerien täyttyessä mitätöi tuon vapaan asuinpaikan valinnan muilta, kun vähän miettii Helsingin asuntotilannetta. Kyse on siitä että Helsinki (tai Suomi/hallitus/eduskunta/systeemi/kommarit/muu, mikä) pakottaa kiertoteitä eräällä tavalla myymään jotakin itselle kuuluvaa maksukyvyttömälle nyt polkuhintaan (alle markkinahintojen) tai ilmaiseksi (so. vastikkeetta). Neuvostoliitto oli paikka jossa ihmistyön tuoma lisäarvo meni alle markkinahintojen roskikseen, ja vastikkeettahan annetaan myös esim. lompakon sisältö rosvolle. Mikä ero Suomella on siis johonkin itäblokin rosvosektoriin tai muuten vaan kommunistisiin diktatuureihin? Tästä lisää ihan pian.
Samalla (epä)oikeudenmukaisuudella se taho, joka tätä tilaa ylläpitää voisi hätyyttää suurlähetystöt ja ne oikeasti rikkaat Kaivopuistosta Kontulaan tai Nurmijärvelle, kas kun Kaivopuisto voisi olla se kaikkein kallein paikka makuuttaa työttömiä. Ja niin ettei heitä saa muistuttaa että töitäkin pitäisi välillä hakea ilman lakon uhkaa. Kyllä, maksan osan veroistani toiseen maahan ja muistakin kuin työhöni liittyvistä käytännön syistä. Koen kohdemaassa olevani Suomeen nähden kuin poliittinen pakolainen, tarkemmin ainakin sosiaali-, puolustus-, maahanmuutto- ja työvoimapoliittinen. Tästä voi nähdä mitä Suomesta on jäljellä, niillekin joita ei työnteko huvita. Surettaa kun ikäni puolesta ehdin jo nähdä sen mikä nyt on haaskattu ja syöty loppuun. Joku meni ja äänesti epäisänmaallista porukkaa valtaan kun katsoo nykytilaa ja millaisiin järjestelyihin ja virityksiin se ihmiset ajaa. Koittakaa pärjätä ja lakkaamatta jauhakaa sitä vaaleillanne vaikuttamista.
Varmaan tästä nousee meteli kuten aina työttömistä puhuttaessa Suomi24:ssä, mutta olen tahollani edes yrittänyt olla oikeudenmukainen ja suht asiallinen, odotan puolustautuvalta taholta samaa. Ellei mainittuja joku kykene tarjoamaan vastaan oletan että osui maaliin. Oletan että täällä niitäkin päivystää kun aikaa löytyy.
Kaikkien tukien maksaminen pitää lopettaa kasvukeskuksissa asuville. Tuet ainoastaan ruokkivat epätervettä kuplaa. Suomi on laaja maa ja täällä voidaan siirtää joutoväki edullisemmille seuduille. Asuntojakin löytyy valmiiksi. Jossain Helsingissä ei pitäisi olla yhtään työtöntä nostamassa kaikkien hyötyihmisten asumiskuluja.
Näinhän se on. Jos ihminen ei kykene työelämään, niin ei hänen pidä olla myöskään haittaamassa niiden elämää, jotka hänet elättää. Maaseutukylien taajamissa on lukuisia vapaita kerrostaloasuntoja, jotka sopivat hyvin idealististen työttömien käyttöön. Vuokrataso on niissä naurettavan alhainen. Asuntosijoittaja ei pääse maaseudulla rikastumaan yhteiskunnan tuella. Se on hyvä asia.
Juuri näin. Työttömät on siirrettävä halvimpiin mahdollisiin asuinpaikkoihin.
Palstan valittajat siellä perspohjolassa.
Näppiin jää asumiskulujen jälkeenkin melkein 500 euroa kaljaan ja tupakkaan. Hakee vielä laivalta niin saa sitäkin enemmän. Hesassa on työttömän taloudellista elää.
Työtön hesalainen on vieläpä äärimmäisen kallis työtön. Asuminen maksaa 1000-1500 euroa/kk ja päälle sitten muut kustannukset. Jossain Utsjoella asumiskulut eivät ole kuin 100 euroa kuukaudessa.
Hesassa ei ole yhtään rehellistä työtä tekevää hesaloista. Kaikki ovat enemmän tai vähemmän tempputyöllistettyjä.