kellomurhat

kysymystäkin

Lukuisia ihmsisä murhattu kellolla eli välineellä aivoissa.

10

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähde?

    • tick.tack.tic

      Niin... C.G. Jung, yksi salaliittoteoreetikkojen äiti, joka mm. pääsi pitkälle alkemistien ajattelumaailman analyysissäään, mainitsi aikanaan, että KELLO on suuri rikos ihmisyyttä vastaan.

      https://www.dn.se/insidan/vi-tar-mer-skada-av-stress-an-nagonsin-tidigare/

      Kaikilla on sisäinen kello - oma luonnollinen rytmi, jonka mukaan pitäisi elää. Se ei välttämättä ole sellainen, jonka ympäröivä yhteisö määrittää. Yhteiskunnan tehohakuisuuden kannalta, olisi monissa tapauksissa, varsinkin luovissa ammateissa, parempi unohtaa sana KELLO.

      • AjatteleKokonaisuutta

        Hienostipa yhteiskunta toimisi kun jokainen eläisi oman kellonsa mukaan.

        Suuri osa asioista joita pidät elämisellesi (hyvinvointi-elämällesi, ei siis elämiselle kirjaimellisesti) tärkeinä loppuisi olemasta jos työväki ei noudata yhtenäisiä aikatauluja.

        Niinkin yksinkertainen paikka kuin ruoka-kauppa ei voi toimia jos tavara ei toimitu ajoissa, ja matkaa varastosta johon rekka sen toi hyllyyn jotta sinä voit sen poimia ostoskärryyn ja sitten mennä kassan kautta kotiin.

        Siksi kello.


    • mietintämyssyssä

      Pitkällä tähtäimellä, mitkä ovat seuraukset, jos ihmiset esim pakotetaan
      tekemään työvuoroja, jotka ovat oman sisäisen rytmin vastaisia?
      Aamuihmiset joutuvat iltavuoroon, iltaihmiset aamuvuoroon...
      Ja paljon puhuttu "tehokkuus" ei muka tästä kärsisi? Luulen olevan toisin.
      Myös vaikutusta psyykkiseen ja fyysiseen terveyteen.

      • YhteiskuntaKaikille

        Kyllä, varmasti kärsii.

        Tämän takia Suomessakin on peruskoulutus ilmaista, voit opiskella alalle jossa ei ole vuorotyötä. Toki se tarkoittaa ettet voi peruskoulussa vittuilla opettajille vaan opiskella; mutta viimekädessä valinta on ihan omasi.

        Toistan, miten toimis yhteiskunta jossa toiminnan kannalta välttämätöntä työtä ei suoriteta ajallaan? Kumulatiivinen vaikutus muihin työtätekeviin olisi massiivinen, ja yhteiskunta pysähtyisi.

        Vaikutus SINUN elämään olisi merkittävä, ja olisit saman tien valittamassa miksei kaupassa ole ruokaa jne.

        Yhteisössä missä on lukuisia jäseniä pitää toimia tavalla joka hyödyttää keskimäärin jokaista jäsentä.

        Jos tämä ei miellytä olet tervetullut muuttamaan metsän keskelle jossa elätät itsesi.


      • tikittää

        Ai sä sit keksit sen kellon? ..................näköjään. Mitä muuta :D


    • kello.tick.tack
    • rytmitsekaisin

      On olemassa paljon tutkimuksia 3-vuorotyön terveyshaitoista. Edesauttaa erinäisten tautien kehittymistä ja lyhentää elinikää.

      Minun vainossa biolginen rytmi on otetu huomioon. (olen eläkkeellä.) olen vahvasti iltauninen aamunvirkku. Unihäirinnässäminuaestetään nukumasta ennen puoltaa yötä, tai korkeintaan tunti. Usein klo 00 on shokkiheräys, jonka jälkeen elimitösltä menee 2,5 - 3 tuntia rauhtomiseen, että . - nukahtaminen olisi taas mahdollista.Sitten klo 04 eteenpäin saa nukkua tänään en päässyt ylös ennen klo 11:sta. - Sillä saa jo sekotettua seuraavan yön unet.

    • murhainfoojat

      Käyttäkää hakusanaa biolognen rytmi, niin löytyy tietoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      436
      3131
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      81
      2394
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1868
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      194
      1557
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1533
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1522
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1465
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1388
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1381
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1317
    Aihe