Kauhajoen keskustassa on ollut hulppea ilotulistus

yhteinenasia2018

Kiitos erityisesti kuvaajalle ja toki myös Kauhajoen kaupungille ym. järjestäjätahoille upeasta ilotulituksesta, jonka videointi mahdollisti näkemään. Toki paikanpäällä tunnelma olisi ollut täydellinen, mutta laiskuus johti siihen, että täältä Nummijärveltä ei sitten lähdetty keskustaan.

Tulikin mieleeni, jotta verorahoilla voisi ilotulituksia olla muuallakin kun keskustan alueella, jossa tähän saakka ainakin on ollut myös joulunavausilotulituksia. Onko mahdollista, että Kauhajoen kaupunki järjestäisi ilotulituksen esim. Nummijärven leirintäailueelta turvalliesti järvelle päin. Alueella on myös ravintolapalvelut niitä tarvitseville, muuta hupia sekä lähistöllä on myös kirkko. Ja keskustasta tietysti olisi bussikuljetus meno-paluu periaatteella, josta on jo kokemusta Nummirockin tiimoilta.

On totta, että näillä ilmaan ammutuilla rahoilla olisi ollut rahanreikää moneen asiaan, mutta toisaalta ei silloin tarvitse yksityisen hankkia raketteja. Aina on puolensa ja puolensa.

HYVÄÄ JA ONNEKASTA UUTTA VUOTTA 2018 - pidetään toisistamme huolta.

PS. tähän on sitten turha kommentoida, että muuttaisit keskustaan.

6

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää ja onnellista uutta vuotta kaikille kauhajokisille myös Pikkujarmojen puolesta <3

    • turvenuijat

      Kerrot että LAISKUUS!!!!johti siihen että et viitsinyt nummijärveltä lähteä keskustaan katsomaan ilotulitusta!! aiva idioottiajatus että jossain nummikylän perämettäs kauhajoki järjestäis ilotulituksen,hei haloo!!

      • yhteinenasia2018

        Juuri tämäntyyppisiä kommentteja aavistelin odottaa. Osasit bongata teksistä laiskuus- sanan ja aika jännä, että olit jaksanut lukea pitkähkön kirjoitelman. Laiskuus on joskus jopa myönteinen piirre tämänpäivän hektisessä elämänmenossa.

        Ja totta sekin, että että hurjaltahan ajatus yhtäkkiseltään tuntuukin, vaikka toisi se uutta näkökulmaa asiaan. Ja saa sitä jokainen vapaassa maassa ajatella luovasti, ideoida ja visualisoida kenenkään siitä loukkaantumatta. Yhtä hyvin kohde voi olla muukin sivukylä kuin Nummijärvi - vaikka Päntäne tai Kainasto...niin ei olis niin pitkä matka sitten.


    • Pampampompom

      Joo kainaston entisellä kaatopaikalla olis voinu paukutella hyvinkin. Ennenvanhaan siä ammuttiin rottia. Vaan ei oo enää sitäkään kansanviihdettä.

    • Josjosjos

      minun, veronmaksajan, pitää maksaa keskustassa asuvien linja-autokyydit Nummijärvelle uutena vuonna, niin teen sen vastenmielisesti. Nummijärvisiä on vähän, joten heidän kuljetuksensa olis kaupungille edullisempaa.

      • järkiäläjätä

        jos ajatellaan että kaupungin ilotulitus järjestettäisiin nummikyläs ja vaikka olis ilmainen kuljetus paikan päälle niin taitaas kovin vähän olla halukkaita lähtijöitä,kuka hullu viittis viettää uuttavuotta linja autos istuen..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      5143
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      539
      2615
    3. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2332
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      151
      2210
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      24
      1967
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1654
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1535
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      125
      1229
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      128
      946
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      889
    Aihe