Kiitos erityisesti kuvaajalle ja toki myös Kauhajoen kaupungille ym. järjestäjätahoille upeasta ilotulituksesta, jonka videointi mahdollisti näkemään. Toki paikanpäällä tunnelma olisi ollut täydellinen, mutta laiskuus johti siihen, että täältä Nummijärveltä ei sitten lähdetty keskustaan.
Tulikin mieleeni, jotta verorahoilla voisi ilotulituksia olla muuallakin kun keskustan alueella, jossa tähän saakka ainakin on ollut myös joulunavausilotulituksia. Onko mahdollista, että Kauhajoen kaupunki järjestäisi ilotulituksen esim. Nummijärven leirintäailueelta turvalliesti järvelle päin. Alueella on myös ravintolapalvelut niitä tarvitseville, muuta hupia sekä lähistöllä on myös kirkko. Ja keskustasta tietysti olisi bussikuljetus meno-paluu periaatteella, josta on jo kokemusta Nummirockin tiimoilta.
On totta, että näillä ilmaan ammutuilla rahoilla olisi ollut rahanreikää moneen asiaan, mutta toisaalta ei silloin tarvitse yksityisen hankkia raketteja. Aina on puolensa ja puolensa.
HYVÄÄ JA ONNEKASTA UUTTA VUOTTA 2018 - pidetään toisistamme huolta.
PS. tähän on sitten turha kommentoida, että muuttaisit keskustaan.
Kauhajoen keskustassa on ollut hulppea ilotulistus
6
126
Vastaukset
Hyvää ja onnellista uutta vuotta kaikille kauhajokisille myös Pikkujarmojen puolesta <3
- turvenuijat
Kerrot että LAISKUUS!!!!johti siihen että et viitsinyt nummijärveltä lähteä keskustaan katsomaan ilotulitusta!! aiva idioottiajatus että jossain nummikylän perämettäs kauhajoki järjestäis ilotulituksen,hei haloo!!
- yhteinenasia2018
Juuri tämäntyyppisiä kommentteja aavistelin odottaa. Osasit bongata teksistä laiskuus- sanan ja aika jännä, että olit jaksanut lukea pitkähkön kirjoitelman. Laiskuus on joskus jopa myönteinen piirre tämänpäivän hektisessä elämänmenossa.
Ja totta sekin, että että hurjaltahan ajatus yhtäkkiseltään tuntuukin, vaikka toisi se uutta näkökulmaa asiaan. Ja saa sitä jokainen vapaassa maassa ajatella luovasti, ideoida ja visualisoida kenenkään siitä loukkaantumatta. Yhtä hyvin kohde voi olla muukin sivukylä kuin Nummijärvi - vaikka Päntäne tai Kainasto...niin ei olis niin pitkä matka sitten.
- Pampampompom
Joo kainaston entisellä kaatopaikalla olis voinu paukutella hyvinkin. Ennenvanhaan siä ammuttiin rottia. Vaan ei oo enää sitäkään kansanviihdettä.
- Josjosjos
minun, veronmaksajan, pitää maksaa keskustassa asuvien linja-autokyydit Nummijärvelle uutena vuonna, niin teen sen vastenmielisesti. Nummijärvisiä on vähän, joten heidän kuljetuksensa olis kaupungille edullisempaa.
- järkiäläjätä
jos ajatellaan että kaupungin ilotulitus järjestettäisiin nummikyläs ja vaikka olis ilmainen kuljetus paikan päälle niin taitaas kovin vähän olla halukkaita lähtijöitä,kuka hullu viittis viettää uuttavuotta linja autos istuen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81248- 891135
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031037Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51903Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62787- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170667- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42603