Jeesuskin on vain ja ainoastaan ihminen

evpuhumusss

Jos naapurisi tulee luoksesi ja kertoo tullensa piestyksi, niin sanotko hänelle: "en usko mitä sanot ja vaikka pitäisikin paikkansa, niin omapa oli vikasi!" Et varmastikaan sanoisi. Miksi siis sanot veljellesi Jeesukselle Kristukselle: "en usko että sinut olisi ristiinnaulittu ja vaikka olisikin niin omapa oli vikasi".

Jeesuskin on vain ja ainoastaan ihminen ollen myös vain ja ainoastaan Jumala.

10

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evpuhumusss

      Ja vain sellainen satuolentko kuten Kane, C&C -pelisarjasta

      • evpuhumusss

        Sanot naapuriasikin satuolennoksi viimeistään siinä vaiheessa kun hänen käyntinsä on enää muisto vain. Miten huono ystävä oletkaan.


    • evpuhumusss

      Yhteistä Herroille on, että uskovat olevansa Jumala, muut uskoo, ja sotien kautta ovat keränneet mainetta ja mammonaa, aikakaudesta toiseen!

      • evpuhumusss

        Olet kuin varas kun himoitset sitä minkä toinen on kerännyt.


    • SymboS

      Jos naapuri kertoo nousseensa kuolleista, en usko häntä.

      • tsrdhd

        Entä jos sillä on satoja todistajia, kuten Jeesuksen kohdalla oli? Ja miksi sinusta on uskomatonta, että Jumala herättää kuolleen?


      • tsrdhd kirjoitti:

        Entä jos sillä on satoja todistajia, kuten Jeesuksen kohdalla oli? Ja miksi sinusta on uskomatonta, että Jumala herättää kuolleen?

        Jos sil jutul ois sattoi tovistajjii raamatu ulkopuolel, nij saatasiha mie uskookkii. Mut sehä o kuitekii silviisii, jot raamatu juttuloi ei voi tovistaa raamatul ittellää. Siks mie en uso.

        Voisha jumal hyvinkii herättää jonkii kuolleist. Mut ko kettää ei oo tovistettavast kuolleist herätetty, nii sillo ei vällee jumaliikaa oo olemas.


      • tsrdhd kirjoitti:

        Entä jos sillä on satoja todistajia, kuten Jeesuksen kohdalla oli? Ja miksi sinusta on uskomatonta, että Jumala herättää kuolleen?

        Jeesus ei kertonut nousseensa kuolleesta. Yhtäkään todistajaakaan moiselle ei ole näkynyt.

        Se mitä meillä on, on noin 100 vuotta Jessen väitetyn kuoleman jälkeen kirjoitettu tarina, jonka mukaan noin olisi tapahtunut. Tai siis pari tuhatta vuotta ennen Jessen syntymää kehitetty tarina, joka sovitettiin uusiksi Jesseen. Tuollaisella tarulla on lähinnä negatiivinen todistusvoima.

        > Ja miksi sinusta on uskomatonta, että Jumala herättää kuolleen?

        Koska tuosta ei ole mitään viitteitä missään. Uskomattomat väitteet vaatisivat uskomattomia todisteita. Tai edes jotain todisteita. Tai edes jotain viitteitä siitä, että näin on kenties joskus tapahtunut.

        Ei. Yksi satukirja ei riitä todisteeksi, eikä edes viitteeksi. Ja mielenvikaisten uskomukset vielä vähemmän.


      • tsrdhd kirjoitti:

        Entä jos sillä on satoja todistajia, kuten Jeesuksen kohdalla oli? Ja miksi sinusta on uskomatonta, että Jumala herättää kuolleen?

        Kerrotko vaikka kymmenen todistajan nimen ja heidän syntymäkaupunkinsa - ei liene mahdoton tehtävä, jos heitä on ollut satoja. Kykenetkö millään tavalla yksilöimään noita todistajia? Et.


    • Kirjakääröt

      Joh.19:5 Biblia (1776). Niin Jesus meni ulos, kantai orjantappuraista kruunua ja purpuraista vaatetta. Ja hän sanoi heille: katso ihmistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      363
      2988
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      19
      2005
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1778
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      484
      1423
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe