Neloskalja vie Lieksan turmioon?

Neloskaljan hinta näyttäisi ehkä olevan noin kaksinkertainen keskikaljaan verrattuna täällä lieksalaisissa ruokakaupoissa.
887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tarjoustuote noin 90 senttiä perinteistä ja uutuustuote nelonen noin 1,70 euroa.

Äänestä

Suomen alkoholipoliittiset linjaukset vuodelta 2004 johtivat näköjään kepulaiseen sensuuriin?

Äänestä

Toivottavasti nelosolutta ei saa ruokakaupoista laskulle,muuten joissakin perheissä voi leivät ja maito jäädä ostamatta,kun rahat ei riitä.

Äänestä
  • Niissä perheissä on maito jäänyt ostamatta jo tähänkin asti. Ei se nelonen ole sen kummempaa kuin kolmonenkaan, jos sitä on tähän asti särvitty. Onhan nelosta ollut Alkossa myynnissä aikojen alusta. Ei se mikään uutuus ole, kyllä holistit sen tietävät.

    Äänestä

Nimimerkille kannattaa.tarkistaa, jos olisi samassa suhteessa niin 2 grammaa enemmän alkoholia per pieni tölkki ei kyllä olisi euroa kalliimman tölkkihinnan arvoinen :)

Nythän uutisissa on yleisesti kerrottu koko maan laajuisesti siitä että poliisien määrää ollaan valmiita lisäämään noin 150-200 miestyövuotta uudistuksen takia.

Kuinka monta poliisia tästä voidaan korvamerkitä Lieksaan ja millä tavoin, kenties sen joku suurempi yliaktuaari tai byrokraatti osaa jyvittää.

Silti vaikuttaisi vahvasti siltä että suomalaiset ja varsinkaan lieksalaiset eivät ole valmiita käyttämään maalaisjärkeä näissä asioissa ainakaan hintojen osalta.

Jos tuo 2 grammaa enemmän alkoholia = euro siirrettäisiin tölkin kokonaishintaan, olisi tällä tavalla laskettu keskimääräinen tölkkihinta noin kahdeksan euroa.

No, onhan toisaalta uutisten mukaan kaavailtu että tupakan hinta tulisi ihan aiheellisesti nousta tasolle seitsemän euroa tai enemmän per yksi aski tupakkaa.

Tupakka aiheuttaa keuhkosyövän takia suuret kustannukset kansanterveydelle. Miten sitten on noin kaksi grammaa enemmän alkoholia yhdessä tölkissä, joku laskekoon.

2Äänestä

Oletetaan jos keskiolutpullo maksaa yhden euron, nelosolutpullo saa maksaa prosenttien mukaan 1,17 euroa, koska siinä on 17 prosenttia enemmän alkoholia mikä on 0,8 prosenttiyksikköä.

1Äänestä

Kolmosoluessa on 4,7 tilavuusprosenttia alkoholia ja nelosoluessa 5,5. Yhdessä pullollisessa alkoholin määrät ovat siis 15,5 ml ja 18,3 ml. Jos komosolut maksaisi 1,00 euroa pullo, maksaisi nelosolut vain 1,18 euroa (samankokoinen pullo). Nelosolutpullossa on 18 sentin edestä enemmän alkoholia. Humalan takia nelosolutta ei kannata ostaa, jos se maksaa enemmän kuin 18 senttiä!

1Äänestä

Kyllä se lopullinen katastrofi tuli tuosta nelosoluen vapauttamisesta,,se kun nyt nousee paremmin kaikille päähän, kun ei tarvitse enää viinakaupasta hakea! Ja kaikki sitä juo, kun ei muuta voi tehdä kun se on nyt helposti saatavissa!
Ehdottomasti kaikki alkoholi pois suomesta, ja pipot ehdottomasti tiukemmalle, silloin elämä on mukavampaa!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


oluthuumaakenties kirjoitti:

Neloskaljan hinta näyttäisi ehkä olevan noin kaksinkertainen keskikaljaan verrattuna täällä lieksalaisissa ruokakaupoissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu