Kyllä se on alkoholn verotus jota tulisi laksea ei nostaa jos viinarallista eroon haluttaisiin. pelkällä alkon lopettamisella sitä ei saada loppumaan. Alkossa karhun IV maksaa toki nyt 51,84€ ja prismasta saman määrän saa suunnilleen 10€ halvemmalla joten eipä tuo alkokaan oikein osaa kilpailuun vastata ja monopolikin hieman verotuksen lisäksi tekee tuoetteista kalliimpia kuin vapaa kilpailu.
Rallit jatkuu 2018
3
324
Vastaukset
- Bulkkiostokset
Jatkuuhan se ja oli etukäteen tiedossa näillä vatuloinneilla. (n. 40 eur/laatikko/8lit)
https://www.aamulehti.fi/uutiset/taman-verran-uudet-alkoholijuomat-maksavat-vertailimme-kolmen-suurimman-kauppaketjun-hinnat-tampereella-200637975/
Tuskin ainakaan oluen osuus nousee kovin suureksi. Maisteluoluita tarttuu tietysti enemmän mukaan valikoiman parantuessa. - Mattikimi
Antaa veron olla nykytasollaan, onpahan itsellänikin joku bisnes, mitä ajankuluksi harrastaa...
- ViinarallistaEroon
Alkoholin verotus samanlaiseksi koko EUn alueella, eli otetaan nykyisestä keskiarvo, jolloin myös samalla loppuu matkustajatuonti niin alkaa jäämään verot jokaisessa maassa "omaan laariin"
Ja tilaukset myös mahdollisia toisista maista, jolloin ehkä hyvien viinien ystäville tulee tilaisuus tilata niitä muualta jos omasta kaupasta ei saa!
Ja samalla kaikki viinat ruokakauppoihin, jolloin saatavuus on helpompaa aina kun kauppa on auki, kuten eteläisemmässä euroopassa on mahdollisuus! Eihän sielläkään ihmiset ole kuolleet sukupuuttoon sen takia, että sitä on aina saatavilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218696Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307947Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-115533Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825179Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill295009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373507- 1253214
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853109Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353106Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252710