Rallit jatkuu 2018

RALLIJATKUU2018

Kyllä se on alkoholn verotus jota tulisi laksea ei nostaa jos viinarallista eroon haluttaisiin. pelkällä alkon lopettamisella sitä ei saada loppumaan. Alkossa karhun IV maksaa toki nyt 51,84€ ja prismasta saman määrän saa suunnilleen 10€ halvemmalla joten eipä tuo alkokaan oikein osaa kilpailuun vastata ja monopolikin hieman verotuksen lisäksi tekee tuoetteista kalliimpia kuin vapaa kilpailu.

3

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bulkkiostokset
    • Mattikimi

      Antaa veron olla nykytasollaan, onpahan itsellänikin joku bisnes, mitä ajankuluksi harrastaa...

    • ViinarallistaEroon

      Alkoholin verotus samanlaiseksi koko EUn alueella, eli otetaan nykyisestä keskiarvo, jolloin myös samalla loppuu matkustajatuonti niin alkaa jäämään verot jokaisessa maassa "omaan laariin"
      Ja tilaukset myös mahdollisia toisista maista, jolloin ehkä hyvien viinien ystäville tulee tilaisuus tilata niitä muualta jos omasta kaupasta ei saa!
      Ja samalla kaikki viinat ruokakauppoihin, jolloin saatavuus on helpompaa aina kun kauppa on auki, kuten eteläisemmässä euroopassa on mahdollisuus! Eihän sielläkään ihmiset ole kuolleet sukupuuttoon sen takia, että sitä on aina saatavilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      143
      4843
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      79
      3512
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      27
      2524
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2203
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      57
      2029
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1971
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1438
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      94
      1245
    Aihe