Rallit jatkuu 2018

RALLIJATKUU2018

Kyllä se on alkoholn verotus jota tulisi laksea ei nostaa jos viinarallista eroon haluttaisiin. pelkällä alkon lopettamisella sitä ei saada loppumaan. Alkossa karhun IV maksaa toki nyt 51,84€ ja prismasta saman määrän saa suunnilleen 10€ halvemmalla joten eipä tuo alkokaan oikein osaa kilpailuun vastata ja monopolikin hieman verotuksen lisäksi tekee tuoetteista kalliimpia kuin vapaa kilpailu.

3

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bulkkiostokset
    • Mattikimi

      Antaa veron olla nykytasollaan, onpahan itsellänikin joku bisnes, mitä ajankuluksi harrastaa...

    • ViinarallistaEroon

      Alkoholin verotus samanlaiseksi koko EUn alueella, eli otetaan nykyisestä keskiarvo, jolloin myös samalla loppuu matkustajatuonti niin alkaa jäämään verot jokaisessa maassa "omaan laariin"
      Ja tilaukset myös mahdollisia toisista maista, jolloin ehkä hyvien viinien ystäville tulee tilaisuus tilata niitä muualta jos omasta kaupasta ei saa!
      Ja samalla kaikki viinat ruokakauppoihin, jolloin saatavuus on helpompaa aina kun kauppa on auki, kuten eteläisemmässä euroopassa on mahdollisuus! Eihän sielläkään ihmiset ole kuolleet sukupuuttoon sen takia, että sitä on aina saatavilla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      11
      2139
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      118
      1206
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1185
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      993
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      239
      985
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      904
    7. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      786
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      786
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      709
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      43
      681
    Aihe