Kyllä se on alkoholn verotus jota tulisi laksea ei nostaa jos viinarallista eroon haluttaisiin. pelkällä alkon lopettamisella sitä ei saada loppumaan. Alkossa karhun IV maksaa toki nyt 51,84€ ja prismasta saman määrän saa suunnilleen 10€ halvemmalla joten eipä tuo alkokaan oikein osaa kilpailuun vastata ja monopolikin hieman verotuksen lisäksi tekee tuoetteista kalliimpia kuin vapaa kilpailu.
Rallit jatkuu 2018
3
313
Vastaukset
- Bulkkiostokset
Jatkuuhan se ja oli etukäteen tiedossa näillä vatuloinneilla. (n. 40 eur/laatikko/8lit)
https://www.aamulehti.fi/uutiset/taman-verran-uudet-alkoholijuomat-maksavat-vertailimme-kolmen-suurimman-kauppaketjun-hinnat-tampereella-200637975/
Tuskin ainakaan oluen osuus nousee kovin suureksi. Maisteluoluita tarttuu tietysti enemmän mukaan valikoiman parantuessa. - Mattikimi
Antaa veron olla nykytasollaan, onpahan itsellänikin joku bisnes, mitä ajankuluksi harrastaa...
- ViinarallistaEroon
Alkoholin verotus samanlaiseksi koko EUn alueella, eli otetaan nykyisestä keskiarvo, jolloin myös samalla loppuu matkustajatuonti niin alkaa jäämään verot jokaisessa maassa "omaan laariin"
Ja tilaukset myös mahdollisia toisista maista, jolloin ehkä hyvien viinien ystäville tulee tilaisuus tilata niitä muualta jos omasta kaupasta ei saa!
Ja samalla kaikki viinat ruokakauppoihin, jolloin saatavuus on helpompaa aina kun kauppa on auki, kuten eteläisemmässä euroopassa on mahdollisuus! Eihän sielläkään ihmiset ole kuolleet sukupuuttoon sen takia, että sitä on aina saatavilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1434843Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793512SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272524SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572029Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851973Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231971Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191438Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941245