Kyllä se on alkoholn verotus jota tulisi laksea ei nostaa jos viinarallista eroon haluttaisiin. pelkällä alkon lopettamisella sitä ei saada loppumaan. Alkossa karhun IV maksaa toki nyt 51,84€ ja prismasta saman määrän saa suunnilleen 10€ halvemmalla joten eipä tuo alkokaan oikein osaa kilpailuun vastata ja monopolikin hieman verotuksen lisäksi tekee tuoetteista kalliimpia kuin vapaa kilpailu.
Rallit jatkuu 2018
3
209
Vastaukset
- Bulkkiostokset
Jatkuuhan se ja oli etukäteen tiedossa näillä vatuloinneilla. (n. 40 eur/laatikko/8lit)
https://www.aamulehti.fi/uutiset/taman-verran-uudet-alkoholijuomat-maksavat-vertailimme-kolmen-suurimman-kauppaketjun-hinnat-tampereella-200637975/
Tuskin ainakaan oluen osuus nousee kovin suureksi. Maisteluoluita tarttuu tietysti enemmän mukaan valikoiman parantuessa. - Mattikimi
Antaa veron olla nykytasollaan, onpahan itsellänikin joku bisnes, mitä ajankuluksi harrastaa...
- ViinarallistaEroon
Alkoholin verotus samanlaiseksi koko EUn alueella, eli otetaan nykyisestä keskiarvo, jolloin myös samalla loppuu matkustajatuonti niin alkaa jäämään verot jokaisessa maassa "omaan laariin"
Ja tilaukset myös mahdollisia toisista maista, jolloin ehkä hyvien viinien ystäville tulee tilaisuus tilata niitä muualta jos omasta kaupasta ei saa!
Ja samalla kaikki viinat ruokakauppoihin, jolloin saatavuus on helpompaa aina kun kauppa on auki, kuten eteläisemmässä euroopassa on mahdollisuus! Eihän sielläkään ihmiset ole kuolleet sukupuuttoon sen takia, että sitä on aina saatavilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081683Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011635Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011544Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541405Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341365Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48901Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii448885Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293835Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818