Miksi ihmeessä jotkut toimittajat ihan viljelee jonkun nimen perässä "rakas"-sanaa? Esim. IL:ssä kirjoitetaan Jani ja Maria-rakas...., kyllähän kaikki tietää, että se on rakas! Sama kun puhutaan mies- tai naispareista niin pitää ihan koroostaa, että puoliso on joku rakas, eiks nimi ja yhdessäolo jo kerro sitä, vai onko näiden suhde kariutumassa ja toimittaja pönkittää sitä?
Rakas-sana ällöttää mediassa!
Räkäsrakas
1
<50
Vastaukset
- lyhyessä.juoksussa
Tavallaan sama kuin tämä koominen uussana "tahtotila" - tahto ihmentää jo sinänsä mielentilaa. Tuo on tautologinen ilmaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43673SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933589Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283320Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713302Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251758- 311506
- 321461
- 871360
- 151313