Teot ja iankaikkisuus?

Mitä seurauksia on päätöksellämme tehdä tai jättää tekemättä Jumalan tahto. Onko teoillamme, niin hyvillä kuin pahoilla, vaikutusta iankaikkiseen kohtaloomme?

Mikä on Jumalan yleinen tahto ja mistä saamme tietää sen? Entä mikä on Jumalan erityinen tahto yksittäiselle ihmisyksilölle, ja mistä sen löytää?

Mitä neljä askelta miehen/naisen tulee ottaa aloittaakseen kristillisen elämän/vaelluksen?

Teot ja iankaikkisuus? - David Pawson:
https://www.youtube.com/watch?v=idB0SbwiYl4

16

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuntelemaan

      Suosittelen.

      • Hyvävideo

        Kannattaa katsoa. Älä missaa.


      • hhkkkk

        ok..


      • RÄKÄNOKILLEINFOA

        Eikö asiallisuus kiinnosta?


      • yrryy

        Eipä taida kiinnostaa.


      • rtryyyytr

        ok..


      • fewrye

        ok...


      • eyeyey

        ok...


    • 655775

      ok--

    • Jumaliahan tyrkyllä sylillinen ja toinenkin. Mistä tietää minkä jumalan tahtoa tulisi noudattaa, kun yhdestäkään ei ole minkäänlaista todistetta nähty?

      Kaikkien ehdotettujen jumalien puolestapuhujat ovat yllättäen olleet vain ihmisiä.

      Vai onko tuo Dawson nyt se ihan aikuisten oikea jumala tai hänen profeettansa? Tuo tekisi Dawsonista enkelin, tai jotain.

      • IdiootilleInfoa

        Suura 66:9 Profeetta, taistele sitkeästi epäuskoisia ja tekopyhiä vastaan ja ole ankara heitä kohtaan; heidän olinpaikkansa on oleva helvetti. Kurja on moinen määränpää.
        Suura 2:190-191 “Taistelkaa Allahin tiellä niitä vastaan, jotka taistelevat teitä vastaan … Surmatkaa heidät, missä heitä kohtaattekin … sillä epäjumalan palvelus on pahempi synti kuin tappaminen. ”
        Suura 2:193. Taistelkaa heitä vastaan, kunnes pakanuuden viettelys lakkaa ja keskuudessamme vakiintuu ainoan Jumalan palveleminen
        Suura 8:12 “Herrasi antoi enkeleille ilmoituksen: ”Minä olen teidän kanssanne. Vahvistakaa niitä, jotka uskovat. Minä asetan pelon uskottomien sydämeen. Hakatkaa poikki heidän kaulansa ja raajansa. ”


    • 12____13

      "Mitä seurauksia on päätöksellämme tehdä tai jättää tekemättä Jumalan tahto. Onko teoillamme, niin hyvillä kuin pahoilla, vaikutusta iankaikkiseen kohtaloomme?"

      Raamatun mukaan ikuinen elämä on vanhurskaille.

      "Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
      Mat. 25:46

      Vanhurskaus on vähän kuin oikea ymmärrys ja asenne, jonka seurauksena ihminen haluaa tehdä sen mikä on Jumalan tahto.

      Jumalan tahdon tekeminen ei itsessään ole ratkaisevaa, se on vain merkki ihmisen mielentilasta. Ne joilla on oikea mielentila, haluavat tehdä hyvää ja siten soveltuvat myös ikuiseen elämään.

    • fdegrtg

      ja ateismin vastaista on taas poistettu.

      • Hönkööjä

        Ei vaan henkäys hönköys hihhulin viesti.


      • dfggbbb

        Teot ja iankaikkisuus,


      • fdsggg

        Iankaikkinen elämä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      87
      4481
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      208
      3607
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      141
      3428
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      229
      2703
    5. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      21
      2341
    6. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      43
      2328
    7. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      82
      2182
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      50
      2102
    9. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2076
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1983
    Aihe