66 kirjaa on yksi kirja?

Raamatussa on 66 kirjaa joista toisiin Raamatusta löytyy kirjoittajan nimi kun taas toisten kirjoittajaa Raamattu ei ilmaise.
Niistä kirjoittajista jotka on nimetty jonkun Raamatun kirjan kirjoittajaksi muutamat ovat kirjoittaneet enemmän kuin yhden kirjan:
Mooses neljä, Salomo kolme, Pietari kaksi ja Paavali 13. Muut ovat kirjittaneet vain yhden.

Kirkkoraamatussa kirjat eivät ole Jumalan tarkoittamassa järjestyksessä vaan ihminen on sotkenut järjestyksen. Oikea kirjojen järjestys ja kirjan kirjoittaja on esitetty Taulukossa 1.
http://www.totta-on.fi/Raamattu/sinetti.html
653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aamen.

Äänestä

  • Kirjojen kokonaismäärä on siis 66,eli 6x11. Kirjoista 22 on tuntemattoman kirjoittamia, eli 2x11 ja 44 kirjaan liitetään kirjoittaja, eli 4x11. Näistä 44:stä 22 eli 2x11 kuuluu kirjoittajille joihin liitetän useampi kuin yksi kirja ja 22 eli 2x11 yhden kirjan kirjoittajille. Näiden 66 kirjan järjestysnumeroiden (numerot 1:stä 66:een) summa on 2211 eli 201x11.

    Äänestä

SINETTI takaa Raamattuun kuuluvat kirjat
Mitkä ovat Raamattuun kuuluvat kirjat? Ivan Panin löysi sen numerojärjestelmän joka koostuu eri numeroiden muodostamista piirteistä Raamatun teksteissä. Ivan Panin ei rajoittunut tutkimaan vain Raamatun tekstejä vaan hän tutki myös Raamattua kokonaisuutena. Nämä tutkimukset toivat jälleen esiin runsaasti uusia numeroiden muodostamia piirteitä, ilmiöitä, joiden esiintymisestä on vedettävissä vain yksi johtopäätös: Raamatun muodon eli siihen kuuluvat kirjat varmistaa numerojärjestelmä, jumalallinen sinetti niin että Raamattuun voivat kuulua vain ne kirjat jotka siinä nyt ovat, apokryfikirjat eivät kuulu Raamattuun. Ivan Panin löysi yli 77 numeerista piirrettä koskien Raamattua kokonaisuutena. Seuraavassa näistä piirteistä kerrotaan tarkemmin. Taulukkoon 3 on kerätty 26 niistä ilmiöistä jotka hän löysi, eli vain pieni osa niistä piirteistä joista tämä sinetti muodostuu.
Raamatussa on 66 kirjaa joista toisiin Raamatusta löytyy kirjoittajan nimi kun taas toisten kirjoittajaa Raamattu ei ilmaise. Niistä kirjoittajista jotka on nimetty jonkun Raamatun kirjan kirjoittajaksi muutamat ovat kirjoittaneet enemmän kuin yhden kirjan: Mooses neljä, Salomo kolme, Pietari kaksi ja Paavali 13. Muut ovat kirjittaneet vain yhden. Kirkkoraamatussa kirjat eivät ole Jumalan tarkoittamassa järjestyksessä vaan ihminen on sotkenut järjestyksen. Oikea kirjojen järjestys ja kirjan kirjoittaja on esitetty Taulukossa 1.

Äänestä
  • Selevä.

    Äänestä

66 on saatanallinen luku.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KilleKaalle kirjoitti:

Raamatussa on 66 kirjaa joista toisiin Raamatusta löytyy kirjoittajan nimi kun taas toisten kirjoittajaa Raamattu ei ilmaise.
Niistä kirjoittajista jotka on nimetty jonkun Raamatun kirjan kirjoittajaksi muutamat ovat kirjoittaneet enemmän kuin yhden kirjan:
Mooses neljä, Salomo kolme, Pietari kaksi ja Paavali 13. Muut ovat kirjittaneet vain yhden.

Kirkkoraamatussa kirjat eivät ole Jumalan tarkoittamassa järjestyksessä vaan ihminen on sotkenut järjestyksen. Oikea kirjojen järjestys ja kirjan kirjoittaja on esitetty Taulukossa 1.
http://www.totta-on.fi/Raamattu/sinetti.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu