Rauman Vapaaseurakunta

anselmi.k

Raumalla on keskellä kylää vapaaseurakunta. Onko kukaan käynyt? Millaista porukkaa? Entä ilmapiiri? Miten poikkeeaa helluntailaisista? Onko vapaakirkon eri seurakunnilla mitään eroa?

7

1326

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ekumeniaa

      Kuuluuko Rauman vapaaseurakunta Suomen vapaakirkkoon?

    • rättivääpeli

      Seurakunnan nettisivuilta selviää tuokin tieto.

    • noenmäainakaan

      Vapaaseurakunta on vapaamuurareiden perustama pirullinen lahko. Kirkolla on orjuuttavat pyrkimykset jäseniinsä, ja noudattelee vapaamuurareiden vuosisatoja vanhaa orjuuttamisen salaoppia. Jos kaipaat luokkaerottelua, hierarkiaa, johtamista, uskonpuhtauden valvontaa, niin sinne vaan.

      • Vapaaseurakuntiin on vapaa pääsy. Kannattaisi käydä tutustumassa, niin ei tarvitsisi kuvitella kaikenlaista hölynpölyä.


    • Holymessage

      Rauman vapaakirkkoon kuuluvat paremmat ihmiset ja hellareihin, se on Avainseurakuntaan, huonommat, näin olen kuullut.

    • Anonyymi

      Kristityille!!!

      Kuinka voit Kristuksen omana hyvin mielin katsoa ja kuunnella viihdettä, jossa rikotaan selvästi Jumalan tahtoa ja teatraalisuudesta huolimatta katsot ja kuuntelet asioita mitkä jopa huomaamatta houkuttelee syntiin ja aivopesee sinua?

      Tiesitkö, että levon hetket ja niinsanotusti tyhjät ajat voi täyttää viisaasti.

      Sinä voit olla vaan ja levätä.

      Sinä voit rakentavasti jutella ihmisten kanssa ja olla tarpeen tullen tukena.

      Sinä voit paastota ja rukoilla ja etsiä Herraa ja muuta hengellistä toimintaa harjoittaa.

      Sinä voit askarrella vaikka ihmisille iloksi hienoja juttuja.

      Mutta älä koskaan anna sydämesi kovettua ja mennä harhaan viihteen takia äläkä luule että Jumala katsoo hyvällä kun nautit irstaudesta varastamisesta vilpillisyydestä pettämisestä valehtelusta huumeista lähimmäisen halveksimisesta...

    • Anonyymi

      Mikä lie salaseura, kaikilla kuulemma kukkii herpes huulessa, Jumala merkitsee homot näkyvällä merkillä eli huuliherpeksellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      708
      1985
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      340
      1061
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      917
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      148
      822
    5. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      65
      616
    6. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      31
      609
    7. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      604
    8. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      577
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      570
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      530
    Aihe