Asiahan on niin, että suurin osa mieltää Espoon jo nyt Helsingin lähiöksi, joten eiköhän tehdä niin, että liitetään Espoo osaksi Helsinkiä. Lisäsi saataisiin pois turhat byrokratiat ja valtavat ylimääräisen kaupungin pyörittämiseen vaaditut kulut.
Helsingin lähiö
8
185
Vastaukset
- Espoon-Itälähiö
Espoolaiset katsovat että Helsingin niemen vanha asutusalue on kiinteästi Espooseen kuuluvaa perinnemaisemaa. Helsinki on Espoon perinnekaupunki, vanhakaupunki, eli Gamla Stan.
Gamla Stanissa on pieniä kapeita mutkittelevia kujia, joiden varsilla on vielä runsaasti alkuperäistä 1800-luvun asuntorakennuskantaa. Gamla Stanin ravintolatarjonta on uskomattoman monipuolinen ja erinomaisen laaja.
Alueen useat tavernat ja niiden juurevat isännät houkuttelvat lännestä Espoosta tulevia matkalaisia syömään ja nautiskelemaan. Kiireettömästi istumaan, ja vanhanaikaisesta viihtyisyydestä ja vieraanvaraisuudesta nauttien.
Periaatteessa Gamla Stanin alue voidaan kyllä liittää kuntaliitoksella Espooseen. Silloin koko yhdistetyn alueen nimeksi tulee Espoo tai ruotsiksi Esbo.
Pikkuisenhan siinä espoolaisten veroäyri nousee. Espoonkin äyri pitää nostaa samalle korkealle tasolle kuin sosialismiin taipuvaisessa ja tuhlailevassa Gamla Stanissa on totuttu. - sopiihyvinmeille
Juu liitetään vaan. Olemmekin tässä odotelleet että pääsemme mukaan maksamaan paperittomien hoidot ja muut viihdykkeet.
- Urbanus7
"Espoon perukoilta..." Tosi osuva ja nätti ilmaus.
- Maksaja
Mielenkiintoista. Aina kun rakennuttaja on kunta tai valtio: metro tai esim. Tapiolan uimahalli, hanke maksaa todella järjettömiä summia. Kannattaisikohan yksityistää ko. Hankkeet ja vähentää verorahoilla toimivia organisaatioita, kun ne hankkeesta toiseen osoittautuvat täysin osaamattomiksi ainakin taloudelliselta kannalta katsottuna. Miten tästä pääsisi eroon.
- L.esboo
Ulkomailla matkusteleva espoolainen tuttavani ilmoittaa aina kotipaikakseen Helsingin maailmalla liikkuessaan.
- Reissaaja9
Ison rapakon takana ei monikaan tunne sanaa Helsinki tai Espoo, mutta Lappi kyllä tiedetään melkoisen hyvin.
- Turku-maailmalla
Kannattaa sanoa kotipaikakseen Tukholma eli Stockholm, niin joku britti tai espanjalainen on joskus saattanut kuullakin sellaisen pohjoisen kylän nimen.
Myös voi sanoa olevansa Turusta kotoisin, joka vanhana Hansa-kaupunkina om Itämeren alueella laajasti tunnettu paikka. - että.näinkin
Turku-maailmalla kirjoitti:
Kannattaa sanoa kotipaikakseen Tukholma eli Stockholm, niin joku britti tai espanjalainen on joskus saattanut kuullakin sellaisen pohjoisen kylän nimen.
Myös voi sanoa olevansa Turusta kotoisin, joka vanhana Hansa-kaupunkina om Itämeren alueella laajasti tunnettu paikka.Tai sanoo kotipaikakseen Moscow niin saa syödä rauhassa etelän ruokapaikoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712501
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454680Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1453670Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392768Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1081671Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1031524Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461