suomessa leikataan ja pääministerin käskystä
https://www.talouselama.fi/uutiset/ruotsi-nostaa-lapsilisia-keventaa-elakelaisten-verotusta-mutta-rankaisee-osakesaastajia/cb4f4b46-ea8d-38f8-905b-1eaba6cc1e9c
https://www.talouselama.fi/uutiset/ruotsi-nostaa-lapsilisia-keventaa-elakelaisten-verotusta-mutta-rankaisee-osakesaastajia/cb4f4b46-ea8d-38f8-905b-1eaba6cc1e9c
Vastaukset 33
Vanhimmat
sen takia ruotsi on edellä ja suomi tulee perässä
Ruotsia ihannoivat suvakit täällä näköjään haluaisivat Suomen täyttävän maamme matuilla Ruotsin mallin mukaisesti.
Veikkaan, että Ruotsissa ei ole kokoomus hallituksessa. EMU-Suomessa kokoomus leikkaa köyhiltä tuloja ja antaa ne rikkaille. Kela-etuuksia leikataan ja niiden verotusta kiristetään, kun samalla rikkaat saavat verohelpotuksia. Sitten Niinistön ja Orpon johdolla ihmetellään valtion velkaantumista.
Http://www.velkakello.fi
Ruotsissa ei olekaan kokoomus vallassa, vaan siellä on vuosikymmenien ajan matutettu maa pilalle demareiden toimesta, jotta saadaan matuja paljon ay-liikkeeseen ja siten demarit pitävät vallan käsissään matujen avulla. Aika ovelaa, ja nyt te suvakit haluaisitte samaa tänne Suomeen
ruotsi voittaa paskalandian joka vertailussa joten älä valehte navettapelle.
kokoomuksella on todellisuudessa toisenlainen päämäärä jonka se aina vaalien alla yrittää tälläkin palstalla työntää toisten puolueiden syyksi. https://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s
Orpo vaatii pakolaiskiintiöiden nostoa https://yle.fi/uutiset/3-9682314
Kokoomuksen pikku-Orpo haluaisi nostaa pakolaiskiintiötä https://yle.fi/uutiset/3-9682314
eikä se ole mikään ihme kun oma akka perusti uuden lakitoimiston matuja varten ja ukko järjestää sinne asiakkaita.
Ruotsissa+on+MALTILLINEN+Kokoomus.+Ruotsi+on+hyvin+erilainen+maa+arvoiltaan+kuin+Suomi,+jossa+on+paljon+itäisiä+negatiivisia+vaikutteita+hallinnossa+ja+kulttuurissa+muutoinkin.++Ruotsissa+esimerkiksi+terveydenhoitoon+budjetoidaan+20%(Suomi+4+000+dollaria+ja+Ruotsi+5+000+dollaria)+kansalaista+kohden+enemmän+kuin+Suomessa,+vaikka+muutoin+maiden+julkishallintojen+menot+ovatkin+suhteessa+bkt:hen+muistaakseni+melko+saman+suuruiset.
hallituskausilla on Suomeen tullut matuja enemmän kuin koskaan ja Kokoomuksen kalifi Petteri Orpo kävi hakemassa niitä Haaparannasta että akan juuri perustamaan turvapaikanhakijoiden avustamiseen erikoistuneeseen lakifirmaan riittäisi asiakkaita.
maalaispuolue eli kepu on siellä todella pieni siksi ruotsi porskuttaa menemään ei maajussit päätä työntekijöiden asioista kuten täällä takapajulassa tehdään
sen takia asita on vituillaan kun isoille maajuusseille lykätään miljardeja rahaa ja duunarit maksaa mutta pääminsteri vaan säästää kun leikkaa kaikkein köyhimmiltä pois
Sairas satavuotias maa makaa kuin petaa.
Mitäs maa elävä tukipelle tähän sanoo?
Suomessa kaikkein pienituloisimmat osallistuivat talkoisiin koska vain niiltä leikattiin.
Ruotsissa joutuu töihin kun Suomessa voi loisia sossutuilla, toimeentulotuilla tms. Suomipska eivät ikinä pärjäisi Ruotsissa.
ja isoilla maataloustuilla ruotsissa kepu on takiaspuolue.
Ruotsi onkin valtiona rikkaampi,täällä oikeisto haluaa jättää valtion köyhäksi ja myös köyhät yksilöt ja tehdä heistä orjia. Kaikki positiiviset rahat oikeisto haluaa pistää omulle tileilleen tai mueluummin viedä kaikki maasta pois. Siksi koko valtion omaisuuden alasajokin.
Rebublic sanan voisi jo kyllä unohtaa Finland sanan edestä ja kutsua Suomea: Finland,the economic dictatorship ,plutocratic.
Sipilä on kepu, koska on jostain landelta, missä ei kokkareita äänestetä.
Omaetu paras etu.
Täällä näköjään lauma suvakkeja trollaa koko ajan mamulandia-Ruotsia ylistäviä krjoituksia, kun haluaisivat Suomeenkin samanlaista kulttuuririkastusta kuin mitä demarit ovat saaneet Ruotsiin aikaiseksi. Nyt sitten kun mamut ryöstää ja raiskaa niin hallitus Ruotsissa yrittää hyvitellä asiaa nostamalla vuosittaisia lapsilisiä muutamalla kympillä, ja täällä nämä suvakit ovat heti ylistämässä tätä suvakkihallitusta maasta taivaaseen :D
Ei maahanmuuttopolitiikkaa kukaan kehunut vaan lapsilisää, mene lääkäriin.
Ja niillä lapsilisäkorotuksillako Ruotsin hallitus muuttuu paremmaksi, kun on ensin mamuttanut maansa pilalle? Mene itse lääkäriin, jos et ymmärrä että hallituksen tekemisiä pitää arvostella kokonaisvaltaisesti, eikä jonkun yhden pikkuisen tukikorotuksen pohjalta.
Tämmöstä siellä on.
http://beta.oikeamedia.com/o1-51403
Ihan oikein että sosiaalitukia leikataan, asumistuki joutaisi poistaa kokonaan.
Kaikki mamut asuu ilmaiseksi Helsingissä.
Ruotsi on lorvijoiden luvattu maa. Mene aloittaja sinäki sinne vaan lorvimaan.
jos kaikki siellä muka lorvii niin miten se voi olla niin rikas maa?
Ruotsissa ajatellaankin ihmistä, toisin kuin meillä.
Niin: varsinkin mamuja, joita siellä on jo miljoona.
Onneksi Suomi on täynnä köyhiä. On miltä ihmisryhmältä leikata, kun aletaan parantaa laman uhatessa kansantaloutta.
Ruotsi on hoitanut taloutensa ja kansansa miljoona kertaa paremmin kuin mätä maatiaispellettien porsmaa.
Tämä natsihallitus on Suomessa tehnyt kaikki kujistamistoimet tavallisia kansalaisia kohtaan.
Ruotsi on ihmisoikeusmaa sivistynyt järkevä.
Tämä natsihallitus on Suomessa tehnyt kaikki kujistamistoimet tavallisia lorvijoita kohtaan.
Lorvijoilla alkaa mitta tulla täyteen, lorvijat muuttavat suurella joukolla Ruotsiin, ja sieltä ei takaisin tulla, vaikka kuinka houkuteltaisiin.
suomessa oikein tehdään velkaakin että kaikki rakenteeliset uudistukset voidaan taas uusiakin säästö nimikkeellä.
Köyhät tanssii