Kangasala on nyt kaupunki ja sitä on syytä ihmetellä muidenkin kuin kaupunginjohtajan. Sitä voi ihmetellä vaikka Ukkijärven rannalla, kun katselee sieltä Kirkkoharjulle päin tai sitä voi ihmetellä myös kiipeämällä Kuohunharjun laelle ja katsomalla Vesijärven suuntaan tai sitä voi ihmetellä Liuksialan kartanon pellolla. Kyllä siinä ihmeteltävää riittää!
Kangasala on kaupunki, ihmetellään sitä
5
493
Vastaukset
- Hgeeqllll
Valtava arvovaltatappio säätyläisille. Mahtaa kartanolaisia pänniä kun kukaan ei muista enää Kalaa elitistisistä kartanosuvuista vaan keskustan rumista kerrostaloista. Joku mahdolliduus on saada investointeja kaupunkiin. Toivon mukaan edelleen Vatialan seudulle että muu osa jatkaa näivettymistään.
- ihmeellistäasiaa
Ihmettelen koska viikonloppupäivystys siirretään Valkeakoskelta hevon perseestä Kangasalalle, ja koska saadaan oikea posti, semmoinen johon ulkopaikkakuntalainenkin helposti löytää.
- ohikulkija
Ihmettelen kun ajan Ruutanastapäin Lahdensuuntaan mikä pahanen kirkonkylä siinä välissä on ja taitaa olla vanha kylä,koska yksi talo on jo ruosteessa.
- Jthläjg
Ja purkukuntoinen linjuriasema. Myös ruma tiilikerrostalo jossa asuu juoppoja. Supermarket keskellä puistoa. Parkkialue keskellä toria. Onpahan upeaa. Keskustan vois siirtää Tarpilan pellolle, jääköt vanha kirkonkylä Pripyatin kaltaseksi muinaismuistoksi.
- sangvan
äänestäkää paavoa menee hallituksen rivit sekaisin,,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081681Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011622Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011535Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541402Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341364Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii441879Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293832Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818