Miten voi olla mahdollista, että Eurajoella, jolla on varaa maksaa kaiken maailman kunnanjohtajan jättibonukset erorahat yms. Toisaalta taas Eurajoella ei ole varaa ruokkia lapsia. Kouluissakin rajoituksia (1 juusto per oppilas jne.). Toki järkevä oppilas ei noudata niitä, kun eivät opettajat voi millään tavalla sitä estää ja jos estävät niin tulee syyte!. Onko eurajokilaiset uunot päättäjät aivan tolvanoita??
Kouluruokailussa rajoituksia
7
213
Vastaukset
- Vähemmän_tollo
Rajoituksilla pyritään välttämään mahdottoman suurta ruokahävikkiä. Varsinkin pojankoltiaiset tuppaavat ottamaan ruokaa välillä ihan mahdottomia määriä ja lopulta iso osa ruoasta kuitenkin päätyy roskiin. Samanlaisia rajoituksia on ollut ties kuinka kauan. Omasta peruskouluajastani on jo tovi ja silloin oli sama systeemi ja noita suuntaa antavia rajoitusohjeita löytyy kyllä esimerkiksi korkeakoulujen opiskelijaruokaloista. Kyse ei siis ole eurajokelaisten päättäjien saituudesta vaan ihan tavallisesta käytännöstä laitosruokaloissa.
- eiköriitäruoka
Tietojeni mukaan ei saa ottaa lisää tiettyjä ruokia, vaikka olisi kaiken aikaisemmin ottamansa syönyt. Eli ruokaa ei näin olisi tarpeeksi välttämättä.
- bbuuuuuuuuuuu
Osa opettajista muutenkin jotenkin ylimielisen oloisia, vaikka todellisuudessa he eivät ole yhtään mitään.
- Kovaluusiinä
Jos he eivät ole "yhtään mitään", miten lainkaan olet heitä havainnoinut? Mitä sinä itse olet muuten jotain muuta kuin vain yhtään mitään? Oletko jotenkin tässä maailmassa paljonkin aikaiseksi saanut ja tekemisistäsi erityisen tunnettu ihminen, tai siis, varmaan näin täytyy olla koska et ole pelkkä "yhtään mitään". Siis kuka ja mikä ja mitä olet, mistä tunnistan sinut kohdatessamme?
- tulentietämäänsinut
Et mistään, se tässä juuri on huvittavaa. Minulla on varaa vaikka mihin (uudet autot, mökit jne.) ei velkaa lainkaan vaikka ikää alta 30v. Sun käy pikkupelle kateeksi mua ja sun ipjäljitetään.
- teennäinentekohymy
Osa tietää jo mitä pikkumiehenne tekee. Säälittävää teeskentelyä klenkkakoipineen.
- älkäävaivautuko
Säälittävää, keskusta ja kokoomus. Viestinne poistetaan, joten turha on mussuttaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1542908- 2352183
- 502148
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2371990Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261710Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä821456Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve391340- 1221178
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171060Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65895