Kouluruokailussa rajoituksia

tolvanat11

Miten voi olla mahdollista, että Eurajoella, jolla on varaa maksaa kaiken maailman kunnanjohtajan jättibonukset erorahat yms. Toisaalta taas Eurajoella ei ole varaa ruokkia lapsia. Kouluissakin rajoituksia (1 juusto per oppilas jne.). Toki järkevä oppilas ei noudata niitä, kun eivät opettajat voi millään tavalla sitä estää ja jos estävät niin tulee syyte!. Onko eurajokilaiset uunot päättäjät aivan tolvanoita??

7

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähemmän_tollo

      Rajoituksilla pyritään välttämään mahdottoman suurta ruokahävikkiä. Varsinkin pojankoltiaiset tuppaavat ottamaan ruokaa välillä ihan mahdottomia määriä ja lopulta iso osa ruoasta kuitenkin päätyy roskiin. Samanlaisia rajoituksia on ollut ties kuinka kauan. Omasta peruskouluajastani on jo tovi ja silloin oli sama systeemi ja noita suuntaa antavia rajoitusohjeita löytyy kyllä esimerkiksi korkeakoulujen opiskelijaruokaloista. Kyse ei siis ole eurajokelaisten päättäjien saituudesta vaan ihan tavallisesta käytännöstä laitosruokaloissa.

      • eiköriitäruoka

        Tietojeni mukaan ei saa ottaa lisää tiettyjä ruokia, vaikka olisi kaiken aikaisemmin ottamansa syönyt. Eli ruokaa ei näin olisi tarpeeksi välttämättä.


    • bbuuuuuuuuuuu

      Osa opettajista muutenkin jotenkin ylimielisen oloisia, vaikka todellisuudessa he eivät ole yhtään mitään.

      • Kovaluusiinä

        Jos he eivät ole "yhtään mitään", miten lainkaan olet heitä havainnoinut? Mitä sinä itse olet muuten jotain muuta kuin vain yhtään mitään? Oletko jotenkin tässä maailmassa paljonkin aikaiseksi saanut ja tekemisistäsi erityisen tunnettu ihminen, tai siis, varmaan näin täytyy olla koska et ole pelkkä "yhtään mitään". Siis kuka ja mikä ja mitä olet, mistä tunnistan sinut kohdatessamme?


      • tulentietämäänsinut

        Et mistään, se tässä juuri on huvittavaa. Minulla on varaa vaikka mihin (uudet autot, mökit jne.) ei velkaa lainkaan vaikka ikää alta 30v. Sun käy pikkupelle kateeksi mua ja sun ipjäljitetään.


    • teennäinentekohymy

      Osa tietää jo mitä pikkumiehenne tekee. Säälittävää teeskentelyä klenkkakoipineen.

    • älkäävaivautuko

      Säälittävää, keskusta ja kokoomus. Viestinne poistetaan, joten turha on mussuttaa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      940
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe