Vaikee oppia ajaa autoa

NooPar

Hei. Onko jollain muulla ollu ajaminen vaikeaa ja tuntunut ettei tästä tuu mitään ja ajaminen ahdistaa. Oon teoria tunnit käynyt ja teoriakokeen päässy läpi. Ajotunteja olen käynyt kuusi. Olo on ihan lannistunut, kun tuntuu etten tuu saamaan ikinä korttia. Osaan kyllä päässäni että miten vaihteita vahdetaan jne... mut sit ku täytyy nopeesti se tehdä niin tulee paniikki enkä pysty silloin keskittyy mihinkään. Oon miettinyt että kannattaako mun vaihtaa opettajaa koska en pysty keskittyy kun se vaan höpöttää koko ajan ja sit se hermostuu jos en vaihda vaihdetta tai teen virheenniin se alkaa huutaa. Ajan liian hiljaa sit taas liian kovaa. Liian keskellä ja sit taas ojaan. Tarvisin rauhallisen opettajan joka ei saa olo tuntemaan ihan huonoksi. Ei oikee kannusta, koko ajan vaan Sanoo et kui noin teen? Sit huutaa kun ajan liian hiljaa et aja kovempaa et kohta tulee sakko ja aiheutetaan varaa ja kun ajan liikaa oikealle niin sit se taas huutaa et älä aja ojaan kun haluu viel henkiin jäädä. Kerran vaan harjoiteltiin suljetulla tilalla noin 15 min ja sit muuten olla heti menty liikenteeseen.
En tie oonko vaan niin huono ja opinko ikinä ajamaan. Nyt ei ainakaan oo sellanen oli et se saisin. En tiedä pitäiskö vaihtaa opettajaa? Tekis mieli vaan lopettaa murt mun on vähän pakko saada kortti.

7

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opettajatar8

      Älä vain sano, että ajat vielä ns. 10 10 mallilla. Se on suuri kusetus asiakkaita ajatellen. Sinun tapauksessa sanoit ajaneesi jo kuusi ajotuntia, niin tuolla mallilla olisi vielä ruhtinaaliset neljä tuntia jäljellä!

      • opepope

        Perustele väitteesi kusetuksesta. Kymppikurssilla minimi ajotuntimäärä on 10. Ylärajaa ei luonnollisesti ole. Kymmenellä tunnilla selviää esim. sellaiset henkilöt, jotka ovat ajaneet ennestään mopoautoilla. Silloin heidän ei tarvitse ajaa turhaan pakollisia ajotunteja.


    • Fillarilla112

      Tyhmiä ajokoulun opettaja on ala täynnä. Vaikuttaa siltä, että suuri osa on entisiä bussinkuljettaja, jotka ovat saaneet potkut bussifirmasta kun työstä tuli asiakaspalveluammatti.

      • opepope

        Suomessa on n.1500 liikenneopettajaa. Montako heistä sinä tunnet?


      • veio4

        " Vaikutta siltä, että"
        Millä perusteella.?


    • 0293

      Mielestäni sinun tulisi ensin ajaa suljetulla alueella niin kauan, että sisäistät
      kaikki auton hallintalaitteet - m.l. vilkkujen ja tuulilasin pyyhkimien käyttö,
      ettei sinun joka kerran tarvitse aloittaa tätä miettimistä alusta.
      Sujuvassa liikenteessä tähän ei vain ole aikaa.
      On myös hyvä oppia, miksi autossa ylipäätään on vaihteita!
      Usein kysytään, että miksi ei ole kuin yksi vaihde eteen ja yksi taakse?
      Muutamat eivät valitettavasti koskaan oikein opi.
      Vaimoni, joka on ajanut kolaritta lähes 40 vuotta, käyttää edelleenkin kaiken
      ajoenergiansa vain auton tiellä pitämiseksi, joten mm. nopeusmittari, kojetaulu
      ja peilit jäävät usein vähemmälle huomiolle. Vaarana on, että joitain tärkeitäkin
      varoitusvaloja syttyy. Hän ajaa pääkaupunkiseudun ruuhkaliikenteessäkin
      ilman pelkoa, mutta voi ajaessaan tehdä omituisia kaistanvaihtoja ja ajaa usein
      vähän liian kovaa.

    • veio4

      Kuulostaa siltä ettei opesi sovi sivulle. Missä päin maata ajelet, pohjoinen, länsi, itä, etelä.? Ehkä ongelmaan löysyisi ratkaisu.
      Totta on myös se ettei kaikista tule kuskeja, eikä muusikoita, eikä urheilijoita,....... Siinäkin osasyy voi löytyä siitä, että on saanut vääränlaista tai itselleen sopimatonta opetusta ja jatkossa sitten toistaa samoja virheitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      172
      4547
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      36
      3261
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2738
    4. 14
      2469
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2358
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      64
      2227
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1978
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1740
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1715
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      74
      1368
    Aihe