Suhtautuminen järjettömään ja kohtuuttomaan pakkoruotsitukseen on paras indikaattori ehdokkaiden rehellisyydestä ja järkevyydestä. Tiedättekö ehdokkaiden kannat?
Kuka ehdokkaista vastustaa pakkoruotsitusta?
6
<50
Vastaukset
- Minä_tiedän_kyllä
Huhtasaari on AINOA ehdokas, joka vastustaa pakkoruotsitusta. Kuten muutenkin ainoana on suomalaisuuden puolella.
Muut ehdokkaat ovat ruotsinmielisiä, mamuttajia ja muutenkin suomalaisvastaisia. - takki_kääntyi_pian
Niinistö kannatti ensimmäisenä kansanedustajakautenaan pakkoruotsia, mutta "valaistui" sen järkevyydestä noustessaan puolueensa hierarkiassa!?
- OutoSuomi
Koko järjetön kielisysteemimme hyödyttää vain Ruotsia ja Suomea se vain haittaa.
Miksi vain yksi ehdokas puolustaa Suomen etuja, mutta kaikki muut Ruotsin etua??? - eihuhtasaarelle
Suomessa ei ole pakkoruotsia, on kaksi virallista kieltä ja ne ovat suomi ja ruotsi.
Kannattaa tutustua Suomen perustuslakiin, siellä selvästi sanotaan että maa on kaksikielinen, ja kummallekin kielelle on taattava tasavertaiset sivistykselliset ja taloudelliset mahdollisuudet.- TässäTotuus
Suomi ei ole virallisestin kaksikikielinen, koska meillä EI ole virallisia kieliä! On vain ns. "kansalliskieliä", mutta se ei velvoita mihinkään pakkoruotsitukseen tai edes tällaiseen ylimitoitettuun ja valheelliseen kaksikielisyyteen.
Suomi on nykyään monikielinen maa, jossa on vain YKSI ylivoimainen pääkieli eli suomi. Suomessa on nykyään 140 eri vähemmistökieltä. Ei ole mitään syytä nostaa yksi niistä muiden yläpuolelle ja JOPA pääkielien yläpuolelle!
- oudot_ehdotukset
Väyrynen ja Vanhanen molemmat ehdottivat "valtioliittoa" Ruotsin kanssa eli Suomen alistamista uudestaan Ruotsin vallan alle!?
Varsinkin Väyryseltä outo näkemys, kun hän nyt kalastelee PS:n ja muita suomenmielisiä kannattajia?
Miten voi tuollaisen maanpetokselliseen ehdotukseen syyllistyvät olla Suomen pressaehdokkaita!?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815