Kuoleman kohtaaminen

wind-

Ihmisille jotka kuolevat, läheisille jää viimeinen muisto ilmeestä.
Kuollut ihminen olipa uskova tai ateisti siirtyy ainoastaan rajan yli
maallisesta elämästä henkimaailmaan. Meillä uskovilla on tämä luottamus, että energia ei häviä... siksi surun kohtaaminen liittyy ainoastaan yhden persoonallisuuden poistumiseen keskuudesta.
Monella ihmisellä oman vanhemman poistuminen ei ole raskasta jos ihminen on saanut elää pitkän ja kunniallisen elämän. Kuolema voi olla myös helpottava vaihtoehto. Meillä on elvytyskielto, jota asiaa monessa perheessä on puntaroitu tarkasti siihen paneutumalla. Vanhan ihmisen elvyttäminen saattaa aiheuttaa elämää, mutta on muistettava miten hauras ihminen ei kestä kuten nuori ihminen.
Siksi on koulutettua väkeä ambulansseissa. Rest in peace, lepää rauhassa, on hengellinen sanoma ja koskettaa lisäkseni tänäkin päivänä lukemattomia ihmisiä.

8

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FAKTAA.SULLE

      Teillä on elvytyskielto eli kannatatte eutanasiaa. Olette siis murhaajia. Morjens! Te päädytte helvettiin!!!

      • wind-

      • FAKTAA.SULLE
        wind- kirjoitti:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Hoitotestamentti

        Opiskellaan

        Eutanasiassakin kuoleva itse haluaa omaa kuolemaansa, mutta se on tietysti murhaaja, joka sen toteuttaa. Aivan samanlainen on hoitotestamentti. Siinäkin ihminen itse kirjoittaa testamentin, mutta vain välinpitämättömät ja julmat uskovaiset voivat jättää ihmisen vaille hoitoa. Hoitoa on jatkettava vaikka sata vuotta!!! Se on Herran tahto!!!


    • vm41

      Mistä ihmeestä olette moisia typeryyksiä keksineet ??????
      Meillä Suomessa pitäisi olla vapaus itsemääräämiseen, jolloin yksilön toivetta pitäisi noudattaa, jos se ei toisten olemassaoloa vahingoita.
      Noilla jutuillannehan viette pohjan myös taloudellistenkin testamenttienkin kohdalta, jotka myös ovat vainajien viimeisiä tahtoja.
      Mielestäni, kun ihminen tulee tilaan, josta ei ole minkäänlaista hyvää olemassa olevaa odotettavissa, on hänen saatava poistua tavalla jos toisella tästä maailmasta ilman, että sukulaiset haluaisivat hänen jatkavan eläkkeensä nostamista heidän hyväkseen.
      Olen itselleni jo kehittänyt kännykkään sovellutuksen, joka kehittää tappavaa häkää täältä poistumista silmällä pitäen.
      Painan vain määrättyä numeroa muutaman kerran, ja se on siinä.

    • Fanaa

      Se on kiva, että olet ymmärtänyt vähentää noita kolmia pisteitä - et vaikuta aivan niin huru-ukolta. Vaan mitäpä ei ihminen uskottelisi itselleen, jottei hänen tarvitsisi tajuta kuoleman lopullisuutta.

    • Miten asiaan liittyy energian häviämättömyys? Et kai yritä sillä perustella sielun kuolemattomuutta? On energia missä muodossa tahansa, niin se voidaan havaita ja mitata.

      Mitä kuolemiseen tulee, niin itse olen tehnyt netissä hoitotestamentin. Kun toivoa paranemisesta ei ole, niin letkut irti. Kun hoitotestamentin tekee, siitä pitää informoida läheisiään. Terveydenhoitohenkilökunnalla ei ole velvotteita tarkastaa netistä, onko hoitotestamenttia vai ei.

      • Minua myös ihmetyttää miksi kaiken maailman metafyysisiin pohdintoihin ja New-Age oppeihin sotketaan hyvin määriteltyjä luonnontieteellisiä käsitteitä - etenkin kun näitä halutaan vain väärinkäyttää.


    • olenateisti

      Kun ihminen kuolee, niin hän kuolee vääjäämättä ja lopullisesti. Siinä ei suurinkaan usko auta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1114
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      493
    9. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe