"Mediayhtiö Bloomberg julkaisi keskiviikkona laajan artikkelin, jossa analysoidaan uuden täyssähköauton ostamisen järkevyyttä tammikuussa 2018. Bloombergin haastattelemat asiantuntijat olivat pohdinnoissaan kovin yksimielisiä: jos haluat olla taloudellisesti järkevä kuluttaja, älä osta täyssähköautoa".
https://www.ksml.fi/teemat/autot/Älä-osta-nyt-täyssähköautoa-Seuraava-sato-on-paljon-maukkaampi/1090799?pwbi=da00b8975d1ed87a4c33623e600cf8f3
Täyssähköautot kehittyvät tällä hetkellä niin nopeasti, ettei kannata sijoittaa suurta rahasummaa autoon, jonka jälleenmyyntiarvo hyvin todennäköisesti putoaa muutamassa vuodessa rajusti.
Ei kulu kovinkaan monta vuotta, kun nauramme makeasti sille, että sähköautojen akkuja piti joskus ladata jopa kahdeksan tuntia kerrallaan, todetaan artikkelissa.
Täyssähköautojen latausverkostot ovat puutteelliset vielä lähes kaikkialla maailmassa. Kun 99-prosentille ihmisistä henkilöauton omistamisen perimmäinen syy on liikkumisen vaivattomuus, omien ajojen suunnittelu seuraavia julkisia latauspaikkoja etsiskellen ei millään tavalla palvele helppoa käytettävyyttä.
Bloombergin jutussa suositellaan täyssähköauton hankkimista leasing-sopimuksella tai muulla vastaavalla vuokrausjärjestelyllä, jos täyssähköisen auton välttämättä alleen haluaa.
Älä osta nyt sähköautoa
12
148
Vastaukset
- Charging
Mää sain aina pienenä lahjaks sähköautoja. Niillä sitte kaasuteltiinsähköautoradalla. Onks sellasii enää ees olemassa.
Joo, taidan odotella ennen kun semmosen isomman sähkärin ostan, jos ostankaan. - NMT-900ekos
Olipa välkky neuvo - hypätään turhan sukupolven yli, ja odotetaan seuraavaa. Kyllä ne about 10 000 markan hintaisten kenkälaatikkopuhelinten ostajat oli sitte tyhmiä 1990-luvulla.... Olisivat odottaneet!
- SähkötuoliTappaa
Oikosulku vaanii sateella ja pakkasella.
Ikkunat aina jäässä.
Lämpö eo riitä. - 4759386
En osta nyt, enkä koskaan. Ei tule toimimaan Suomen sääolosuhteissa. Täyttä huuhaahommaa.
- GSM-900
Olipa välkky neuvo - no kyllä jos joku järki on päässä niin ei mitään pidä mennä hankkimaan ensimmäisten joukossa. 90-luvun alussa NMT maksoi autoon asennettuna jokseenkin 10-15 tuhatta markkaa ja vuosikymmenen lopulla maksoi pieni ja kätevä takintaskuun mahtuva Nokia 5110 noin tuhat markkaa.
- kauramoottori
Juu, kyllä hevosvaunut tulevat paljon halvemmaksi.
Pitää siihenkin varmaan olla gps paikannin jatkossa... Miksi emme tee suomalaista maailman johtavaa sähköautoa? Kysymys ei ole naiivi vaan John F Kennedy -tyyppinen kysymys
'What can I do to my country?'
Suomalaiset ovat todella hyvin koulutettuja, säntillisiä ja ahkeria ja tekevät viikonloputkin korvauksetta töitä kotoa käsin. Sotakorvauksetlin maksettiin 1952 mennessä. Mistä se sitten kiikastaa tänä päivänä? (Keskinäinen kateus ja yleinen mukavuudenhalu ovat liian helppoja vastauksia)- teslalla.taivaaseen
Ensimmäinen auto mikä "ajelee" avaruudessa on sähköauto.
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj3lqPXx5jZAhVBkCwKHcJrDu4QqUMIMjAB&url=https://www.stara.fi/2018/02/07/tesla-kiitaa-nyt-avaruudessa-kohti-aaretonta/&usg=AOvVaw2GUV9C--4Yt7SjSzleFIrU - Ihanhyvinvoiostaa
Saahan niihin nykyisiinkin sähköautoihin uusittua sitten tehokkaampia akkuja ja sähkömoottoreita jos tarve vaatii myöhemminkin.Bensarahoissa ja veroissa säästää jo muutamassa vuodessa uusien osien hinnan koska sähköllä ajaminen on 3-4 kertaa halvempaa. Ja kun ajaa 15 000 km vuodessa.
- Phev
Tuo jutun viimeinen vinkki, oikein huvitti🤣
”Bloombergin jutussa suositellaan täyssähköauton hankkimista leasing-sopimuksella tai muulla vastaavalla vuokrausjärjestelyllä, jos täyssähköisen auton välttämättä alleen haluaa.”
Tuolla liisarilla hukkaa auton arvon verran n. 4ssä vuodessa olemattomiin👍😳
Yritysautoilussa tuo on pelkästään kirjanpito kikkailua , leasing yhtiöiden ylläpitoa varten🙈 - varkaiden.valtio
Suomesta ei kannata ostaa mitään, jos ei ole ihan pakko. Eikä etenkään autoa.
- fgdfgddd
Modernin auton pitäisi toimia vedyllä. Tankkiin laitettaisiin vettä. Öljy kelpaisi sen jälkeen lähinnä asfalttiin ja muoviteollisuuden raaka-aineeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724394Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1003840Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363519- 513130
- 402608
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222322- 231976
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151742Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351705