V i h d o i n k in Helsingin Annankadunadventtikirkossa on ilta papin (teol. tri Jaakko Pappisen) ja rabbin (Suomen ylirabbiini Simon Livsonin) seurassa 21.2. klo 18-19.30.
Tulkaa kuuntelemaan!
Ilta papin ja rabbin seurassa 21.2. klo 18-19.30
15
95
Vastaukset
Laitoin Vehkavuoren Sakarilta tulleen ilmoituksen.
- Kirjakääröt
Rabbi. 1. juut. lainoppineiden ja opettajien arvonimi: opettaja ja, mestari. Matt.23:8 Biblia (1776). Mutta älkäät te antako teitä kutsuttaa rabbiksi: sillä yksi on teidän Mestarinne, joka on Kristus, mutta te olette kaikki veljekset.
Ensiksikin onhan kristityilläkin pappeja. Mutta miksi arvelet Raamatussa olevan tuon kohdan? Itse ajattelen, että Jeesus halusi siirtää evankeliumin "katutasolle". Monesti uskonto onkin vain perinne, jolloin käydään kuuntelemassa pappia tai rabbia, ilman että tehdään itse mitään.
Minä tajusin tuon Jeesuksen sanan kuunnellessani alla olevat videot, joissa kerrotaan uskon juutalaisista juurista. He keskustelivat mm. siitä, kuinka uskonto "tappaa" evankeliumin.
http://www.tv7.fi/vod/player/43058/
http://www.tv7.fi/vod/player/45761/
- fatfacewanderl
Miksi? Mitä he puhuvat?
- Ukkonennn
Miksi adventtikirkon pastoria sanotaan papiksi?
Ilmoitus on huono, koska kyseiset henkilöt voivat puhua aivan mistä tahansa, vaikkapa paskalla käymisestä. Ei kiinnosta.- Adventisti
Yksi_usko kirjoitti:
<<Miksi adventtikirkon pastoria sanotaan papiksi?>>
Mielestäni on sama asia.Pappistoimitus naulittiin ristille. Pappeja ei enää tarvittu kun pyhäkköpalvelus lakkautettiin. Raamattu puhuu pastoreista. Vai uhrataanko adventtikirkossa mielestäsi vielä eläinuhreja?
- judaistiset.käärmeet
Adventisti kirjoitti:
Pappistoimitus naulittiin ristille. Pappeja ei enää tarvittu kun pyhäkköpalvelus lakkautettiin. Raamattu puhuu pastoreista. Vai uhrataanko adventtikirkossa mielestäsi vielä eläinuhreja?
"Vai uhrataanko adventtikirkossa mielestäsi vielä eläinuhreja?"
Kyllä uhrattaisiin, mikäli Yksi_uskon ihailema Kristitty.net saisi päättää.
Ja kivitettäisiin myös sapatin rikkojia kuoliaaksi. Adventisti kirjoitti:
Pappistoimitus naulittiin ristille. Pappeja ei enää tarvittu kun pyhäkköpalvelus lakkautettiin. Raamattu puhuu pastoreista. Vai uhrataanko adventtikirkossa mielestäsi vielä eläinuhreja?
Pappi tai pastori tai rabbi. Kaikki ovat minusta samalla viivalla. Jeshuan tahto on, että jokainen kertoo Jesua Messiaasta ja vie evankeliumia eteen päin. Nykyään on niin, että seurakuntalaiset käyvät kuuntelemassa pappia, pastoria tai rabbia kerran viikossa ja menevät kotiinsa. Evankeliumia ei sillä tavalla viedä eteen päin. Poikkeuksena ovat Messiaaniset juutalaiset, jotka evankelioivat poikkeuksellisen voimakkaasti. He ovat kokosydämisesti hommassa mukana. Heitä on ilo kuunnella. Ja voi sitä tiedon määrää!
- HenkkaWan
Missä messiaanista julistusta saa kuulla?
- kuulopuheita
Adventisti kirjoitti:
Pappistoimitus naulittiin ristille. Pappeja ei enää tarvittu kun pyhäkköpalvelus lakkautettiin. Raamattu puhuu pastoreista. Vai uhrataanko adventtikirkossa mielestäsi vielä eläinuhreja?
Olen kuullut, että jotkut adventistit puhvat, että he ovat kaikki pappeja?
- Nahkaruoskaa-papille
Ilta "Hintavan Papin" seurassa?
Kallis on "herran/herrojen" palvelus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081705Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031679Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1021593Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341369Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.49916Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii460915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115891Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai294853Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347821
