Stalinin toiseksi suurin saavutus Stalingradin ihmeen jälkeen oli perustaa Leningradin suojavyöhyke. Sillä lopetettiin Koilliseuroopan vuosituhantiset levottomuudet germaanien ja suomalaisvasalliensa taholta.
Karjalan raja takaa Euroopan rauhan
3
1460
Vastaukset
- peesaaja
Ja varmaan Putin takaa etelä-Euroopan rauhan kun pelasti Sevastopolin Natolta. Fasismi lyödään kerta toisensa jälkeen...
- Bror-Erik1974odin-1Ac
Ei sitten millään mene näitten karjalanpalauttajain kaaleihin se historian fakta että nykyiset rajamme jotka Neuvostoliitto vaati voitettuaan toisen maailmansodan Suomea vastaan ovat meille erittäin edulliset. Uudenkaupungin Rauhan rajat (1721) -Eiks niin että suomalaisia kohdeltiin aika hyvin vaikka hävisimmekin toisen maailmansodan?
- evakonpoika
Karjalaa havittelevat eivät tiedä historiaa siitä miksi raja on siinä mihin se tuli.
Stalinilla oli siihen vain pieni osa.
Syy löytyy Chirchillin kirjeistä ja muista salaisiksi luokitelluista dokumenteista .
Muistakaapa että toisessa maailmansodassa Suomi oli Saksan liittolainen ja sodassa NLa, Englantia, ja USAta vastaan joka tilanne vaikutti rajan sijaintiin sillä Suomea ei voinut jättää rankaisematta. Samoin sotakorvaukset.
Joten lopettakaa turhat pulinat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144773Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71384Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461230