laittaa tähän nopeesti nimeä ihme porukkaa.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2588
Aktiivimalli kansalaiset ei halua
12
<50
Vastaukset
- realistieipety
Mitä hyötyä on noista aloitteista. Ei mitään.
- TyhmäKansa
Persaukisten aloitteeseen tuli heti 100.000 nimeä on siitä se hyöty et ne menee uudestaan eduskunnan käsittelyyn äänestäkää vielä seuraavissa vaaleissa samoja urpoja valtaa sitä saa mitä tilaa.
- realistieipety
Menee uudelleen käsittelyyn mutta mikään ei muutu. Ajanhukkaa tuollaiset nimien keräykset.
- SähköTuleeTöpselistä
Ja ottakaa ihmeessä lisää porukkaa ulkomailta niin ette saa kohta mitään rahaa ruokaan ja asuntoihin äänestäkää ihmeessä mamupuolueita saatte lisää ruokittavia rikollisia.
- ja.ketähän.äänestää
Mitkä ovat mielestäsi niitä mamupuolueita? Muistaakseni kokoomus on ollut koko ajan sitä mieltä, että maahanmuuttajat ovat ratkaisu "työvoimapulaan". sdp ja vasemmisto on kovasti myötämielisiä hankkimaan lisää mamuja. Keskustan puheenjohtaja tarjosi jopa asuntonsa maahanmuuttajien käyttöön. Siniset(persut) on kokoomuksen haamupuolue ja kannattaa sen kanssa samaa politiikkaa. Aktiivimallissa siniset jopa halusivat jättää mamut mallin ulkopuolelle. Vihreistä ja ruotsalaisista on turha edes puhua.
- salahinnoittelija
Koettakaa olla edes hieman loogisia. Jos kerran olette sitä mieltä, että suomalaisten ongelmat on korjattava, ennen kuin maahan voidaan päästää ketään, niin ihan samalla tavalla tulisi korjata isot kotimaiset epäkohdat ennen pieniä kotimaisia epäkohtia. Kansanedustajien sopeutumiseläke on ongelmiemme kirjossa kuin hyttysen pissi valtameressä. Moraalikoodinne on ihan viturallaan.
- Kapitalismiajaakuolemaan
Niin,miksi ihmiset äänestää kapitalisti systeemiä kojo ajan joka ajaa asiat tähän jamaan että suurin osa on kohta köyhiä joita aletaan heittelemään kuin rukkasia,markkinatalous ei koskaan tule pitämään päällään,itse olisin halunnut sellaisen kapitalisti rahasysteemin jos siinä nyt täytyy olla että valtionvelat olisi kuitattu pois, ja valtiosta tehty tarpeeksi rikas jotta esim. kenenkään kuuluisi ei tarvitsisi maksaa mitään tuloveroja mutta suuria valtionvelkoja pidetäänkin yllä sen takia että sijoittajat voisivat saada rahoilleen maksimikoron koko ajan. Mikä on todella viheliäistä tavisihmisen kannalta. Kapitalismi systeemi on todellakin suunniteltu tuomiopäivän systeemiksi mikä tuhoaa lopulta suurimman osan sen kannattajistaan,eli maapallon asukkaista 99,9% joa systeemiä aletaan ajaa täydellä teholla.
Itse en ainakasn halua olla millään tavalla siinä enää mukana ja omat tarvitsemani hyödykkeet haluan valmistaa itse muiden vastaavien ihmisten kanssa keskenään.
Tämä systeemi on todella - OnNähty
Aktiivimalli vastustajat ovat kansamme laiskimpia tai typerimpiä. Ei tartte ihmetellä jos ei tuollaisilla duuni tai talous asiat pysy hallussa.
- mitäs_tilasit
Taitaa vituttaa painaa hommia pienellä palkalla? jatkakaa.
- Ulllatus
Miten aktivoidaan kansanedustajia osallistumaan istuntoihin?
Vain kourallinen edustajia paikalla ja palkkiot juoksee.. - envainota
En ota pankkitunnuksia tyhjänpäiväisten aloitteiden takia.
- KyykkyynAlas-
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730
Moni sairas tai eläkeikää lähestyvä työtön on hakenut töitä ehkä vuosia aktiivisestikin, mutta ei ole mitään reallistista mahdollisuutta saada työtä. Täysin epärealistista, että hän lähettää hakemuksen joka viikko! Ja joku vahtii ja koordinoi tätä kaikkea kovalla palkalla (yksityiset valtion rahankynijät todennäköisesti jatkossa).
Tosiasia on että pieni vamma estää..., kassallekin vain riuska ja hymyilevä ja tietenkin tarpeeksi nuori, hakijoita on. Puhelinmyynti ei onnistu kaikilta. Nöyryyttävää voi olla edes yrittää. Ja sitäpaitsi provikka-palkkaus ilman palkkaa ei täytä aktiivisuuden ehtoja!
Työpaikkoja ei ole kaikille. Helsinkiin eivät kaikki voi muuttaa satunnaisten töiden perässä.
Siellä on työttömiä ja muita sosiaalisia ongelmia, turvattomuutta ja asuntopulaa jo riittävästi.
Haluaako hallitus hajottaa perheet, autioittaa Suomen?
Aktivointi- ja pakkohakumallit ovat epäinhimillisiä, koska ne ovat joustamattomia. Yksikin työtunti liian vähän 3kk aikana ja tuki pienenee...
Jos lyhyitä tunti/päivän töitä ei löydy, kuten useammalle ei - hakijaa rankaistaan, vaikka olisi hakenut OIKEITA töitä kuinka paljon,
Ns. työvoimatoimiston järjestämiä aktiivitoimia ei todellakaan ole järjestetty kaikille!
Kaikki työttömät nyt Te-toimistoihin pyytämään aktiviointitunteja ja kursseja!!
Tosin lain mukaan niiden pitää olla varsinaista työnhakua hyödyttäviä toimia!!
Järjestäkääpä kaikille!
Saa nähdä mihin tämä johtaa. Pelkään pahaa.
En tiedä onko tämä totta, voiko suomalaiset päättäjät olla näin tyhmiä. Vai näenkö jotain pahaa unta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823