Aktiivimalli kansalaiset ei halua

OnSeIhmeellistä

12

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realistieipety

      Mitä hyötyä on noista aloitteista. Ei mitään.

    • TyhmäKansa

      Persaukisten aloitteeseen tuli heti 100.000 nimeä on siitä se hyöty et ne menee uudestaan eduskunnan käsittelyyn äänestäkää vielä seuraavissa vaaleissa samoja urpoja valtaa sitä saa mitä tilaa.

      • realistieipety

        Menee uudelleen käsittelyyn mutta mikään ei muutu. Ajanhukkaa tuollaiset nimien keräykset.


    • SähköTuleeTöpselistä

      Ja ottakaa ihmeessä lisää porukkaa ulkomailta niin ette saa kohta mitään rahaa ruokaan ja asuntoihin äänestäkää ihmeessä mamupuolueita saatte lisää ruokittavia rikollisia.

      • ja.ketähän.äänestää

        Mitkä ovat mielestäsi niitä mamupuolueita? Muistaakseni kokoomus on ollut koko ajan sitä mieltä, että maahanmuuttajat ovat ratkaisu "työvoimapulaan". sdp ja vasemmisto on kovasti myötämielisiä hankkimaan lisää mamuja. Keskustan puheenjohtaja tarjosi jopa asuntonsa maahanmuuttajien käyttöön. Siniset(persut) on kokoomuksen haamupuolue ja kannattaa sen kanssa samaa politiikkaa. Aktiivimallissa siniset jopa halusivat jättää mamut mallin ulkopuolelle. Vihreistä ja ruotsalaisista on turha edes puhua.


    • salahinnoittelija

      Koettakaa olla edes hieman loogisia. Jos kerran olette sitä mieltä, että suomalaisten ongelmat on korjattava, ennen kuin maahan voidaan päästää ketään, niin ihan samalla tavalla tulisi korjata isot kotimaiset epäkohdat ennen pieniä kotimaisia epäkohtia. Kansanedustajien sopeutumiseläke on ongelmiemme kirjossa kuin hyttysen pissi valtameressä. Moraalikoodinne on ihan viturallaan.

    • Kapitalismiajaakuolemaan

      Niin,miksi ihmiset äänestää kapitalisti systeemiä kojo ajan joka ajaa asiat tähän jamaan että suurin osa on kohta köyhiä joita aletaan heittelemään kuin rukkasia,markkinatalous ei koskaan tule pitämään päällään,itse olisin halunnut sellaisen kapitalisti rahasysteemin jos siinä nyt täytyy olla että valtionvelat olisi kuitattu pois, ja valtiosta tehty tarpeeksi rikas jotta esim. kenenkään kuuluisi ei tarvitsisi maksaa mitään tuloveroja mutta suuria valtionvelkoja pidetäänkin yllä sen takia että sijoittajat voisivat saada rahoilleen maksimikoron koko ajan. Mikä on todella viheliäistä tavisihmisen kannalta. Kapitalismi systeemi on todellakin suunniteltu tuomiopäivän systeemiksi mikä tuhoaa lopulta suurimman osan sen kannattajistaan,eli maapallon asukkaista 99,9% joa systeemiä aletaan ajaa täydellä teholla.
      Itse en ainakasn halua olla millään tavalla siinä enää mukana ja omat tarvitsemani hyödykkeet haluan valmistaa itse muiden vastaavien ihmisten kanssa keskenään.
      Tämä systeemi on todella

    • OnNähty

      Aktiivimalli vastustajat ovat kansamme laiskimpia tai typerimpiä. Ei tartte ihmetellä jos ei tuollaisilla duuni tai talous asiat pysy hallussa.

      • mitäs_tilasit

        Taitaa vituttaa painaa hommia pienellä palkalla? jatkakaa.


    • Ulllatus

      Miten aktivoidaan kansanedustajia osallistumaan istuntoihin?
      Vain kourallinen edustajia paikalla ja palkkiot juoksee..

    • envainota

      En ota pankkitunnuksia tyhjänpäiväisten aloitteiden takia.

    • KyykkyynAlas-

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730

      Moni sairas tai eläkeikää lähestyvä työtön on hakenut töitä ehkä vuosia aktiivisestikin, mutta ei ole mitään reallistista mahdollisuutta saada työtä. Täysin epärealistista, että hän lähettää hakemuksen joka viikko! Ja joku vahtii ja koordinoi tätä kaikkea kovalla palkalla (yksityiset valtion rahankynijät todennäköisesti jatkossa).

      Tosiasia on että pieni vamma estää..., kassallekin vain riuska ja hymyilevä ja tietenkin tarpeeksi nuori, hakijoita on. Puhelinmyynti ei onnistu kaikilta. Nöyryyttävää voi olla edes yrittää. Ja sitäpaitsi provikka-palkkaus ilman palkkaa ei täytä aktiivisuuden ehtoja!

      Työpaikkoja ei ole kaikille. Helsinkiin eivät kaikki voi muuttaa satunnaisten töiden perässä.

      Siellä on työttömiä ja muita sosiaalisia ongelmia, turvattomuutta ja asuntopulaa jo riittävästi.

      Haluaako hallitus hajottaa perheet, autioittaa Suomen?

      Aktivointi- ja pakkohakumallit ovat epäinhimillisiä, koska ne ovat joustamattomia. Yksikin työtunti liian vähän 3kk aikana ja tuki pienenee...
      Jos lyhyitä tunti/päivän töitä ei löydy, kuten useammalle ei - hakijaa rankaistaan, vaikka olisi hakenut OIKEITA töitä kuinka paljon,
      Ns. työvoimatoimiston järjestämiä aktiivitoimia ei todellakaan ole järjestetty kaikille!

      Kaikki työttömät nyt Te-toimistoihin pyytämään aktiviointitunteja ja kursseja!!
      Tosin lain mukaan niiden pitää olla varsinaista työnhakua hyödyttäviä toimia!!
      Järjestäkääpä kaikille!

      Saa nähdä mihin tämä johtaa. Pelkään pahaa.
      En tiedä onko tämä totta, voiko suomalaiset päättäjät olla näin tyhmiä. Vai näenkö jotain pahaa unta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe