Scottilaiset viskit kaikki pahan makuisia?

junttibourbon

Olen aina juonut pelkkiä bourboneita. En siis ole miään viskiharrastaja enkä niistä mitään tiedä.
En osaa erottaa mitään savuisuuksia tai muitakaan aromeja. Minusta maku on tai ei ole hyvä.
Ostin kokeeksi kalliin scottilaisen single maltin ja en osaa selittää sitä makua. Se haisee ja maistuu kauhealta ja se maistuu suussa pitkään.
Onko noissakin niin kuin bourboneissa että kaikki maistuu samalta?
Jos on niin tiedän vain että jatkossa jätän scottilaiset oikeille harrastajille ja asioista jotain tietäville.

5

1593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UisgessaTavataan

      Skottiviskit maistuvat skottiviskille - joka ei ole yksi ainoa maku. Tislaamoja ja eri pullotteita on satoja, samoin makuja. Skottiviskiä ja bourbonia ei voi verrata toisiinsa, ovat sen verran erilaisia. Aivain sama kun vertaisit jaffaa ja maitoa keskenään - juomia molemmat mutta maku on aivan eri.

      Itse pidän molemmista, mutta vältän halpoja skotteja sekä halpoja bourboneita.
      Mikä on kallis single malt jonka ostit? Joku nuori, savuinen, turpeinen viski - jota ei voi suositella ensimmäiseksi skottiviskiksi kenellekään. Skottiviskeistä löytyy myös varsin hedelmäisiä ja kevyistä viskejä eikä olisi huono idea aloittaa skottiviskein maistelua esim tasting tilaisuudessa joissa saa hieman enemmän tietoa ja taustoja jalosta juomasta.

      • EiSavua

        > Mikä on kallis single malt jonka ostit? Joku nuori, savuinen, turpeinen viski - jota ei voi
        > suositella ensimmäiseksi skottiviskiksi kenellekään.

        Itse en suosittelisi nuorta (enkä vanhaa), savuista, turpeista viskiä kenellekään ainakaan juotavaksi.

        Lainaus Gourmet 1/2007 s. 55: "Savuisuus tulee viskiin turpeen poltosta, sillä maltaasta irtoaa turpeesta fenoleja, jotka maustavat ohranjyvät karheiksi ja hieman happamiksi. Fenolipitoisuus mitataan promilleissa erityisellä ppm-lukemalla, joka kertoo viskin turpeisuuden asteen. Monissa Alamaan ja Speysiden viskeissä tämä lukema on 1-2 ‰, kun taas Islayn viskit tunnetaan huomattavan korkeista luvuista. Vertailukohteiksi kelpaavat Speysiden Alkossakin myytävä [Kommentti: Valitettavasti ei enää Alkossa.] Glengoyne (0,6 ‰) ja Ardberg (56,7 ‰)."

        Omasta mielestäni single malt skottiviski maistuu sitä paremmalta, mitä pienempi fenolipitoisuus on. Glengoynea ei ole ollut pitkään aikaan Alkossa. Löysin 17 Years Old -versiota monta vuotta sitten Eckerön kaupasta Tallinna-Helsinki linjalta, Jouluajan tarjous oli silloin muistaakseni noin 50 € / litra.


    • snobbarit_selittää

      Se on ihan makuasia sanoi koira kun muniaan nuoli;)
      Ei kukaan muu voi määritellä sitä mikä on sinun mielestä on hyvää viskiä, tms.

      • HyväJaHuono

        Ei kannatta määrittää sitä mikä on jonkun toisen mielestä hyvä ja pahaa - riittää kun itse erottaa paskan ja suklaan muutenkin kuin ulkonäön perusteella.
        Tämän takia, en koskaan arvostele muiden makuelämyksiä - asiavirheet voi silti korjata.


    • Sir_Walter

      Niin...Scottilainen on puoliksi skotti ja puoliksi suomalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      144
      3873
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      129
      2613
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2198
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      36
      2088
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1658
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1634
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1610
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1064
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1032
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      956
    Aihe