Kuka saa valita onkin sitten eri asia, Ma-matti pääsee ohi jonojen , tavista heitellään:
https://yle.fi/uutiset/3-10002422
Sote tulee, vapaus valita
17
<50
Vastaukset
- Laki-ulkomaalaisista
Ainakin Matuille tulee omat SOTE-kulkukortit, joilla ne pääsee päivystysjonojen ohitse, ja nopeasti yksityislääkärien hoidettavaksi.
Matut tulee sota-alueilta, ja niillä on traumoja ja pelkotiloja, lisäksi matuperheet on isoja, ja on paljon lapsia, jotka sairastelee paljon tuberkuloosia ja muita tartuntatauteja.
Näiden seikkojen vuoksi uuteen Valinnanvapaus-SOTE-lakiin tulee oma pykälänsä, joka käsittelee pelkästään matuille järjestettävää 200-tason hoitopalvelua.
Tämä taso tarkoittaa että matuille hoitoonpääsyaika ja hoitoteho on 200% tehokkaampaa kuin kantaväestölle keskimäärin.- tuhannet_niskapatit
Suomen kansalainen työttömänä joutuu vaan katselemaan kun nuo painelee suoraan erikoislääkärille, työtön joutuu anelemaan aikaa hoitajan vastaanotolle, saa sen muutaman viikon päähän
- trio.niska
Pitää ruveta seuraamaan niskaa, ettei vaan ala kasvaa patteja
- hullunhoitsu
trio.niska kirjoitti:
Pitää ruveta seuraamaan niskaa, ettei vaan ala kasvaa patteja
Muutenkin kannattaa seurata, kuinka päänupin ajatukset toimii. Jos liikaa vituttaa, niin täytyy varata aika hyvissä ajoin mielenterveystoimistoon. Kai sinnekin on pitkä matujono?
- Mielenterveyes_VOKIT
Ainakin näillä mielenterveysongelmista kärsivillä matuilla on jo omat erikoistuneet VOK:kinsa heidän hoitamiseksensa.
https://www.ess.fi/uutiset/paijathame/art2418788
Noidenhan pitäisi tulla tänne terveeksi, halvaksi työvoimaksi. Mutta 8 maan läpi onnistuneesti Suomeen reissanneet matkalaiset ilmoittautuvatkin määränpäässään mielenvikaisksi.
Ja alkavat vaatia kalliita, vuosikausia tai eliniän kestäviä, psykiatrisen hoidon palveluita. - roletaari
Tuo oikeushan matuilla on ollut tähänkin saakka!
Olen ollut kahdesti tilanteessa jossa odotan pääsyä yksityisvastaanotolle. Laskutus oli silloin 78€. Nykyisin kahden omistajanvaihdoksen jälkeen 120€.
Minun lisäkseni odottamassa oli muitakin suomalaisia. 3 lääkäriä ja labra.
Paikalle pöllähti pikkubussillinen matuja jotka ohjattiin lekureiden vastaanotoille ja labraan ajan varanneiden suomalaisten ohi.
Koko touhu oli lievästi sanottuna, levotonta ja äänekästä mutte se oli mitätön harmi.
Toinen vastaava tilanne mutta en nähnyt matujen kuljetusta. Lauma niitä kuitenkin oli.
Moisella menettylyllä vahvistetaan matujen käsitystä heidän ylivertaisuudestaan ja etuoikeuksistaan- Miksi? - Euroopan-kurjistaminen
Eurooppalainen, kristillinen sinisilmäisyys on rajatonta hölmöyttä.
Vain Euroopassa, ja pohjoinen Eurooppa kärjessä tekee tällaista. Ollaan niin vieraskoreita. Maan ääristä tulleita sotilaskarkureita ja terroristejakin hyysätään kuin avuttomia pikkulapsia.
Missään muualla maailmassa, ei Aasiassa, Amerikan mantereella, Australiassa, ei missään muualla ole tällaista näin höperöä ja sairasta ajatusmallia. Ei tällaista, kuin minkä EU on lakiteitse ajanut määräyksiksi koko Eurooppaan.
- eipätiijäk
kansa heittää pallon lääkäreille josko sieltä löytys kansaakohtaan myötämielisyyttä.
TIEDON PUUTE ON kuka neuvoo mihin on oikeuksia vai onko entinemalli tk-lääkäriltä pyytää pääsiskö erikoislääkärille.
VASTAUS: et pitää olla kunnasta suostumus NO neuvo samantie miten se toimii
SOTE
mitä pitää potilaan tietää muutakuin kukkarokuihtuu. - Tuotannonsuunnittelija
Näyttää siltä että sote ei ole kenenkään hanskassa ei noin suurta muutosta voi paperilla suunnitella
pitää ensin ottaa yksi maakunta johon kokeillaan sote uudistusta ja näiden kokemusten perusteella tehdään korjaukset suunnitelmaan.
Sotea voi verrata mihin tahansa yrityksen kehittämään tuotteeseen eli tehdään prototyyppi ja testataan ja kokemusten perusteella viilataan ja sitten vasta viedään tuotantolinjalle
Soten osalla prototyyppinä ensin yksi maakunta ja sitten viilausten jälkeen koko suomeen
Ihmettelen ettei edes diplomi-insinöörille ole tullut tällainen mieleen- 57457
Mutta näinhän on jo tehty mm pohjois-karjalassa on Siun Sote, yksi kokeilumaakunnista....no ja sen kyllä huomaa! Velkaa on ja kaikki on todella pahasti tappiolla!
Ihanmileenkiinnosta odotellaan mitä tapahtuu kun sote karahtaa komiasti kiville, miten käy näille jo ETUKÄTEEN tehdyille sote uudistuksille esim. tuolla Siun Sotessa. Luultavasti sipilät ja muut ajatteli että tehdään ennalta niin isot muutokset ettei niiitä enää voi perua :D
HAHAH
- RosvojenVapausSäilyy
Kokoomuslaisilla hoivafirmoilla Esperi, Attendo ja Mehiläinen, säilyy vapaus valita paljonko tekevät verovaroista huijaamalla voittoa, ja kiertävätkö kaikki verot.
- osaaminen_saataville
Raha ratkaisi työttömän tutun kohdalla. Minun rahani.
Kolme kuukautta terveyskeskus ja keskussairaala pompottelivat epätoivoon asti.
Elokuussa 2014 tuli tilanne puheeksi netissä ja tarjouduin maksamaan yksityislääkärin.
Lokakuussa ensimmäinen vastaanotto ja maaliskuussa toimiva lääkitys
Sote toisi yksityislääkärien osaamisen kaikkien ulottuville- osaaminen_saataville
>Kolme kuukautta terveyskeskus ja keskussairaala pompottelivat epätoivoon asti
TYPO. Kolme VUOTTA terveyskeskus ja keskussairaala pompottelivat.
Jouluna 2013 hänellä oli jo itsetuhoajatuksia - Keksijotainparempaa
Vanhustenhoidon räikeitä laiminlyöntejä on tapahtunut ilman rajaa juuri yksityisissä firmoissa, ei julkisella. Se kertoo missä mennään.
Mitä enemmän verovaroja ohjataan kokoomuslaisille rahastus- ja veronkiertofirmoille, sitä vähemmän on varaa kouluttaa ja palkata päteviä hoitajia ja lääkäreitä vastaamaan koko kansan tarpeisiin.
Kokoomusideologinen kirjoituksesi paljastaa myös sen että vaehtelet. Kaltaisesi kokkarehyeena ei lahjoita euroakaan köyhälle, oli miten tuttu hyvänsä. Trollaajana et ole kaksinen.
- 4insane
Jää nähtäväksi heitot.
- haaha
Sote avaa kansainvälisille huijarisijoittajille miljardimarkkinat. Kansalaiset maksavat ja saavat saman tasoista hoitoa kuin vanhukset näissä suurissa ulkomaisten sijoittajien omistamissa vanhusten lopetuspaikoissa. Kokoomus, keskusta ja siniset haluavat vaihtaa Suomen alkuperäiset kanslaiset arabeihin ja mustiin apinoihin.
Tietysti nämä hallituspuolueiden junailijat saavat suuret lahjoitukset veroparatiiseihin. - SoteVapauttaa
SOTE MACHT FREI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081668Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai961590Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961496Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48893Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii420857Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290826Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347812