Tämäpä nyt vielä tänne, kiitos, mutta ei kiitos. Tähänkö kaupunki nyt antoi yhdeksän tuhatta selvitykseen. Huhah taas..
Kaupunki ei saa laittaa sentin senttiä kiinni opiston rakennuksiin, johan niistä KVS on tehnyt kuntokartoituksen, se on miljoonia tulevina vuosina. Nyt saaneerausvelkaa on jo satoja tuhansia. Ei sitten yhtään verorahaa ei näihin yksityisten leikkeihin!
Kaupunki ei saa laittaa sentin senttiä kiinni opiston rakennuksiin, johan niistä KVS on tehnyt kuntokartoituksen, se on miljoonia tulevina vuosina. Nyt saaneerausvelkaa on jo satoja tuhansia. Ei sitten yhtään verorahaa ei näihin yksityisten leikkeihin!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Parempi olisi, jos tulisi hotellitoimintaa. Sen Akatemian kanssa on niin, että kohta täällä olisi, kuin ulkomailla asuisi. Majoitustila on tarpeen, jos vaikka saisi tuota eräpyhää esille paremmin. Tuo erikoinen kirkkokin on nähtävyys myös.
Vieläkö Juupajoella on se aarniometsä? Jossain Väärinmajan tietä ajaessa löytyy. Kävimme perheen kanssa kolmekymmentä vuotta sitten. Oli upea tunnelma, koska puille ei oltu tehty mitään. Sai upeita luontokuvia ja tunnelma oli ovela.
Oikein hyvä ja kannatetteva ehdotus. Turvapaikka-akatemia voisi tehdä yhteistyötä Korkeakoskella olevan ja todennäköisesti lähiaikoina moskeijaksi muutettavan ns. pikkukirkon kanssa. Hyvä junayhteys ja pienestä kävelymatkasta virkistyneenä uskon asiat hoituisivat mallikelpoisesti. Jäisi Mäntän kulttuurikylä Orivetisen akatemian varjoon!
Ne akatemialaiset kylläkin hankkivat moskeijansa liikekeskuksen tiloista, jossa ne pyllistelee mekkaan päin. Joka paikka on täynnä niiden autoja ja pois et pääse pihasta hetkeen aikaan. Onhan se kiva katsella, kun ne akatemialaiset ajaa hienoilla Audeilla tuonne meidän kelan parkkipaikalle ja menevät ovesta sisälle. Siksi mieluummin hotellitoimintaa.