Olen 20 vuotias poika asun äidin/pikkusiskon kanssa (kumpikaan ei päässyt jatko-opintoihin).Pikkusisko 18.Äiti masentunut ei hae apua,ei käy töissä,ei jaksa/viitsi kiinnostua juuri mistään,systeri vaan lukkiutuu huoneeseensa purkamaan pahaa oloa someen.Rahaa ei juuri ole.Ei voida muuttaa omiin koteihin enkä kyllä vois hylätä äitiä muutenkaan.Hoidan kotiamme siivoamalla,tekemällä ruokaa kun äiti jaksa,ja yritän säästää toimeentulotukeani laskuja varten,sosiaalinen elämäni olematonta.Tahtoisin meille kaikille hyvän elämän systerille ja mulle omat kämpät,ja äidin elämän raiteilleen.Mutta sitten iskee ajatus ei se kumminkaan onnistu,ei ole rahaa,miks yrittäisinkään,ketä kiinnostaa? yms.Ainut suuri vaihtelu oli armeija pari vuotta sitten ja silloinkin murehdin jatkuvasti miten kotona menee.
Onko jotain keinoa katkaista tämä noidankehä?
Vaikea koti
4
<50
Vastaukset
- tttra
Voisitko ottaa yhteyttä kuntasi etsivä nuorisotyöhön tai sosiaalitoimeen?
- Toivoton-97
Olen miettinyt sitä mutten rohkene kun mietin että ne laittaa äidin pakkohoitoon ja systerin ja mut jonnekin nuorisokotiin tms.
- tttra
Ei teitä täysi-ikäisiä nuoria aikuisia sijoiteta mihinkään. Sen sijaan koulupaikan tai muun aktivointitoimenpiteen saannissa voidaan auttaa.
Pakkohoitoonkaan ei noin vain laiteta vakavissaan tapauksia, mutta jonkinlaisen avun piiriin voisi päästä.
Etsivä nuorisotyöhön voit ainakin hyvin ottaa yhteyttä! Osaa varmaan hänkin auttaa eteenpäin tai ohjata oikealle taholle. Kyynikkona sanoisin, että pakene, kun vielä voit. Muutoin uhreja on kolme.
Netitse tuota ongelmaa ei voida ratkaista, joten tuo jo suositeltu nuorisotyöjuttu voisi olla hyvä alku. Sillä tavoin muutkin perheessäsi voivat päästä avun piiriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22314844
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m202216Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381873- 1441268
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951240- 251128
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30902- 81831
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80723Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80708