Miksi ne aina hyökkää Suomeen

vaikka me halutaan vaan elellä rauhassa ja käydä kauppaa kaikkiin suuntiin. Lapsetkin on taas koulutettu aseita käyttämään.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No kun täällä on maa, jossa on sananvapaus, korruptio puuttuu ja on toimiva demokratia. Ei se sellainen vain käy! Suomi oli osa venäjää, joten se on aina osa venäjää.

Äänestä

Putin mielisi saavuttaa Venäjälle tsaarin ajan rajat. Suomi oli niiden sisällä aikoinaan!

Äänestä

Koska suurvallan luonne on sellainen. Aina pitää laajentaa vaikutusvaltaa ja torjua vihollisten vaikutusta. Johan Rooman valtakunnastakin sanottiin, että sen täytyi valloittaa koko tunnettu maailma suojatakseen rajansa. Pienet valtiot ovat tässä toiminnassa pelkkiä pelinappuloita.

Joissakin tapauksissa tarkoituksena on myös palauttaa aikaisemmin menetetty valta-asema. Suurten murrosaikojen kuten maailmansotien jälkeen tällaisia on esiintynyt.

Äänestä

Lienee hyvä opettaa aseen käyttöä nuoresta pitäen kun sinne on aina hyökkäilty (Napoleon, Hitler ja Suomikin kun jatkosodassa ylitettiin vanha raja). Tosin Suomen jatkosodan rajan ylitystä en katso pahalla kun itse aloittivat.
Tosin eihän Neuvostoliiton kansalaiset olisi halunneet tietenkään hyökätä Suomeen vaan hommahan menee aina niin että maalla on armeija joka tekee mitä kenraalit käskevät ja jotka taas tekevät mitä maan poliittinen johto (tai useimmin maan diktaattori) käskee.

Äänestä

Näinhän se menee, normi ihmiset vaan kärsii...

Äänestä
  • Onhan niitä ollut sotilasvallankaappauksiakin.

    Äänestä

Kas vaan kun oikeiston kellokasräkänokka on taas pusertanut viemärisuolestaan avauksen ja kirjaillut siihen ihan itse jo viisi tukiviestiä eli nazirasistista vihapuhetta. Kun koko illan pitää kiirusta niin saa tehtyä vaikka 50 tukiviestiä.

Tyyli nimittäin paljastaa, että avaaja ja nuo 5 tukijaa ovat yksi ja sama räkänokka.

Äänestä
  • Nyt sinä lapsi olet kyllä ihan pihalla.

    Äänestä

  • Luuleekohan palstan jämästallari oikeasti, että muiden tarvii toimia kuten hän tekee. Pokkaa ainakin vajakilla on. Kun hänet on oikeasti niin helppo tunnistaa, niin kiukustuneena väittää kaikkia muita kirjoittajia yhdeksi ja samaksi. Ja tuo asenne... jos joku tohtii arvostella itänaapuria, tai vaikka jättää ylistämättä, on heti natsi. Voiko olla yksinkertaisempaa ajatusmaailmaa. Toki, jos hän yrittäisi ajatella yhtään enempää, molemmat aivosolut leikkaisi kiinni.

    Äänestä

Ihan kauheita noi sodat on ollut, pieniä ihmisiä kituutetaan.

Olkoon aina rauha meillä ja koko maailmassa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aina.sotivat kirjoitti:

vaikka me halutaan vaan elellä rauhassa ja käydä kauppaa kaikkiin suuntiin. Lapsetkin on taas koulutettu aseita käyttämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu