Onko se kirkon mielestä moraalisesti ja hengellisesti oikein?
Kummin seksisuhde aikuiseen kummilapseensa?
JumalanSiunausta
851029
4Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 85
Vanhimmat
Se on moraalitonsa ja väärin!
Ehkä uskonharhaisen mielestä, mutta minä en näe tuossa minkäänlaista ongelmaa.
Niin on!
>Kun ihmiset katselevat ympärilleen, aika moni ihmettelee mitä tälle maalle on tapahtunut.
Jaa. Voisitko täsmentää? Mitä on tapahtunut?
>Moni ei oikein ymmärrä, että tälle maalle on tapahtunut juuri se paha mitä Sauli Niinistö on halunnutkin tapahtuvaksi.
Vai niin. Mikä on tämä paha josta haastelet? Homotkin on jo hyväksytty oikeiksi ihmisiksi, joten yksi paha on poistunut keskuudestamme siinä.
>Tasavallan presidentin kanslia vahvisti Seiskalle, että Sauli Niinistö ja Hjallis Harkimo ovat viettäneet yhteistä aikaa Dubaissa.
Jassoo. Missäs tuo on kielletty? Kyllä kai kaikki tietävät, että Pelimies ja Niinistö ovat jonkin asteen kavereita.
>"Kummi ei saa olla seksisuhteessa kummilapseensa."
Tuliko selväksi?!!
No eipä tullut eikä tule, sillä kyllä saa. Tuliko selväksi?!! 😁
Aloittajalla on aika kummallinen fantasia ja pakkomielle. Odottaa varmaan siskontytön tulemista täysi-ikäiseksi, ja käy vasta sitten kimppuun.
Oletko joku pervo kun tämä aihe kiinnostaa niin pirusti että pitää tehdä aina vaan uusia aloituksia? Pane sitä kummilikkaas niin näistäkin päästään!
Onko arka aihe arka sinulle?
On se. Tarkoitus on vain mainostaa Sauli Niinistöstä keksittyjä sairaita satuja.
Mitään muuta funktiota näillä Räyhiksen typeryyksillä ei ole.
Väitätkö Repeliini, että Keskiporin kirkonkirjat valehtelevat 😳❓
ps. kirkonkirjoissahan se tieto on, ketkä ovat kummeja, eiks niin, Repeliini?
Oletko tarkistanut asian?
Oletko itse tarkistanut asian?
Se on ihan minun asiani 🤗
Ei se silloin ole jos täällä annat asiasta kuin asiasta positiivisen väitteen.
Jaahas, ja mikä oli se positivinen väite ja mistä 😳❓
Et suoraan tässä ketjussä väitä, mutta kommentistasi Repelle voi kyllä lukea, että väität Saulin olevan Jennin kummi viittaamalla, että tieto löytyy Keski Porin kirkon kirjoihin.
Tieto siitä ketkä ovat Jennin kummeja on Keskiporin kirkonkirjoissa.
Äläkä laita sanoja minun suuhuni 🤗
Mikset käytä omaa nikiäsi Repe?
Tässä ketjussa et ole maininnut, että Repen pitäisi tarkastaa Keski Porin kirkonkirjoista, ketkä ovat Jennin kummeja. Joten mitä Repen olisi pitänyt tuossa aikaisemmin Keski Porin kirkonkirjoista tarkastaa?
Jos sinä Repeliini syytät täällä ihmisiä valehteljoiksi niin luulisi, että olet asian takistanut ❓😳
Repe: "Tarkoitus on vain mainostaa Sauli Niinistöstä keksittyjä sairaita satuja."
usko.vainen: "Väitätkö Repeliini, että Keskiporin kirkonkirjat valehtelevat 😳❓"
usko.vainen: "ps. kirkonkirjoissahan se tieto on, ketkä ovat kummeja, eiks niin, Repeliini?"
Mitä Sauli Niinistöön liittyvää asiaa Repen pitää tarkastaa Keski Porin kirkonkirjoista?
Jos kerran puhutaan ketkä ovat Jenni Haukion kummeja niin eikös se tieto löydy Keskiporin kirkonkirjoista 😳❓
Itsehän Repeliini sinä otit Sauli Niinistön puheeksi eikä kukaan muu 😂
Sinä otit puheeksi Keski Porin kirkonkirjat ja niistä löytyvät tiedot. Miksi?
Minähän sanoin jo 🤗
Mutta miksi (sinä) Repeliini otit puheeksi Sauli Niinistön 😳❓❓❓❓
mli.Repe: "nikiäsi"
usko.vainen: "Jos sinä Repeliini syytät täällä ihmisiä valehteljoiksi niin luulisi, että olet asian takistanut ❓😳" "takistanut"
Kirjoitusvirheitä alkaa pukkaamaan, usko.vainen.
Repe mainitsi vain Sauli Niinistön. Sinä aloit puhumaan Keski Porin kirkonkirjoista. Miten Sauli liittyy Keski Porin kirkonkirjoihin? Ja mitä Repen pitäisi niistä tarkistaa, tai kuten sitä sanot "takistaa"?
Miksiköhän Repeliini otit esille Sauli Niinistön vaikka kukaan ei puhunut hänestä 😳❓
Kysy sitä Repeltä.
Mutta miksi sinä otit esille Keski Porin kirkonkirjat, vaikka kukaan ei niistä puhunut?
Tuleppas nut Repeliini omalla nikilläsi kertomaan miksi otit Sauli Niinistön esille tässä asiassa 🤗‼️
Kysyinkin (sinulta) Repeliini 🤗 Ja tuohon kysymykseesi olen jo vastannut 😂
"nut" älä hermoile. Kyllä se Repe varmaan jossain vaiheessa palstalle tulee.
En ole Repeliini enkä Repe. Mutta koska noin kovasti haikailet hänen peräänsä, niin jätän sinut odottamaan hänen saapumista palstalle.
Hermoile 😂❓mistä ❓ Minä olen täysin rento ja kirjoittelen renkosti.
Hermoile 😂❓mistä ❓ Minä olen täysin rento ja kirjoittelen rennosti.
Nyt voit jättää täpän nikkiisi, Repeliini 😂
Ketuttaako sinua, kun et saanut usko.vaista lankaan?
Kyllä sain lankaan. Ei pystynyt vastaamaan miksi otti puheeksi Keski Porin kirkonkirjat. Sen sijaan alkoi tuo "Repeeliini" maalinsiirto.
Kaikki alkoi siitä kun Repe otti puheeksi Sauli Niinistön. Miten Sauli Niinistö liittyy aloitukseen? Yrittääkö Repe jotenkin mustamaalata Niinistöä kun tuo hänet tällaiseen aloitukseen? Eikös se ole vähän niinkuin kunnianloukkausta?
Vaikka kaikki alkoi siitä, että Repe otti Sauli Niinistön puheeksi, niin miten se liittyy Keski Porin kirkonkirjoihin? Miksi usko.vainen otti nämä kirkonkirjat puheeksi ja mikä niissä liittyy Sauli Niinistöön?
Tästä aiheesta tehtiin muutama päivä sitten aloitus, joka poistettiin, koska siinä suoraan viitattiin Sauli Niinistöön. Ehkä Repen näki yhteyden siihen poistettuun ketjuun. Huomasin, että myös tässä ketjussa on laitettu linkki Marco de Witin youtube-pätkään liityen Sauli Niinistöön. Miksi nikki "Ldldldld" on laittanut tuollaisen linkin? Eikö se ole vähän niin kuin kunnianloukkaus?
Miksi kukaan sellaista väittäisi?
Pitäisikö Repestä tehdä ilmoitus nettipoliisille kunnianloukkauksesta ?
Missään allotuksessa ei ole viitattu Niinistöön. Repe on aina tuonut Niinistön niihin.
En ole niin väittänytkään.
Tarkoitan, että tässä aloituksessa ei ole viitattu Niinistöön. Mutta tällä palstalla oli samantapainen aloitus, jossa viitattiin Niinistöön.
Aika pahalta tuo kyllä näyttää.....
Millä tavalla Repe on loukannut sinun kunniaasi?
Repe on ilmeisesti Niinistön vastustaja.
Siltä näyttää.
Hän käärii itseään lankoihin niin kiivaasti että muut voivat seurata katseella. :=D
Eikös se ole presidenttiä sitä huolenpitoa. Kaikista tarpeista..
Työttömille ei enään heru ymmärrystä.
Kainuussa vakavat sähköongelmat mutta auttamaan ei oteta väkeä
Miten tämä liittyy aloitukseen?
Eikös tämä ole vähän niin kuin kunnianloukkausta Sauli Niinistöä kohtaan?
Miksi?
Koska se on tuotu tähän ketjuun, vaikka tällä ketjulla ei ole mitään tekemistä Sauli Niinistön kanssa.
Mutta Repe sanoo, että on!
Aloituksessa ei ole sanottu mitään Sauli Niinistöstä eikä aloituksen tekijä ole Repe, joten ihan sama mitä Repe sanoo.
Kakkosrepe on saanut kovaa kakkoseen! :D
kai tämä aihe sitten on kiinnostava, kun pitää tehdä uusi avaus aiheesta. Vaikea on kirkon kantaa asiaan sanoa, kun ei ole kirkko.
Kummin ja kummilapsen suhdehan riippuu tosi paljon siitä miten paljon kummi on lapsen arjessa mukana. Kaikki kummithan eivät ole.
Jos esim.16.v nuori on lapsen kummi, ei ikäerokaan sitten aikuisena kovin merkittävä ole.
Jos kummi on kovin läheinen alusta asti ja paljon tekemisissä perheen kanssa ja jo aikuinen ihminen, on tilanne hiukan toinen. Kuitenkin aikuiset ihmiset tekevät omat ratkaisunsa ja jos kummi ei ole sukulainen, tuskin siihen oikein mitään voi sanoa.
Onko tuo myös Vapaakirkon kanta vai teidän lipilaarien?
En tiedä mikä on lipilaarien kanta, en tiedä keitä he ovat.
Vapaakirkon kantaa voi kysellä kirkkokunnan johtajalta tai katsella Vapiksen sivuilta.
Vapiksellahan ei kasteta pieniä lapsia, joten kummejakaan ei siinä mielessä tarvita. Lapsi siunataan seurakuntaan ja koko seurakunta on hänen "kumminsa".
Keskusteletko sinä homotuksestasi Vapaakirkossa?
Vaikka täällä palstalla keskustellaan homoista koko ajan, tuolla "oikeassa" elämästä siitä puhutaan aika harvakseltaan.
Entä sinä, puhutko sinä tuolla muualla kulkiessasi koko ajan homoista ja heidän petipuuhistaan?
Mitä seurakuntasi paimen sanoo homokantoihisi ja siihen, että homotat täällä?
Et vastannut kysymykseeni.....
Mitä sinun seurakuntasi paimen sanoo siitä, että kyselet täällä....?
>Vaikka täällä palstalla keskustellaan homoista koko ajan, tuolla "oikeassa" elämästä siitä puhutaan aika harvakseltaan.
Jep. Ja mitä olen huomannut, niin vaikka homoille yhä hymähdellään ja naureskellaankin, lähes jokainen hyväksyy silti heille samat oikeudet kuin muillekin. Se että homoilua pidetään hieman hassuna ja henkilökohtaisesti usein epämiellyttävänäkin ei enää johda haluun syrjiä homoja. Pieni porukka näkee sitten homoelämässä saatanallisen kauhistuksen, joka tulisi kitkeä. Se jätetään "maailman" paineissa sanomatta, että keinolla millä hyvänsä, mutta olen varma että kauhistusporukassa löytyy aika iso osa näin ajattelevia – ja luotetussa piirissä myös puhuvia.
Se pieni porukka, joka katsoo oikeudekseen huomautella toisten )sateenkaariväen) seksielämästä missä tahansa ja miten tahansa on poruka, joka karkoittaa ihmiset Jumalan sanan kuulosta.
En ymmärrä miten ihminen voi olla niin sokea omalle toiminnalleen, että sellaisesakin tapauksessa, kun saa jonkun katkoitettua, osaa sujuvasti siirtää vastuun sille karkoitetulle? Mikä tekee ihmisestä niin sokea ja kyvyttönän ajattelemaan omia asenteitaan laajemmalle? Vai onko niin, että kaikkein tärkeintä elämässä on julistaa homolle hänen elämänsä synnillisyyttä? Tärkein asia ei olekaan enää ilosanoman julistus, vaan "oikeus" hallita ja kontrolloida ja määritellä toisten elämää. Jaella niitä taivaspaikkoja omien kummallisten kriteerien mukaan.
Kuinka paljon tuollaisen käytöksen takana on omat asenteet? Kaikki sellainen mitä itse ei ymmärrä tai hyväksy on sopivasti syntiä?
Suomen kirkko on jo alistunut uuden rikastuskulttuurin käskyläiseksi ja siinä kulttuurissa tuo suhde ei ole mitenkään vieras, päinvastoin suositeltava.
Eihän kirkonkellojakaan enää uskalleta soittaa kuin hiljaa sisäänpäin, häiritsee kuulema joitain ryhmiä.
Mutta suomalainen evankelisluterilainen sen sijaan ei silti ymmärrä sitä, että kummin velvollisuus otetaan näin vakavasti, että ihan vierihoitoon lopuksi elämää.
Vaan nyt kaikki on kovaa vauhtia muuttumassa ja uudet käskyttäjät vyöryvät ylikansoitetuista kehittymättömistä kulttuureista, joissa noudatetaan vielä kirjaimellisesti autoritäärisen kauan sitten eläneen soturin laatimaa lakia ja kulttuuria.
Sille ei näytä poliitikoilla olevan syytä asettaa minkäänlaisia esteitä, vaikka tuon invaasion tulokset ovat täysin ja omin silmin nähtävissä ympäri eurooppaa, mietityttää rahoittavatko nämä arabi-ahabit poliitikkojejn vaikenemisenkin.
Tähän taas kerran maininta erittäin valaisevasta kirjasta, joka ilmestyi suomen kielellä viime marraskuussa eli "kirjailija" Hege Storhaug; Islam yhdestoista vitsaus.
Rakstan itsni.
>Mutta suomalainen evankelisluterilainen sen sijaan ei silti ymmärrä sitä, että kummin velvollisuus otetaan näin vakavasti, että ihan vierihoitoon lopuksi elämää.
Olisko jo näyttää todisteet edes yhdestä (1) tällaisesta tapauksesta? Kiitos!
Vaihda vaan aloittaja suhde siihen vasempaan käteen niin oikealla voit jatkaa typerää trolaustasi.
Ihan kiihotuin tuosta
mikä kirkon kanta on?
Katolisella ajalla kummin ja kummilapsen suhde katsottiin henkiseksi sukulaisuudeksi, mutta uskonpuhdistuksen jälkeen se oli vain henkinen suhde. Ennen uskonpuhdistusta avioliitto oli kielletty sukulaisten kesken aina seitsemänteen polveen saakka.
Joten estettä ei nykyään ole.
Nimenomaan luterilaisuuteen ei kuulu se, että kummin ja kastettavan suhde katsottaisiin sukulaisuhteeksi.
"Kummin seksisuhde aikuiseen kummilapseensa?"
Eikös kirkon kanta ole ihan sama kuin muissakin tapauksissa? Eli että olisi parempi jos olisivat naimisissa jos kerran naimaan halutaan.
Niin, kummiushan ei ole esteellisyysperuste, joten kirkolla ei olisi mitään ongelmaa vihkiä kummi ja kummilapsi, jos muita esteellisyyksiä ei ilmene.
Hilppu-pappi vastaamaan!
ei näy, ei kuulu.....
Pressanvaalijymy!
Jes!
Sekö että Pekka on myös vaaleissa kakkosella? 😯
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/26840572_10154882872266853_2738787674747097194_o.jpg?oh=b283661ca5408921e14cb3b942cbe1c4&oe=5AE10DA8
Paavo tulee ja pelastaa!
Pekka on Antonionkin kakkosella.
Myös avaajan vanhempien olisi pitänyt käyttä kumia tai isäsi olisi pitänyt vetää pippelinsä ajoissa ulos äidistäsi.
Avauksessa näemme nyt tuon pohjattoman typeryyden seurauksena syntyneen vahingon sekoilevan ja höperehtivän pönttö sumussa.
Rukoileppa kule jumalalta eutanasia itsellesi. Kyllä se sinut tuskistasi päästää.
Väyrysen+kannatus+oman+gallupimme+mukaan+48%.
Nyt+pitää+saada+maan+asiat+kuntoon.
Väyrysen+voitto+takaa+meille+uuden+hallituksen.
Kun+me+äänestämme+Paavo+Väyrysen+voittajaksi+presidentinvaalissa,+saamme+me+samalla+uuden+hallituksen.+Kun+Väyrynen+valitaan+presidentiksi,+eroaa+Sipilän+hallitus.
Välittäkää+viestiä
Ja känsätkin katoaa ja kolotukset helpottuu ja vanha vaimokin muuttuu jälleen kauniiksi jos Paavo vain valitaan!
Vihjaatko Sauliin ja Jenniin?