Työn teko on tärkeää, ja on tärkeää että ihminen ei tarkoituksella jätä työn tekoa, kuten Raamatussakin on sanottu. Työn tekoa ja ihmisen omaa tekemistä ei tulisi liikaa kuitenkaan korostaa. Emme ole meidän ihmisten omassa varassamme lopulta. Työttömien työhön patistamisessa ei saa mennä toisaalta siis liian pitkälle. Tulisi ottaa myös huomioon, että Jumala pitää meistä huolta. Työn tekemisen ja yritteliäisyyden merkitystä voi nostaa esiin, mutta niitä työttömiä, jotka oikeasti ovat köyhyydessä, ei saa liikaa ja väärällä tavalla prässätä. Jos joku ei löydä töitä, niin se vain voi olla mahdotonta tai vaikeaa. Heidän kohdallaan ei saa liikaa korostaa työn teon tärkeyttä. Jos töitä ei ole, niin sitä ei ole. Silloin ei tule puhua työnteon tärkeydestä, vaan meidän tulee pitää huoli heistä (köyhistä) ja luottaa että Jumala pitää meistä huolta, koska pyrimme noudatamaan Hänen tahtoaan eli tässä tapauksessa pyrimme pitämään oikeasti köyhistä työttömistä huolta.
Emme ole tekojemme varassa, vaikka ei töitä saa tietenkään jättää pois. Ihmisten tai kansakunnan taikka ihmiskunnan omien tekojen korostaminen "menestyksessä" tai pärjäämisessä on omavanhurskautta ja lakivanhurskautta, ihmisen oman nimen korostamista, kun kunnian tulisi kuulua Jumalalle. Minkä varassa kaikki, myös elantomme, oikeasti on?
Psalmista 127
1. Matkalaulu; Salomon virsi. Jos Herra ei huonetta rakenna, niin sen
rakentajat turhaan vaivaa näkevät. Jos Herra ei kaupunkia varjele, niin turhaan vartija valvoo.
2. Turhaan te nousette varhain ja myöhään menette levolle ja syötte leipänne murheella: yhtä hyvin hän antaa ystävilleen heidän nukkuessansa.
Jumala on kolmiyhteinen: Isä ja Poika ja Pyhä Henki. Jumala on yksi, mutta on kolme persoonaa.
Työttömyys, minkä varassa oikeasti ollaan, Jumala
Tekojen_varassako
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081699Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031664Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011576Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341368Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii453904Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115890Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293845Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347820