Mikähän mahtaapi olla todellinen kulutus esim 98 bensalla (pää)kaupunki kulutus? Eli jatkuva jarruttaminen ja kiihdyttäminen . Wanhalla kia se on jotain 10 litraa satanen jos olisi edes 8 litraa satasella niin vaihdan heti.
Dacia Duster 4x4 TCe 125 (pää)kaupunki kulutus ?
12
1034
Vastaukset
- Justus4852
Ei mene kahdeksalla,,,neliveto kuluttaa polttoainetta, vaikka luullaan jos se on poiskytkettävissä että kulutus olis sitten sama kuin etuvetoisessa mutta ei !!
- Tyytymätön
Ajettu 1000km ja keskikulutus 8,6 litraa. Mielestäni aika paljon.
Toinen asia joka vaivaa on navigaattorin päivitys joka on tehtävä uuden auton ostosta 90 päivän kuluessa, että sen saa ilmaiseksi. Tampereella huoltokorjaamot eivät sitä osaa päivittää. - huoltoneuvojaxx
Tuulilasin testissä moittivat tämän TCe125 moottorin polttoaineenkulutusta. Tämä moottorimalli jäi pois Euroopasta, uusien päästömääräyksien vuoksi. Dacia on pieni valmistaja niin, sen navigaattorin päivittäminen ja muuki käyttäjätuki Suomeen voi olla aika hidasta tai sitten eivät tee ollenkaan muutaman sadan auton takia. Joten parempi kun ostat suosiolla erillisen navigaattorin tai käytät puhelimen navigaattoria.
- kuivatkadut
Mitä Helsingissä tekee nelivedolla?
- näinkiitosVihreiden
Ei Helsingissä aurata lumisella säällä kuin bussien käyttämät kadut, ja niidenkin osalta on nyt ruvettu siirtymään ennemminkin järjettömään suolan kylvämiseen. Kunnon myräkän jälkeen tavalliset asuntokadut saattavat olla pari kolme viikkoa hirveää perunapeltoa, silloin neliveto on kiva olemassa.
- tarpeellinenON
Helsingissä todellakin tarvii 4 vetoa.
Kun lumet aurataan kaduilla niin kinokset tulee autojen eteen ja parkkipaikoille.
4x on todella tarpeellinen. Muutenhan se on vain 1x koska tasauspyörästö on olemassa.
- Taatsia
Noin 7000 km on Dusterini mittarissa, ja keskikulutus näkyy olevan 7,2 litraa/100 km. Auto on 4x4 TCe 125.
- Justus195
Jos on neliveto Duster ja tuo keski kulutus niin siinä arvossa ei ole moitteen sijaa. Pääkaupungissa saa laskea vähän lisää tuohon !!
- Feija
Nelivevolla ei tee mitää, ne kuluttaa paljo. eikä varsikaan dasialla.
- Talviajossa
Mulla talviajossa Dacia 115 Vuosimallia 2018 etuveto. Menee alle 7litraa/satasella.
Noin 80% Lyhyttä kaupunki-ajoa. Loput matka-ajoa. - Justus1952
Feija
Kyllähä neliveto on kova sana talvella , mutta mistä löytyi tuollainen automerkki, ??- FeijataanVähän
Dusder SCe 155 4/4
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081713Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031701Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031609Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541413Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341370Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii466926Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50926Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115895Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai296862Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347822