Miksi kristinusko?

Mark5 ja muut kristinuskon puolustajat,

Miksi juuri kristinusko olisi oikea uskonto, eikä totuus löydykään Koraanista tai vaikkapa Mormonin kirjasta? Entä millä perusteella kannattamasi suuntaus on oikea, miksi olet esimerkiksi luterilainen etkä ortodoksi?

6

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihminen hakeutuu yleensä sen uskonnon pariin, joka on vallitseva tai muuten tuttu hänen maassaan tai kotipaikkakunnalla. Se ei tarkoita sitä, että hän pitäisi kaikkia muita kristillisiä kirkkokuntia tai suuntauksia väärinä. Kaikki lukevat samaa Raamattua ja uskovat Jumalaan ja Jeesukseen. Eri kristillisillä uskonsuuntauksilla voi olla erilaisia painotuksia ja eri näkemyksiä jostain vähemmän tärkeistä tai epäoleellisista raamatunkohdista.

      Kaikki uskonnot kuitenkin uskovat Jumalan olemassaoloon ja ovat siten oikeassa verrattuna ateismiin tai vapaa-ajatteluun. Tästä syystä kenenkään ei kannata olla ateisti tai vapaa-ajattelija, vaan uskova.
      Ensin täytyy siis hyljätä ateismi ja vasta sen jälkeen tulee kysymys siitä, mikä on oikea uskonto tai seurakunta.

      • OK, eli kun ilmeisesti olet nimenomaan evankelis-luterilainen(?), niin uskot myös ortodoksien pääsevän taivaaseen. Miten laajalle tämä menee: kuinka käy vaikkapa Jehovan todistajien?


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        OK, eli kun ilmeisesti olet nimenomaan evankelis-luterilainen(?), niin uskot myös ortodoksien pääsevän taivaaseen. Miten laajalle tämä menee: kuinka käy vaikkapa Jehovan todistajien?

        "OK, eli kun ilmeisesti olet nimenomaan evankelis-luterilainen(?), niin uskot myös ortodoksien pääsevän taivaaseen. Miten laajalle tämä menee: kuinka käy vaikkapa Jehovan todistajien? "

        En halua lähteä jakamaan uskonsuuntia oikeisiin ja vääriin. Ihminen, joka tunnustaa Jeesuksen omaksi Vapahtajakseen ja Herrakseen, pelastuu, riippumatta siitä mihin uskonsuuntaan hän kuuluu.


      • Mark5 kirjoitti:

        "OK, eli kun ilmeisesti olet nimenomaan evankelis-luterilainen(?), niin uskot myös ortodoksien pääsevän taivaaseen. Miten laajalle tämä menee: kuinka käy vaikkapa Jehovan todistajien? "

        En halua lähteä jakamaan uskonsuuntia oikeisiin ja vääriin. Ihminen, joka tunnustaa Jeesuksen omaksi Vapahtajakseen ja Herrakseen, pelastuu, riippumatta siitä mihin uskonsuuntaan hän kuuluu.

        Mihin uskonsuuntaan sinä itse sitten kuulut, ja miksi juuri siihen?


    • jooeijeesusta

      Kun perehtyy siihen, mihin uskonnot perustuu niin kaikki ovat sisältä onttoja, ei kai niitä uskonnoksi edes kutsuttaisi jos takana olisi hiukan totuutta. Islam, lestat ja mormoonit ovat peräisin yhden ihmisen harhoista, johon on sittemmin liitetty ihmisten, erityisesti vallanhaluisten johtajien haluamia aineksia ja saatu vielä jengiä mukaan.
      Yksi huvittavimmista on kuitenkin tämä laajalle levinnyt juutalaisuuden lahko, joka kokonaan perustuu esiaviolliseen seksiin, siitä seuranneeeseen äpäräpoikaan ja tämän uskomattoman huonoon selitykseen: Jumalan poika. Tälle saa nauraa vapaasti.
      Jos SE Mariasta tuntui jumalaiselta niin ei se vielä tarkoita että itse jumala oli köyrimässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      166
      3024
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2834
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1856
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      28
      1839
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      191
      1754
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1546
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1513
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      102
      1471
    9. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      21
      1293
    10. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1289
    Aihe