Presidentti Niinistön on ennen vaaleja kerrottava selkeästi haluaako hän Suomen liittyvän Natoon vai olevan liittymättä. Ja perusteltava kantansa.
Kansalla täytyy olla käytössään paras mahdollinen tieto presidentin natoasenteista.
Presidentillä on käytössään tietolähteet, kansalaisilla pitäisi olla käytössään sama tieto.
Hänen siis voisi olettaa tietävän kannattaisiko Suomen liittyä Natoon, mutta kun hän puhuu vertauksin kiun ryllykkävainaa, niin eipä siitä ota selvää Erkkikään.
Hyväksyn presidentinvaalit yhdellä ehdolla
11
<50
Vastaukset
- Mihin-tiltun
hyväksyntää tarvitaan?
Vaalit toimeenpannaan perustuslain mukaisesti, ei tiltun vaatimuksesta.
Presidentin kantaa kannattaa kansan ylivoimainen enemmistö. - työveli_Jussi
Paavo toi järkähtämättä ja ja suoraselkäisesti esiin jyrkän kielteisen suhtautumisensa Natoon, Sauli luumilee akkojen hameen helmoissa.
Hah ... Keminmaan Paroni Von Münchausen munasi tottalisesti itsensä, kuten narsistin tapoihin kuuluu. ;-)
IMHO.
- Geopolitiikkaa
Kyllä Suomi tarvitsee Venäjän hyväksynnän NATOasiassa. Tämä on realismia. Tuskinpa Venäjä hyväksyy Suomen NATOjäsenyyttä. Ja ihan hyvä kun ei hyväksy!
- anomusta.sisään
No jos sinä ja Venäjä ette sitä Natojäsennyyttä hyväksy, niin sitten ei varmasti liitytä ikinä, eihän noin tärkeässä asiassa kenenkään muun mielipide mitään paina.
- kuinkahan.käy
Tulee jännät paikat !
- peruuntuuko vaalit nyt jos ei Niinistö täytä ehtoasi- göjnråeiy5jåw4
Demokratia kärsii, mutta Naton mittapuun mukaan se ei mitään haittaa.
- reiäntukkijaiskisat
Huhtasaarihan tuo vaikuttaa hyvälle presidentille.
Kaunis nainen, mutta ... liian nuori ja kokematon ... politiikassa. Liekö sitten utelias ja halukas oppimaan, nuorten naisten lailla ... sitä en tiedä. ;-)
IMHO.
- JoBäckman
Huhtasaari ei pystynyt vastamaan yhteenkään toimittajaan uskottavasti.Kokemattomuus ja tietämättömyys paistoi läpi no amerikkalaiseen tyyliin pitää myös Suomessa olla vaalikampanjassa kasvoilla loistava nainen.
- KaikkienOnni
"Hyväksyn presidentinvaalit yhdellä ehdolla"
Me lyödään kerralla kaksi kärpästä yhdellä iskulla! Voimme pitää vaalit 1) Ilman EHTOJA 2) Ilman SINUA!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022