Jos halutaan ihmiset työhön ja ehkäistä suuren ihmisjoukon syrjäytymistä niin kaikki työpaikat on puolitettava. Toisinsanoen samaa työtä tekisi kaksi ihmistä malliin viikko työtö viikko vapaata, palkka olisi puolet täydestä palkasta. Vapaa viikolta voisi hakea työttömyyspäivärahaa, eli elintaso pysyisi kaikilla siedettävällä tasolla. Työttömyyspäivärahakustannuksia tämä ei juuri pienentäisi mutta työttömyyttä kyllä. Lisäksi työttömät saisivat elämäänsäsisältöä ja saisivat ylläpitää työelämän taitoja. Työlliset voisivat puolestaan vuoroviikoin levätä ja maistaa työttömän ihanaa arkea ja nauttia" muiden varoilla loisimisesta".
Töiden uusjako on tehtävä suomessa!
14
82
Vastaukset
- jotakinontehtävä
Niin, kyllä varmasti suurin osa työttömistä mieluummin tekisi työtä ja saisi oikeaa palkkaa kuin kituisi peruspäivärahalla kortistossa jos työtä vain olisi.
Kun oma hallituksemme on viestittänyt kaikkien työttömien olevan työtövieroksuvia loisia, joita kuuluu rangaista, niin suomalainen luonne on syvältä loukattu ja häpäisty!
Olisikohan hallituksen noiden työttömien rankaisutoimien sijasta edullisempaa keskittyä luomaan nyt niitä ihan oikeita työpaikkoja omilla päätöksillään ja toimillaan, menisi sekin energia oikeaan osoitteeseen.- lisääliksaa
Ei hallituksen tehtävä ole luoda työpaikkoja.
SAK on jatkuvilla kiristämällä saaduilla palkankorotuksilla siirtänyt nyt työttöminä
olevien työpaikat ulkomaille.Pienempien palkkojen maihin.
Vaadi SAK:ta luomaan työpaikkoja.Älä hallitusta. - TyperyyttäTaas
Eikö ole edes sen verran tietoa perusasioista, ettei SAK niitä työpaikkoja luo vaan TYONANTAJAT.
- työnjakoa
Kannatetaan!!!
Olen jo vuosia sanonut että luovun oman työni puolikkaasta, jos velvoitetaan kaikkia tekemään sama. Tai edes 25 % töistä annetaan työttömille, sekin olisi jo jotain. Aina on siinä kohtaa hiljentynyt työttömien haukkuminen työpaikalla.
On täysin väärin syyllistää työttömiä, kun töitä ei ole. Sitten vasta pakkokeinot, kun on työvoimapula. Työvoimapulaksi ei lasketa riistofirmojen provisiopuhelinmyyntipaikkojen työvoimapulaa. Joku järki pitää tarjottavissa paikoissakin sentään olla.
Voihan työnsä jakaneetkin sitten mennä kokeilemaan noita provisiopuhelinhommia, jos olettavat että ne vastaavat normaaleja työpaikkoja.
Näin toimien jäisi turha eripura yhteiskunnasta pois. Uskon että moni työssäkäyvä voisi olla ihan tyytyväinen lisääntyvään vapaa-aikaan. - verotroboteille
Ehdottomasti saatava aikaan robottivero,koska näiden 24 tuntia vuorokaudessa töitä tekevien koneiden vuoksi verotulot ovat romahtaneet ja työpaikat vähentyneet. Tämän vuoksi ollaan jatkuvasti eläkeläisiltä ja pienituloisilta nipistämässä pienestä pakolliseen elämiseen tarvittavasta tulosta kaikissa hallituksen elvytys päätöksissä.
- markku.lievonen
Jos huomioidaan kokonaisuus,- myös työnteon tehokkuus ja siten maamme yritysten kilpailukyky "maailmaa" vastaan, niin 6........6.5/h työaika olisi toimivin. Siis pekkasten rasitteet poistettaisiin yrityksiltä ja vuoron keskellä olisi yksi tauko. Toisaalta pekkasen tuomilla vapailla ei olisi työntekijälle käyttöäkään. Etu olisi siis molemmin puolinen.
Aikoinaan kokeilimme tätä sovellutusta 6.5/h kaksivuoro työssä ja oli tosi hyvä. Yrityksen tilauskanta ei riittänyt toiminnan jatkamiseen. Tällä mallilla elintaso jaettaisiin tasaisemmin ja toisaalta yrityksetkin saisivat hyödyn. Samoin valtion velkaantuminen / sosiaalimenot laskisi. Työssä jaksaminen olisi aivan toisella tasolla,- vaikuttaen mm sairaslomiin jne......... - markku.lievonen
Mutta, tilanne on todella hullunkurinen. Uskon, miten tätä samaa räätälöityä lyhyttä 3/vuorotyötä olisi työnantajani ottanut käyttöön ,- koska tilasukanta on mahtava. Mutta, mistä ihmeestä temmataan / yritys tyempaa yks kaks esim. 15...20 alan koulutettua ihmistä. Koko teoria kaatuu juuri tähän ja suunnitelmat on pidettävä jäissä.
Esim. räätälöidyllä 2/3- vuorotyöllä yritys voisi vastata tilauskannan muutoksiin ja siten toimitusvarmuuteen. Jatkamalla / lyhentämällä vuoroa tilauskannan mukaan. - markku.lievonen
Ajatellen yrityksen investointi / herkkyyttä, niin kalliiden koneiden tehokas hyödyntäminen / käyttöaste herkistäsi yritysten konehankintaa ja siten työpaikkojen lisäämistä. Kilpailukykyyn / kpl hintaan vaikuttaa juuri tehokuus. Käytetty aika.
- Duunariteppo
Hyvä Sipilä saadaan näihin yhteiskunnan elätteihin liikettä sohvan pohjalta
- chgjlhk
Hyvä teppo, tänään menee näköjään myöhään ennen kuin sammut...
- Teppo_Narri
Teppo tuo taas omaa paremmuuttaan esiin. Oletko kenties jonkun puolueen narri? Kirjoitustesi peruustella niin voisi jopa luullakkin.
- tahrapatjassa
chgjlhk kirjoitti:
Hyvä teppo, tänään menee näköjään myöhään ennen kuin sammut...
Onko Teppo päässyt aktiivisuus työhön konttiin?
Pääset nuuhkimaan tahroja patjoista mutta tee se salaa. - joka-ainut-aamu
Joko nähtiin teppo spr kontissa tänään? Ilmapiiri varmaan ruokkinee kontissa teppoakin? Hei, siellä spr kontissa on myös mattikin. Tuli mieleen se laulu. Mä joka päivä töitä teen.
- Kuhilaskujansuhisija
Tynnyrissä se on elänyt kun ei tiedä todellisuudesta mitään,liekö tullut sokeaksi ja käsi kipeäksi 🤣😂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145