Kertokaa hölmölle suvakille, mitä on rasismi kun pidän kaikkia valkoihoisia rasisteina automaattisesti?
Rasismi, mitä se on?
SuvakkiLasipää
121354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos ajattelet ja jos varsinkin ilmaiset että ajattelet erilailla kuin vihervasemmistofemakot, olet rasisti, puheenaiheesta riippumatta...
Toivottavasti tästä oli apua.
"Suomalaiset ja askenaasijuutalaiset ovat erityisryhmiä"
”Meillä on muihin maihin verrattuna tiettyjä etuja, joita tutkijat ovat osanneet hyödyntää. Yksi asia on väestön geneettinen ainutlaatuisuus. Suomalaiset ovat askenaasijuutalaisten tavoin oma pieni väestöryhmänsä, jolla on oma luokka kansainvälisissä geneettisissä tietokannoissa”, Palotie selittää.
Geneettisissä tietokannoissa maailman väestö on jaettu kahdeksaan luokkaan: afrikkalaiset, latinot, eurooppalaiset poissulkien suomalaiset, askenaasijuutalaiset, itä-aasialaiset, suomalaiset, etelä-aasialaiset ja muut.
Lääketieteensäätiö
Geenitieto avaa uuden ulottuvuuden – suomalaisilla on erityisasema alan tutkimuksessa
Hesari 16.11.2020
Jos pidät kaikkia valkoihoisia rasisteina automaattisesti - olet rasisti. Simppeliä.
Rasismin määritelmä on hyvin helppo: se pohjautuu ajatukseen ihmisrotujen olemassaolosta ja niiden "rotujen" synnynnäisestä eriarvoisuudesta.
Jos et näe tässä uutisessa https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005527537.html värivammaisia "teini-ikäisiä", olet rasisti.
Kommentointimahdollisuuskin uutiseen puuttuu, joten rasismia pukkaa!
Suomessa on pahin rasisminmuoto 2018 linnun nimi.
Kafferikiitäjä katkaisi kamelin selän ja koko yhteiskunnan rasistisia valtarakenteita ylläpitävät ennakkoluulot ja käsitteet tuli julki!
Olkoon rasismi tätä myötä hävittty Suomenmaasta, kun saadaan lintukirjasta uusi painos!
Sitä on rasismi!
Mites sitten kafferipuhveli?
Ja meillä oli porstuassa kahveri. Mites nyt suu pannaan?
Rasismi on aate tai toiminta, jossa ihmisten rodun, etnisen taustan tai biologisten eroavaisuuksien tai näihin liittyvien fyysisten tai henkisten ominaisuuksien erilaisuudella perustellaan ihmisten eriarvoista kohtelua eli syrjintää. Rasismiksi voidaan kutsua myös toimintatapoja ja yhteiskunnallisia rakenteita, jotka johtavat näihin seikkoihin perustuvaan eriarvoisuuteen. Tämä on rasismin määritelmä YK:n mukaan.
Eli en ole rasisti vaan egoisti. En halua jakaa isänmaatani muualta tulleiden kanssa.
En ota kantaa heidän rodun, etnisen taustan tai biologisten eroavaisuuksien tai näihin liittyvien fyysisiin tai henkisiin ominaisuuksiin. En vain halua muita tänne. En siis ole rasisti. Hyvä tietää.
No, mutta ei kaikki valkoihoiset ole natseja, ei varsinkaan automaaattisesti. Kasvatus tekee hölmöstä natsin, kun taas ihmisestä ei saa natsia edes kasvattamalla. Se on kuin koiran kasvatus, kun sitä hakkaa pienestä pitäen, siitä tulee natsi varmasti.
Rasismia on...
... olla parrakas kalju
... kritisoida muslimiraiskaajaa
... kritisoida muslimien pyhää sotaa
... pitää tiernapojista
... syödä lakupekka lakritsia ja neekerinsuukkoja
... olla suhtautumatta kaikkiin muslimeihin positiivisesti ja ilman ennakkoluuloja
... sanoa ääneen tai kirjoittaa jokin väkivaltaan kehoittava jae koraanista
... puolustaa suomalaisia arvoja
.... kritisoida surkeaa multimiljardiluokan turvapaikkapolitiikkaa
Minulla oli kerran tiukka messenger-debatti erään suvakin kanssa. Keskustelin juuri näistä lieveilmiöistä, joita tapahtuu todellisuudessa. En osoittanut mitään vihaa tms. ulkomaalaisia kohtaan, enkä "rotuja" kohtaan. Silti olin koko ajan rasisti. Yhteen väliin heitin homoseksuaaleja puolustavan kommentin, joka liittyi homojen teloituksiin. Siitä tuli yhtäkkinen hiljaisuus, kun suvakki ei yllättäen kyennyt kiukuttelemaan rasismista minulle. Hetken tauon jälkeen tuli "haista paska!" ja siihen loppui keskustelu :D
Rasismi on suurelta osin somessa kyhätty keinotekoinen ilmiö, jolla oli tarkoitus suunnitelmallisesti leimata kaikki ne ihmiset, jotka millään tavalla vastusti kansalle kalliiksi tulevaa turvapaikkarallia, turvallisuusuhkia jne. Tämän tarkoitus oli myös leimata EU-vastaiset, turvapaikkarallivastaiset jne. poliitikot, jotta esim. PerusSuomalaisten presidenttiehdokas ei vahingossakaan saa liikaa ääniä. Nythän eliitin pelkona on ollut, että Huhtasaari voi saada protestiäänivyöryn. Se olisi raju jytky EUnukkien agendalle.
Rasismia on ollut olemassa aika kauan ennen somea.
Olen kauan ihmetellyt miksi kukaan ei tee mitään? Ei asiat muutu ongelmia toistamalla.
Nytkin oli vaalit, mutta samaa vaan äänestivät.