YLE mätätoimittajineen on niin luokaton media että uskon vankasti siihen että Saulille tehtävät kysymykset on annettu etukäteen Saulille.Katsotaan kun vaalitentti tulee.Sauli alkaa yleensä vaikeissa kysymyksissä punoittaa ja änkyttää ja jos tätä ei tule niin hänellä on etukäteen saadut kysymykset.
Saulilla ennalta sovitut kysymykset?
YlenAntoi
29156
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Milloin oli panopäivä. Milloin tulee ulos tulos.
..siis se kun Joda puhuu Väinämöistä?
Joo taas ylen toimittajat nuolee luikuri Saulia,,, mutta auta armias kun Väyrystä ja Huhtasaarta tentataan kyllä hyökkäys on toisen laista !!! Miksi näitä toisia ehdokkaita käsitellään lempeästi !!
Eilinenkin nainen oli niin vihaisen näköinen, että katsomossakin aivan pelotti.
Toimittaja Seija Vaaherkumpu pyrki kaikin tavoin eilen osoittamaan mitä mieltä hän on ehdokkaasta eli Paavo Väyrysestä ja ehdokkaan esittämistä asioista. Voi melkein epäillä Vaaherkummun olevan kokoomuslainen, jonka Paavolle tehdyt vihamieliset hyökkäyskyselyt oli mietitty puoluetoimistossa hartaasti ja suurella joukolla.
Vaaherkumpu osoitti ilmeillään ja eleillään sekä toistuvilla päälle puhumisellaan kuinka vähän hän arvostaa ehdokkaan Paavo Väyrynen viestiä.
Sivistymätön ja moukkamainen esitys toimittajalta. Vaikutti vahvasti siltä, että Vaaherkumpu ei luottanut katsojien omaan arviointi- ja käsityskykyyn pyrkiessään luomaan tiettyjä mielikuvia käyttäytymisensä välityksellä.
Yleisradio on valitettavasti juuttunut useiden politiikan toimittajien osalta neuvostoajan liejuun, jossa toimittaja pyrkii ryöstämään pääroolin.
Suomen ylivoimaisesti parhaat poliittiset haastattelut toteutetaan nykyisin Alfa-televisiossa, jossa Tapani Ruokanen, Arto Luukkanen ja muutamat muut henkilöt kunnioittavat haastateltavaa, vaikka eivät hänen mielipiteistään pitäisi. Studiovieras saa vastata rauhassa toimittajan kysymykseen, jota toimittaja myöhemmin tarkentaa, jos ei saanut mielestään tyydyttävää vastausta.
Erityisen miellyttävää Alfan toimittamissa poliittisissa keskusteluissa on KAIKKIEN vieraiden kunnioitus, vaikka he edustaisivat täysin eri näkökantoja kuin asianomainen toimittaja.
AlfaTV: AlfaStudio Sananvapaus. Mitä on vihapuhe? On erittäin hyvä ja puhutteleva ohjelma jossa aiheesta keskustelemassa presidenttiehdokas Laura Huhtasaari (PS), VTM Petteri Hiienkoski, kansanedustaja Teuvo Hakkarainen (PS) ja puoluesihteeri Asmo Maanselkä (KD).
http://www.permanto.fi/fi/player/vod?assetId=7685340
Suosittelen myls suvakkeja katsomaan miten vihapuheen varjolla toteutettava sensuuri tabuaiheista sotii demokratiaa ja sananvapautta vastaan.
Yleisradio on edelleen neuvostoajan reliikki, jossa toimittajan päätehtävä vaikuttaa olevan vieraan häpäisy, jos vieras on toimittajan kanssa eri mieltä tai edustaa toimittajan mielestä väärää poliittista ajattelua.
Nähdäänkö tänä iltana (Yle TV 1 klo 21:00) kaikkien aikojen manipulatiivisin ja ryöpyttävin presidenttitentti, kun perussuomalaisten Laura Huhtasaari astuu studioon? Ennakkoasetelma puhuu vahvasti puolueellisen ja manipulatiivisen lähetyksen puolesta.
Tulevaisuudessa on mielenkiintoista nähdä, kohteleeko Ylen toimittaja Sauli Niinistöä samanlaisella halveksivalla asenteella kuin Paavo Väyrystä.
Keskeyttääkö toimittaja Niinistön jaarittelun vaatimalla selkeitä vastauksia Natosta, valtiopetossyyttestä, rajat auki -politiikasta ym? Voi tietysti olla, että Niinistö saa kysymykset jo etukäteen, sillä muistaa täytyy, että Niinistön mediavastaava on Ylen toimittajien vanha kaveri työskenneltyään aiemmin useita vuosia Ylen ajankohtaistoimittajana.
Ylessä on totuttu toimimaan vastoin journalistista etiikkaa ja moraalia, joten mikään ei enää sinänsä yllätä.
Suomi on Euroopan viimeinen neuvostoajan reliikki, siitä ei päästä yli eikä ympäri. Valitettavasti suuri osa kansalaisista ei näe valtamedian ja johtavien poliitikkojen toiminnassa mitään ihmeellistä. Tämä puolestaan kertoo jotain kansalaisten yhteiskunnallisesta ajattelusta ja suomalaisen demokratian todellisuudesta.
Taitaa olla nuo yleläiset Tampereen yliopiston tuotantoa?
hienoa. äänet saulille
Toivottavasti dementikkopappa opettelee vastaukset hyvin ,ettei vastaa vahigossa väärään kysymykseen.
Väinämöisen Jodalauseita kun vanhaan tapaan laukoo, niin kukaan ei ymmärrä Kalevalan runomuotoa kuitenkaan sanoi mitä sanoi. Vähän kuin keisarin uudet vaatteet ei kukaan niitäkään ymmärtänyt vaikka nyökkäilivät ja taputtivat olemattomia vaatteita.
Suomen oma Palpatine.
ensimmäisenä kysyä Saulilta että miksi on niin haluton esittämään todistuksiaan lakimieskoulutuksesta.
Heh, olisipa koomista nähdä, jos oikeista toimittajista löytyisi joku, joka ei tiedä asian selvitetyn jo vuosia sitten julkisesti. MV:ssä tästä toki yritettiin tehdä juttua ja ilmeisesti jallitettiinkin taas lukijoita, mutta se kai ei ole yllätys.
En yleensä jaksa lähteä vastailemaan viesteihin, jossa kirjoittaja nöyryyttää itseään lapsellisella kielenkäytöllä, mutta kun nyt viestisi asiallisen kysymyksenkin sisälsi, niin voit katsoa asiaa vaikkapa tästä linkistä. Vuodelta 2012.
http://www.iltalehti.fi/presidentinvaalit/2012020115148611_pd.shtml
Monet muut MV-lukijat ovat siirtyneet heikkojen arvosanojen naureskeluun, kun heille on vähitellen selvinnyt, että asia onkin tosiaan selvitetty valmistumisen osalta.
Rimaa hipoen
Sauli Niinistöstä on muistona laitoksella hänen matrikkelikorttinsa, johon on merkitty kaikki suoritetut arvosanat. Tutkinto koostuu 19 approbatur- (perusopinnot), yhdestä lubenter approbatur ja kahdesta cum laude approbatur -arvosanasta. Lainopin kandidaatin tutkintoon ei sisälly laudatur-tason opintoja.
Lähes kaikki arvosanatentit Niinistö on läpäissyt miten kuten eli huonoimmalla hyväksyttävällä arvosanalla "t.t." (tyydyttävät tiedot).
Laittakaapa tänne mitä Ylen toimittajan pitäisi Saulilta kysyä. Kinkkisimmät kysymykset.
Sekä toisekseen että miksei salaista isäntämaasopimusta tuotu eduskuntaan näytille?
ihan aiheellinen ja siihen pitäisi valtakunnansyyttäjänkin tutustua.
No valtakunnansyyttäjä on itsekkin tuomiolla. Että silleen.
Onneksi veroyle ei pysty kuitenkaan presidenttiä tekemään / määräämään.
Vastauksia esitettyihin syytöksiin faktapohjaisesti varmaan saadaan ilman lomailua.
Ole nyt Paavo hiljaa.
Saulilta kysytään onko lapsiluku jo täynnä vai vielä on lisää tulossa.
Ja lopuksi toimittaja vetää ässän hihasta Viagralla vai ilman?
Sitä eivät varmaan kysy Ylellä, että onko Saulilla kummilasta?
Mielenkiintoisin tv puheenvuoro. Miten toimittaja kohtelee ehdokasta ja mitä ehdokas vastaa ?
1.
Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sotki+jalkapalloliiton+talouden+ja+velkoihin+tuli+hämärähommia.
2.
Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sotki+eduskunnan+remontin+budjetin+ja+rahoitukseen+tuli+hämärähommia.
3.
Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+teki+valtionpetoksen+rikoksen+joka+ei+vanhene+koskaan
4.
Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sotki+oman+vaalikampanjansa+talouden+ja+rahoitukseen+tuli+ja+jäi+hämärähommia.
5.
Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sortui+haureuteen+kummityttönsä+Jenni+Haukion+kanssa+jo+silloin+kun+oli+vielä+naimisissa+Marja-Leenan+kanssa.+Niinistö+ei+pyytänyt+edes+anteeksi+vaikka+pisti+tanssiksi+ja+juhlan+samantien+kun+oma+äitinsä+menehtyi.+Ihmiset+ovat+Niinistölle+pelkkää+materiaa.+Kummityttö+Jenni+Haukio+on+henkisesti+kymmenvuotiaan+tasolle+jäänyt+yksinkertainen+ihminen,+juuri+otollinen+Niinistön+hyväksikäytettäväksi+tänä+päivänä.+Haukio+on+Niinistölle+pelkkä+escort-+nainen+esittelytilaisuuksiin,+sekä+suojakilpi+tasapainottamaan+Niinistön+rosvon+mainetta.+Haukiolle+puolestaan+Niinistö+merkitsee+vain+rahaa+ja+mainosta.+Mistään+kristilliset+arvot+täyttävästä+terveestä+ja+kunniallisesta+avioliitosta+ei+tässä+tapauksessa+ole+kysymys.
6.
Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+sotki+Suomen+puolueettomuuden+vieraalla+isäntämaasopimuksella+ja+pistäen+pystyyn+sotaharjoitukset,+aikeisiimme+Venäjää+vastaan+tuli+hämärähommia.
7.
Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+liitti+Suomen+ilmavoimat+vieraan+maan+ilmatilan+puolustajaksi+ja+vailla+toimivaltuuksia,+sotkien+Suomen+puolueettomuuteen,+sotilasmenoihin+tuli+hämärähommia.
8.
Sauli+Niinistöä+ei+käräytetty+vaikka+se+pyysi+tänne+salaa+vieraan+maan+ilmavoimat,+maavoimat,+merivoimat+harjoittelemaan+Suomeen+Venäjän+vastaista+sotaa+ja+vaikka+toimivaltuuksiin,+aikeisiin,+Suomen+puolueettomuuteen,+sotilasmenoihin+tuli+hämärähommia.
9.
Sauli+Niinistön+älykkyysosamääräkin+on+tutkittu.+Se+on+pitkälti+alla+yleisen+suomalaisen+keskiarvon,+noin+75.+Niinistön+lukion+päästötodistuksen+keskiarvo+oli+niinkin+surkea+kuin+6,5.+Kysymys+kuuluukin+miten+noin+tyhmä+ihminen+voi+yleensäkään+toimia+presidenttinä.+Jokainen+tietää+tuohon+vastauksen+nimittäin+epärehellisyydellä,+vilpillä+ja+petollisuudella.+Koko+Niinistön+presidenttiyshän+perustuu+vain+ja+ainoastaan+röyhkeyteen+ja+petokseen.+Niinistön+on+ollutkin+Suomen+presidenttien+historian+täydellinen+fiasko+ja+katastrofi.
10.
Isäntämaasopimus+(MOU)+on+puhtaasti+Sauli+Niinistön+käsialaa,+lierona+Niinistö+kuitenkin+ohjeisti+Lindbergin+allekirjoittaa+paperi+ja+teki+tästä+sopimuksen+syntipukin+luikerren+itse+vastuusta.+MOU+on+Sauli+Niinistön+käsialaa+samoin+kuin+EU-petoskin+1995.+Ennen+Sauli+Niinistöä+Suomi+oli+ydinaseeton+maa.+Kun+Sauli+Niinistö+sopi+salaa+Naton+isäntämaasopimuksen,+hän+sopi+myös+että:+"Nato:n+isäntämaa+velvoitetaan+lääkitsemään+atomisodankäyntiin+joutuneita+ulkomaisia+sotilaita+ja+jopa+puhdistamaan+säteilystä+tai+biologisesta+sodankäynnistä+saastuneita+Nato-aluksia+(pykälä+0205,+ss+2-5+sekä+2-6).
Tuolla+sopimuksella+Sauli+Niinistö+on+tehnyt+Suomesta+ja+meistä+ydinsodan+osapuolen.+Niinistö+ei+myöskään+suostu+kieltämään+ydinaseiden+tuontia+Suomeen,+joten+Nato+isäntämaasopimuksella+USA+tuo+ydinaseitaan+Suomeen+kun+katsoo+sen+tarpeelliseksi.
Yhteenveto:
Jalkapalloliitto+jäi+kauheisiin+velkoihin,+eduskunnan+remonttibudjetti+ylittyi+yli+200+%+ja+osa+meni+budjetin+ohi+remonttiyrityksiltä+Sauli+Niinistön+presidentinvaalikassaan.+Niinistö+tuhosi+Suomen+talouden+liittämällä+Suomen+euroon+vaikka+se+ei+itse+tajunnut+yhtään,+mitkä+ovat+euron+seuraukset+Suomelle.+Olemme+nyt+EUn+heikoin+talous+yhdessä+Kreikan+kanssa."
"Sauli+Niinistö+änkesi+härskillä+kokoomusjohtajien+juonella+Jalkapalloliiton+puheenjohtajaksi,+jotta+saisi+ääniä+presidentinvaaleissa+ja+kun+ei+ymmärtänyt+taloudesta+eikä+jalkapallosta+mitään+tyhjensi+Jalkapalloliiton+kassan,+ajoi+Jalkapalloliiton+pahoihin+velkoihin+ja+kulutti+rahat+aivan+älyttömyyksiin."
"Sauli+Niinistö+vastasi+eduskunnan+remontista,+jonka+budjetti+hänen+johdollaan+ylittyi+yli+200+%+ja+siitä+budjetista+sekä+urakoista+hävisi+kymmeniä+tuhansi+Niinistön+presidentinvaalikassaan."
Joku+voisi+laskea+paljonko+vanhus+Niinistö+on+jo+sotkenut+puolustusbudjettia,+varmaan+joku+30+miljardia+kun+vuotuinen+puolustusbudjetti+on+3.5+miljardia.+Niinistö+ei+ymmärrä+aluepuolustuksesta+ja+Suomi-mallista+yhtään+mitään,+mutta+ei+ymmärrä+Lindbergkään+mitään,+se+on+ilmavoimien+mies.+Niinistö+on+boltsi+himmeenä+jo+niin+paljon+että+on+meidän+hyttysarmeijalla+valmis+iskemään+Venäjän+kimppuun.Sauli+Niinistö+näyttää+olevan+niin+kaheli+että+se+uskoo+miehittävänsä+Venäjän+varusmiehillä+ja+reserviläisillä.+Suomi+on+pieni+maa,+Sauli+Niinistö+on+lapsenmielinen,+pienellä+Suomella+ei+ole+koskaan+varaa+käydä+hyökkäyssotia.Vain+lapsi+ja+jälkeenjäänyt+aikuinen+voi+kuvitella,+että+USA+tai+NATO+maksaisi+Suomen+sotakulut.+Ei+maksa.Se+menee+toisinpäin.+Niin+kauan+Suomi+on+pelissä+mukana+kun+rahaa+riittää,+Suomi+maksaa+omat+sotakulunsa+ja+lisäksi+osan+USAn+ja+NATOn+kuluista.+Niinistö+ei+ymmärrä+eikä+välitä
Aivokääpiöiden kansalla on aivokääpiö rahan vallan ohjailema presidentti. Mahdollisesti ivokääpiö roisto valitaan uudelleen, koska kansan aivokääpiöisyys on sairasu mikä ei ole voinut itsestään parantua.
Niinistö on vain niin viisas mies. Koko kansan pressa. Hyvä salee👍🇫🇮
Sauli seilaa kanootilla laidasta laitaan päätöksistä puuttuu järjen ääni se haluu vaan nuolla kaikkien kenkiä oli rikollinen tai ei sillä politiikalla tässä maassa hommat ei hoidu Suomi on,kuitenkin tietynlainen ruutitynnyri ku kansa hermostuu sitä ei pysty pysäyttää se on kunnia niitä kohtaan jotka sodassa taisteli maan puolesta se veri virtaa edelleen monen suomalaisen suonissa ja kohta on varmaan monella mielessä,jos ei meno muutu niin ihmiset pistää työt tauolle ja väkisin maan asiat kuntoon.