Hybridityökone?

ymmärryskoetuksella

12

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähkööt

      nuo pitäsi saada uusiin koneisiin jolla viellä urakoidaan vanhanmat koneet on enää satunais käytössä.

    • hakkaapäälleSuomen
    • nat5ijutku

      Aktivoitu työtön on hybridityökone. Hän on yhtä aikaa työtön ja raataa silti koneen lailla töitä saadakseen elantonsa.

    • kertoimet

      noihin työkoneisin sähkömoottori padenmin sopii kun pienelläkin moottorilla hitailla välityksillä saadaan paljon voimaa vähän kuin sähkövinssissä,

    • Mekö-tää-keksittiin

      Sitä vähän epäilen ja ihmettelen, että tämä raskasta maansiirtokalustoa koskeva "keksintö" on YLE:llä otettu suomalaisiin nimiin. "Diplomi-insinööri Jarkko Nokan väitöskirja osoittaa..."

      Hybridiaitoja on ollut maanteillä jo parikymmentä vuotta. Myös kuorma-autoja on varustettu polttomoottori akku kombinaatiolla. Caterpillarit ym. ovat tehneet sähkövoimalla liikkuvia raskaita maansiirtokoneita jo ainakin vuosikymmenen tai parin ajan.
      Jo aikanaan Hitlerin rakennuttama jättikokoinen Mouse-panssarivaunu kulki sähkömoottoreiden voimalla.

      Meillä Lappeenrannassa yksinäinen teekkari ei ole keksinyt oikeastaan mitään uutta tähän asiaan liittyen. Tuskinpa on Caterpillari rahapinonsa kanssa kiireesti ostamassa Nokan väitöskirjan laskelmia omaan haltuunsa.

    • venpeleet

      vähän kuin kaikki on jo keksitty mutta otetaan myöhenmin vain käyttöön,

    • enoikeinymmärrä

      Mutta miten tuo voi kuluttaa vähemmän energiaa kuin perinteinen diesel-vehje?

      • kulutustaan

        no ainakin sähkömoottorissa on padenpi hyöty suhde kuin polttomoottorissa,


    • pumppumäntä

      Laskisin jonkun verran myös digitaalihydrauliikan varaan, kun työkoneita kehitellään paremmiksi.

    • TriplaXX

      Luulisin että tuo perustuu siihen, että työkoneet esim. kaivinkone tarvitsee maksimitehoa vain lyhyen aikaa, esim. sillä hetkellä kun kauha läpäisee jäätyneen maan tai asfaltin, muulloin tarvitaan paljon pienempää tehoa.

      Jos kaivinkoneessa on pelkkä dieselmoottori niin moottorin koon määrää juuri tuo maksimitehon tarve. Siis jos maksimitehoa tarvitaan 150 kw, niin sen kokoinen dieselmoottorikin tarvitaan. Mutta jos tehdäänkin niin, että dieselmoottoria käytetään vain akun lataamiseen ja varsinainen työmoottori on sitten sähkömoottori jonka maksimiteho on tuo 150 kw. Akun lataamiseen tarvitaan paljon pienempoi dieselmoottori esim. 70 kw jota voidaan lisäksi käyttää jatkuvasti sopivalla kierrosluvulla jolla saavutetaan suurin hyötysuhde. Akku toimii siis energiavarastona jota ladataan silloin kun kaivinkone tarvitsee vähän tehoa ja jota puretaan niinä hetkinä jolloin tarvitaan sitä maksimitehoa - eiköhän tämä ole tuosaa ideana.

      Lisäksi tietenkin sekin auttaa, että sähkömoottorin hyötysuhde on paljon parempi kuin polttomoottorin.

      • tuntuukylläoudolta

        Niin jutussa selitetään, mutta dieselmoottorikaan ei käy koko ajan täydellä teholla. Dieselmoottorin käyttäminen sähkömoottorin akun lataamiseen huonontaa kokonaishyötysuhdetta. Tarvittava energia tulee joka tapauksessa dieselmoottorista. Energiaa tarvitaan työn tekemiseksi yhtä paljon kuin ilman sähkömoottoria.


    • MitesSeNytMenikään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe