Nyt Aamulehden toimituksen ajatteleva puoli on tajunnut rantatunnelin nopesrajoituksen järjettömyyden.
https://www.aamulehti.fi/uutiset/ajonopeus-tampereen-rantatunnelissa-on-noussut-selvasti-rajoitus-pitaisi-nostaa-80-kilometriin-tunnissa-200654832/?sent=true#comments
Rantatunnelin nopeusrajoitus
9
119
Vastaukset
- tonttu.liikennettä
Eiköhän senkin nopeus pudoteta 30 km/h. Näin meillä nääs.
- skodanisti
vaikee ajaa 60,,kun tuppaa omia aikojaan kiihtymään alamäkeen
- alitusmaksu
Eikö ne saa sitä keskinopeusvalvontaa käyttöön? Laittaisivat vaikka tavalliset pöntöt molempiin suunitiin. Korvamerkitään sakkoeurot ratikkarahastoon.
- Täydennyspoliisejako
Kovasti tuntuu niitä, jotka eivät itse uskalla ajaa kunnon nopeuksilla, vaivaavan se että jotkut muut mielellään ajaisivat lujempaa. Suomalaisilla on vahvasti geeneissä toisten ihmisten kontrolloinnin tarve!
- mielensä.pahoittajat
Asiaa vastustaa ne jotka eivät edes aja koko tunnelissa.
- Pyörätverolle
Tampereella yleensä kaikkea liikenteen sujuvuutta vastustavat pyöräilevät viherpiipertäjät. Mikään järkevä ei toteudu!
- mitähata84
Missä muualla on maailmalla 60km/h tunneleissa nopeus, en ole kyllä tavannut missään, millä perusteltu, suoraa tietä ilman risteyksiä tai suojateitä eli vaarattomin mitä voi olla, no holhousyhteiskunnassa kaikkihan on mahdollista.
Jos joku tätä puolustaa niin on kyllä erikoista ja vain itsensä esiintuominen vaikuttimena, ei järki.- 6kymppiä
Ainakin merenalaisessa Vuoreijan tunnelissa Pohjois-Norjassa on 60 km/h rajoitus. Siinä tosin ajetaan samassa röörissä kumpaankin suuntaan. Liikennemäärät ovat vain murto-osa siitä mitä Tampereella. Eihän koko kylässä ole kuin hieman yli pari tuhatta asukasta.
- KaasuaHanaa
Norjassa on pitkiäkin tunneleita kilometrikaupalla, ja niissä nopeusrajoitus on sama mitä muuallakin, 90 km/h. Käytännössä autot ajaa siellä satasta. Tientukot ovat yleensä suomalaisia, jotka eivät uskalla ajaa tarpeeksi kovaa. Toki norjalaiset osaavat ohitellakin, ei ne tarvi pitkääkään näkyväisyyttä, kun jo painavat suomalaisesta tientukosta ohi. Suomessa naurettavat nopeusrajoitukset johtuu pääosin siitä, että täällä meillä on niin paljon tumpeloita autoilijoita. Suomalainen ajokulttuuri on empivää ja arkaa, muualla maailmassa ajetaan paljon reippaammin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081699Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031664Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011576Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341368Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii453904Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115890Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293845Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347820