En uskalla sanoa minä päivänä kävin, etteivät arvaa kuka olen, kun on niin vähän asiakkaita.. Ei oo ainakaan ruuhkaa kassalla, jos jotakin positiivista pitää löytää. Tosin kassalle ei oo asiaa, kun en löydä sieltä enää mitään ostettavaa. Halpa-Hallissakin on enemmän äijämeininkiä ja parempi valikoima.
Eihän asia tietysti mulle kuulu, jos joku haluaa muuttaa kauppansa spärräläisten sisustuskaupaksi, mutta ihmettelen vaan että miksi hakeutuu konkkaan.
Eihän asia tietysti mulle kuulu, jos joku haluaa muuttaa kauppansa spärräläisten sisustuskaupaksi, mutta ihmettelen vaan että miksi hakeutuu konkkaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Yhdessä asiassa olet oikeassa, ei kuulu sinulle
joo toisten elämä on hakusessa ja omasta ei tiedä,
Kävin myös joulukuussa siellä. Täytyy sanoa ettei siellä ollut kyllä mitään ostettavaa. Muistelin että aikaisemmin siellä oli monipuolisemmin kaikkea. Onko omistajuusasioissa tapahtunut jotain vai mistä tuo muutos aikaisempaan johtuu?
-Ja onhan tuo sijainti todella huono. Harva jaksaa ajella väärälle puolelle kylää, kun kaiken löytää Halpahallin ja Lidlin välimaastosta.
Eikä ole näkynyt yhtä miesmyyjää miesmuistiin. Omistaja siellä kyllä pyörii, mutta renki on aina ollut parempi myyjä.
No jo on joillakin tuo rasituskynnys matala!
Eiköhän halpakrääsäkauppojen aika alla olla ohi ja tuotevalikoimat ketjuissa laajemmat. Keskiselläkin näkee, että kun ostetaan laatua niin hinnat on samat kuin muualla.
Kummallisia aloituksia.Mitä helvettiä tuollaisia asioita joku pohtii. Omistaja tietää
kuinka bisnes kannattaa. Jos ei kannata niin hän päättää lopettaa ja se on hänen murheensa.
Jos joku haluaa tietää lopettaako omistaja vai jatkaako niin kannattaa käydä kysymässä häneltä
Uskon, että hän jatkaa. Omassa kiinteistössä pystyy toimimaan pienemmälläkin liikevaihdolla. Tokmanni on valtakunnallisesti tuottanut viime vuosina tappiota, eikä Lapuallakaan vuokra taida aivan pieni olla, jotta kyllä siinäkin tekemistä riiittää.
Lapualla lopettaa kaikki yksityiset ja muutkin krääsäkaupat. Juntti oli kauan henkihieverissä, Sympät lopettivat molemmat, Tiimari, Pentik, toinen R-kioski, Seppälä, kaikki mööpelikaupat, jne.
Kuka edes muistaa kaikkia lopettaneita?
Haetaan sitten Seinäjoelta krääsä.
Turha lähteä seinäjoelle kun netissä paljon paremmat valikoimat. Ei tarvi lähteä autolla kuin hakemaan paketti "postista" ellei käytä kotiinkuljetuspalveluja.
Nämä vähät liikkeet on pidettävä yhteis voimmin pystyssä -hinnalla millä hyvänsä.
Tänään ajelin pari kertaa kauppakadun päästä päähän. Pakko sanoa että hiljainen oli kylätie. Niin hiljainen. Pari muoria oli kangaskaupan loppuunmyynnissä ja Salen pihassa pari autoa ja kello oli 11.45. Sakuran piha täynnä autoja. Kirppulat vetää väkeä :)
Rautajuntti kuolee kun K-Rauta avaa. Mutta taitaa olla oma vika. Perustavaroitakaan ei löydy kun jotain huuhaa-merkkejä. Sellaisilla en rupea tekemään, kerran kun tekee niin tekee kunnolla. Myyjät kyylää heti siitä askeleesta kun sisään astuu. Aivan kuoleman hommaa. Ei tarvi mennä enää.
Niin sen piti kaatua kun S-Rauta avaa, vaan niin vain porskuttaa. 😁