Heille ei riittänyt yhteiskunnan kouluttamat lääkärit, vaan hamuavat kansalaisten varoja veroparatiiseihinsa !?
Yksityiset terveyslaitokset häpeäksi Suomelle !?
12
60
Vastaukset
- PieniPiruVasempaan
Miten julkisen puolen velkojen korkojen maksaminen paratiisisaarille eroaa siitä, että yksityiset tekevät niin?
Yksityisen puolen rahansiirtoja seurataan, mutta julkisen velan ja korkojen jälkiä ei valvo kukaan. On lapsellista ajatella, ettei julkinen talous lihottaisi paratiisisaaria siinä missä muukin raha.- Abrahamm
Siis sinäkin antaisit verorahat mieluummin lisänä yksityisille, kuin yhteiskunnalla ja vielä super isänmaallisena !? Eikö riitä pyssynpiippu demokratia ja ihmisoikeudet, kun pitää rosvojakin puolustaa !? Jos Neuvostoliitto saatiin kovallatyöllä kaatumaan, niin nyt todelliset yksityisyritykset kaatuu jo itsestään !?
- PieniPiruVasempaan
Abrahamm kirjoitti:
Siis sinäkin antaisit verorahat mieluummin lisänä yksityisille, kuin yhteiskunnalla ja vielä super isänmaallisena !? Eikö riitä pyssynpiippu demokratia ja ihmisoikeudet, kun pitää rosvojakin puolustaa !? Jos Neuvostoliitto saatiin kovallatyöllä kaatumaan, niin nyt todelliset yksityisyritykset kaatuu jo itsestään !?
Jos yksityinen tekee työn halvemmalla, minua ei yhtään haittaa, että maksavat parempia palkkoja tai että maksavat osinkoa omistajilleen. SOTEssa on kaiken lisäksi rajoitettu ulkomaille maksettavaa rahaa merkittävästi eli sen argumentin käyttäminen kertoo ettei tiedä mistä puhuu.
Valtio ja kunnat maksavat velastaan korkoja siinä missä yrityksetkin - mukaan lukien terveysalan yritykset. Valtion raha on samasta paikasta ja päätyy samaan paikkaan muiden rahojen kanssa.
Olet älyllisesti epärehellinen, jos hyväksyt, että julkishallinto maksaa rahaa veroparatiiseihin, mutta tuomitset sen muiden kohdalta. - Abrahamm
Empä menisi sinunkaan komenttiasi kehumaan, pidä vaan luokkaerosi omanatietona, todellisista yksityisyrittäjistä et näytä tietävän mitään !?
- PieniPiruVasempaan
Abrahamm kirjoitti:
Empä menisi sinunkaan komenttiasi kehumaan, pidä vaan luokkaerosi omanatietona, todellisista yksityisyrittäjistä et näytä tietävän mitään !?
Et sitten keksinyt mitään nasevaa sanottavaa :D
Silloin on paremopi olla hiljaa...
- Alustakaikki
Yksityispuoli on kahmaissut lähes kokonaan työterveyspalvelut, nyt se haluaa loputkin terveyspalvelut.
Keskusta on myynyt sielunsa kokoomukselle ja siniset nyökyttelevät.
Koko mammuttisuunnitelma tulee kuitenkin kaatumaan omaan mahdottomuuteensa.
Ahneille ei riitä mikään!- PieniPiruVasempaan
Jonkun on pakko työterveyshuoltoa pyörittää koska laki vaatii sen eikä julkinen puoli ole sitä tarjonnut.
Kahmiminen on hupsu ilmaus sille, että on ollut pakko hoitaa yksityisesti :D
Hammashoitokin on "kahmittu" yksityisille koska julkinen puoli ei ole siitä kiinnostunut.
- voitotverotta
Onhsn meillä Turusen junailema hallintarekisteri!
- Abrahamm
Taitaa olla häpeäksi koko läntisellemaailmalle,Medioita myöten, olisi tässäkin Leninille naurunaihetta "Mitäs minä sanoin".
- PieniPiruVasempaan
Voisitko vielä palauttaa mieliin, kuka on Lenin ja missä hänen tekemisensä näkyvät?
- Abrahamm
Valtion kassa se on mania Yksityisillekin. Se on kuin Mannerhein kirje Keisarinaikaan Suomelle, teidän on hyvä olla Keisarin helmassa !?
- PieniPiruVasempaan
Keisari eikä Mannerheim eivät ole aktiivisa toimijoita terveydenhoidossa.
Tuuleeko päässäsi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081688Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031649Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011562Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541408Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341366Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii451898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115889Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293842Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347819