jo . Arvasin että tämä herra saa aikaan kohua.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005518875.html
Helsingin piispa Laajasalo töppäili
34
277
Vastaukset
- ZiisuusAllaahhii
Samaan sarjaan juoppojen evl-kirkon palvelijoihin lukeutuu Laajasalon poitsu.
Lapsellinen sönköttäjä ihan samaa kastia Turussa loikoilevan Arkkihiipparin, ex-kollegansa Neito Piispan kanssa.
Missä viina- ja cocis laskut ja lomailu viiden tähden hotelleissa?! Haluan nähdä ne!!Entä paljonko uppoaa kirkollisverojamme matuloisten elätyksiin?
Vastausta vaille!? - Pihtaajatyttö
Spede.
- t0reijf
Kuitit katoaa kummasti.
- Verovaroin
Eikös niillä kaikilla kirkon johtohenkilöillä ollut jotain ylisuuria viinilaskuja kirjanpidossa. Näyttää olevan Tällainen touhu yleistä niissä piireissä.
- PäivääkääVaihtasPois
On se kovaa hommaa tuo uskossa olo, kun jatkuvasti täyttyy olla pikkuhiprakassa.
- Ou_Jee
Bling bling elämää palvomalla mielikuvituskaveria!
Aikuinen ihminen uskoo satuolentoihin....
Jokainen tehkööt omat päätelmät tällaisten ihmisten mielentilasta. - lfgjgf
Erosin kirkosta 80-luvulla koska talous oli tiukalla asuntolainan takia.
- faktat_esiin
Miksi elätätte veroilla noita leipäpappeja ja elostelijoita?
Ei ne ole mitään pyhimyksiä vaan "poliitikkoja" ja oikeistolaisia sekä rikkaita suunsoittajia.- Anonyymi
siinä meillä piispa. nyt natsipassia tuomassa kirkkoon
- Yllättyikö_muka_joku
kun piispa elelee mukavaa elämää seurakuntalaisten rahoilla?
Tuohan kuuluu vain viran etuihin. Noissa tehtävissä pannaan usein paljon enemmänkin jo pelkästään viinaan ja huoriin. Sukanvarteen ja kavereille kikkailtavat rahat sitten erikseen.
Piispasta tulee virkansa aikana useasti hyvinkin äveriäs. Ja sillä ei ole mitään tekemistä virasta saatavan palkan kanssa. No noita vanhankansan sanomia : " Leipäpappeja " riittää Suomessa. Että silleen.
- lesbokööri
Korhonen kimpussa kun ei saanut lesbokaveriaan piispaksi!
- helppoarahaa
Kansalle kikyä ja kirkon johtajat ryyppää sviiteissä pitkin maailmaa! Kyllä on aikoihin eletty.Muistakaa äänestää Lauraa eikä mitään merisalon ruokkimaa zombieta.
- Tuli.virhearvio
"virhearviointien" määrä kummasti aina kasvaa kun kyse ei ole omista rahoista.
- Toistuvaa
Useita kertoja parhaan luokan hotellihuoneita joten ei se ihan sattumaa ollut.
- Oh..my...god
Osataan sitä ulkomaillakin!
Saksan bling bling piispa Franz-Peter Tebartz-van Elst.
Saksalaista "tuhlaajapiispaa" epäillään nyt myös valehtelusta oikeudessa
Syyttäjien mukaan piispa oli valehdellut oikeudessa kiistäessään, että hän olisi vähätellyt toimittajille lentolippunsa kustannuksista. Raivoa on herättänyt myös piispan virka-asunnon kymmenien miljoonien eurojen kustannukset.
Paineet roomalaiskatolista tuhlailusta syytettyä piispaa kohtaan kasvoivat torstaina Saksassa, kun syyttäjät sanoivat, että hän on myös valehdellut oikeudessa. Limburgin piispa Franz-Peter Tebartz-van Elst on arvosteltu sen jälkeen kun ilmeni, että hänen virka-asuntonsa rakentaminen maksaa peräti 31 miljoonaa euroa.
https://yle.fi/uutiset/3-6875575 - selvätapaus
http://www.jaanahallamaa.fi/jaana/
Ei sanaakaan yksityielämästä.... mutta tukka... - kfndmfmfm
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3796197/Piispa Laajasalo pyytaa anteeksi talousepatarkkuuksia
pyytää anteeksi talousepätarkkuuksia.
musta toi on ihan sama, jos myymälävaras pyytäisi anteeksi omistussuhde-epätarkkuuksia ja luulisi että asia on ok..- Such_an_obvious_excuse
"Ryöväsin vain vähän pankkia"
Sori siitä! - kgkdkdlfld
et ryövännyt. kyseessä oli vain setelien hallintaan liittyvä epätarkkuus.
- lantrinkkia
On se rankkaa olla piispamies kun pelkkiin lantrinkeihin menee kuussa 2tuhatta euroa
- TemeLöyhäaunus
Onneksi ei tarvii kyseisen urpon edes/taaottamuksia kustantaa.
- Mitäpienistä
Kyllä sinne viina- ja viinilaskujen sekaan jokunen cokis-laskukin sopii.
- kukataimikä
Kuka tai mikä mahtaa olla tuo 'pyhä' Johanna Korhonen?
- kyvytönverojenkuluttaja
Erotkaa kirkosta , on hyvä opetus tällaisille (mukapapeille)
- ihansamamulletuo
Onneksi en enää rahoita tuollaisia porsaita.
- PikkuJuttuja_
Aikamoinen möly tyhjästä! Jos vain keskityttäisiin samalla tarmolla eduskunnan kuluihin...
- Jebulista
Järjestelmällistä kusetusta firman kortilla. Ei pitäisi voida selvitä anteeksipyynnöllä ja rahojen palautuksella, koska mistään kehitysvammaisesta ei kuitenkaan ole kysymys.
- helppoarahaa
Mielenosoitus vaan senaatintorille Kirkkoa vastaan? Vittu mitä mässäilyä kansan piikkiin.En todellakaan äänestä näitä kokoomuspressoja jatkoon.Mitta nääs täynnä.
- Naurettavaa.nysväystä
"Vittu mitä mässäilyä", ai muutaman satasen edustuskulut? Haloo paviaani, mites ne ministerien satojen tuhansien edustuskulut?
- Jebulista
Ihan samalla tavalla ne ministeritkin vastaa kortin käytöstään. Jos tuota listaa lähtee viemään eteenpäin, eikä mitään järkeviä selityksiä ole, niin tuomio tulee satayks varmasti.
- vääräarvostelija
Kuinka J. Korhonen voi olla tekemisissä uskovaisten asioiden kanssa?
Eikö hän ole puolensa valinnut? Pitäisi soukempaa suuta.
Väärä henkilö väärässä paikassa. - Erotaan
Piispan pitäisi ymmärtää erota. Luottamus on mennyt. Kuittaa varastamisen ja valehtelun vitsillä. Ei käy. Meitä ei voi kusettaa loputtomiin. Kohta tietenkin vedotaan anteeksiantamiseen. Niinhän pankkirosvotkin selviävät vastuutta/rangaistuksetta. Kirkosta ero edessä.
- MEPitjaPapit
ihan samaa touhuaa mepit ja papit
höyläävät estoitta työpaikan korttia omiin menoihinsa
eivätkä tahdo säästellä kuitteja eivätkä selitellä rahan käyttöään
Se yhdistää eu- ja kirkkouskovaisia.
Hillittömyys, rajattomuus ja rahanhimo.
Eikös se naispiispa tehnyt samaa - yhdessä muiden piispojen kanssa?
Tilasivat wiskiä aamupalaksi "työreissuilla"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4136029- 835371
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484394- 523951
- 553761
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1753459Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1103209Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky633207- 432279
- 492215